header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
Problema E620
decebal
Salut!
De vreo cateva saptamani am remarcat ca E620-ul meu se "restarteaza" destul de frecvent, iar azi dimineata am observat ca fenomenul se produce cand ating selectorul de moduri sau inelul de on-off de sub acesta.
Efectiv se stinge pentru o fractiune de secunda, dupa care se reaprinde. Nu se intampla chiar de fiecare data cand ating selectorul , dar se intampla foarte frecvent.
Aveti idee ce s-ar putea face?
Multumesc!
 
DRAGOS
MGT ...
eu am patit ceva asemanator la E510
a durat 1 zi si 100 RON
Wink E-M1
FL-50R FL-36R
Sigma 30mm
MZUIKO 75 MZUIKO 12-40
 
decebal
Multumesc, Dragos!
Am trimis un mail catre cei de la MGT si astept un raspuns de la ei.
Daca au pastrat acelasi nivel de pret pentru reparatie, mai ramane de stabilit cum trimit eu body-ul la service-ul lor.
 
marius2die4
rotita aia face propleme... ai putea incerca inainte sa trimiti aparatul cu niste alcool sau ceva solutie pentru contacte, bineinteles nu multa. Ar trebui sa se resolve....
E620 + 11-22mm + 14-54II + 70-300 + 50mmf2 +Leica 25mmf1.4 +sigma 150mm 2.8 macro + FL36R + FL40Smile
http://marius-fot...ogspot.com
 
http://marius-fotografie.blogspot.com/
decebal
Multumesc, Marius, voi incerca varianta asta. Am impresia ca cei de la MGT fac misto de mine.
Citez din raspunsul primit - cu promptitudine, ce-i drept -
"Reparatiile garantie si postgarantie au loc in service Olympus din Cehia, MGT Educational srl asigurand serviciile de transport / evidenta / verificare.

Preturile sunt fixe, in functie de modelul aparatului, nu de defectul acestuia si includ reparatia / inlouirea piesei / pieselor defecte si o verificare generala a aparatului.

Durata reparatiei - max. 15 zile.
.....
Astfel, pentru Olympus E-620, pretul reparatiei este 770 Ron, TVA inclus."

770 ron ?! Un fleac, m-au ciuruit Grin
Editat de decebal la 26-03-2015, 20:51
 
Ionut78
Hmm.....in concluzie as alege alcoolul, si eu si aparatul Grin
Olympus PEN
 
crursu
Totusi nu poate gasi si in Romania un service cei de la MGT cu care sa faca contract ?
Poate pentru o lipsa de contact sa platesti 770 lei este prea exagerat, sau daca vreau sa il trimit la curat de praf sa platesti asa preturi mari.
Este lipsa de respect din partea Olympus fata de clientii din Romania.
 
Paul
E cu dus si intors, au aplicat treaba asta pentru ca in cazul in care tu trimiti un aparat la reparat, el pleaca in Cehia, ei zic 350 de lei si tie ti se pare mult si nu accepti, trebuie montat la loc si trimis inapoi in RO iar transportul ar trebui sa il platesti inclusiv constatarea tot din banii tai si la final ai fi nemultumit. Pe de alta parte, mi se pare iarasi corect si din alt punct de vedere, daca ti se face o revizie completa, teoretic poti fi sigur ca au schimbat tot ce se putea schimba in el daca era nevoie si cehii chiar fac asta, spun din experienta pentru ca mi-au schimbat si alte componente pe aparat decat defectul pe care il am aveam reclamat, ba la E-M5 mi-au pus si piese la loc chiar daca le pierdusem eu.

Nu iau apararea reprezentantei Oly in RO, dar ca sa faci contract cu oricine nu se poate. Ca sa devi service autorizat trebuie sa investesti peste 500.000 de euro in echipamente ca sa atingi standardele impuse pentru un service autorizat. Tin minte ca aveam o discutie cu cineva acum vreo 4-5 ani si imi spunea ca au incercat sa devina service autorizat Sony si duce a vazut cerintele celor de la Sony pentru atingerea standardelor lor s-au lasat pagubasi. Smile Oricum, decat sa dau banii unor pungasi cu service in RO, care eventual iti mai si iau piese din aparat, mai bine la cehi.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
catacore
Paul a scris:

.....spun din experienta pentru ca mi-au schimbat si alte componente pe aparat decat defectul pe care il am aveam reclamat, ba la E-M5 mi-au pus si piese la loc chiar daca le pierdusem eu.


Paul, eram curios cu ce acte ti s-a intors aparatul din service. Mie mi-a venit doar cu "3 vorbe" scrise de MGT, in romaneste, absolut nimik dela cehi, cei care au facut defapt constatarea si reparatia. Ma intrebam daca asta e "standardul"? (le-am scris si lor, la MGT, dar bineinteles ca nu mi-au raspuns).
 
Paul
Pai am primit un act de la MGT, in romaneste pe care scria defectul reclamat si reparatia efectuata. Am impresia ca este actul de intrare in service si asa ar fi si normal. Nici la Skin nu primesti acte din Gemrania cand aparatul sau obiectivul este trimis acolo.
Editat de Paul la 26-03-2015, 22:52
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
mircyx
Din pacate reparatiile nu se raporteaza la valoarea de piata a aparatului. Piesele schimbate sunt noi, manopera tot atat face, transportul dus-intors Cehia la fel. E620 este un DSLR consumer, iar in piata de consum apar si victime. Eu am beneficiat de serviciile MGT/Olympus Cehia si am fost foarte multumit, atat ca si calitate a lucrarilor cat si financiar. 770 lei este mult si nu stiu de ce. Poate E620 este mai exotic decat alte aparate.

Iti pot recomanda sa iei legatura cu: http://www.lutonc... Sunt autorizati sa faca service la Olympus. Daca ai vreun prieten priceput la a desface astfel de jucarii poti comanda piesele originale de la ei (preturi f OK si transportul ieftin, platesti prin PayPal) iar prietenul ti le instaleaza. O alta varianta, dar nu stiu procedura, ar fi sa le-o trimiti lor. Este posibil sa-si poata baga nasul in ea (camera). Nu stiu cu ce costuri, dar poate faci un fund raising (strangere de fonduri ENG - nu ridicare de funduri cum ar crede unii) pe forum cotizam fiecare cu 10 lei ca sa-ti risti tu camera si asa vedem si noi ce se intampla.

Mai poti incerca: http://www.camera...-387-c.asp
http://camerarepa...1679-c.asp

Daca sapi destul pe net sau te milogesti de britanici s-ar putea sa gasesti Spare Parts Manual pentru E 620 si iti poti singur identifica piesele potential defecte.

Insa ... dupa cum ai descris problema pare sa fie contact imperfect, intrerupt sau oxidat daca te-ai data cu el cald/rece sau chiar ploicica. Eu am avut asa ceva la E30, dar garantia de 3 ani si-a facut datoria.

Poti sa ai si esecuri poti sa ai si succesuri
Olympus OM-D EM-1 + HLD7 / mZD 12-40 mm / mZD 75-300 II / Olympus FL 36R
 
www.photoblog.com/mircearaducan
decebal
Voi incerca pentru inceput varianta cu sprayul de contacte. Dupa care voi cauta un electronist bun si serios in zona Hunedoara - Deva, desi s-ar putea sa ma injure cei de la google cand voi apasa pe "search"...
Pentru toti cei interesati si necunoscatori (cum am fost si eu), am postat lista(publica) de preturi practicate de ... Olympus (cel putin asa pare). Lista cuprinde DSLR-uri, obiective, blitz-uri, compacte, etc:
http://olympus-ro...ad_id=1006
 
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 4
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,095,140 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.