header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
Poze care evidentiaza curbura pamantului
ToniGenes
De curand, cineva m-a rugat pe un forum sa postez fotografii care pun in evidenta faptul ca pamantul este rotund sau sa deschid un topic si sa-i rog pe ceilalti fotografi sa posteze altfel de poze.
M-a suprins o astfel de cerere, chiar m-a amuzat un pic.
Dupa aia am cautat pe internet si am vazut ca nu sunt foarte multe poze pe tema asta. OK...

Aflat de curand pe litoral, am hotarat ca din spirit pur didactic pot sa fac cateva poze care sa evidentieze faptul ca pamantul este rotund.
In speranta ca sunt folositoare, poate pentru copii sau pentru oameni care au nevoie de astfel de materiale o sa postez le postez aici.
Deci oricine are nevoie, le poate folosi. La nevoie pot pune la dispozitie si originalele.

Eram pe plaja dintre Costinesti si Tuzla. Am cautat cateva nave care erau dincolo de linia orizontului. Mai intai le-am pozat de la nivelul apei. Dupa aia am urcat pe faleza, cam la 15m deasupra nivelului marii, si le-am pozat iarasi. In fiecare imagine, am pus o comparatie intre 2 poze cu aceeasi nava pozata de la 0.5m, respectiv 15m deasupra nivelului marii.
Daca mai aveti si voi astfel de poze, le puteti posta aici.

Pozele mele sunt facute la o focala optica de 400mm (800mm echiv. ). Am decupat din poze doar zonele centrale pentru ca navele erau foarte departe. Avand in vedere distantele foarte mari, este evident ca pozele nu au cea mai buna calitate. S-au interpus vapori...etc.


-
nava_la_linia_orizontului_01.jpg nava_la_linia_orizontului_02.jpg nava_la_linia_orizontului_03.jpg

Editat de ToniGenes la 06-08-2015, 08:57
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 2
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,197,096 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.