header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
probleme 12-60
decebal
Salut!
De ceva vreme am observat un fenomen ciudat si neplacut la 12-60.
Periodic, din inca nu stiu ce motive, imi subexpune cam cu 3 stopuri atunci cand il folosesc la maximum wide - 12mm, indiferent de diafragma folosita.
Daca il folosesc pe o distanta focala mai mare, problema dispare. Initial am crezut ca are o problema la diafragma deschisa la 2.8, insa face la fel la oricare diafragma.
Am incercat si cu alt body si se comporta identic.
Dupa vreo doua ore de "stresat" reciproc, astazi pare ca si-a revenit, dar am mai patit si in alte cateva randuri la fel.
Aveti idee ce ar putea avea?!
 
Paul
E buba mai veche la ele din cate stiu, ramane blocat inelul de diafragma, din pacate singura solutie este service-ul. Suna la MGT pentru a primi, daca este posbil o estimare a costurilor de reparatie.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
decebal
Mi-e cam teama sa mai apelez la ei. Am trimis body-ul pentru alta problema mai veche - cea cu selectorul de moduri - si m-au taxat pentru curatare + transport, evident.
A tinut exact 5 minute.
Am citit si eu ca au o problema cu diafragma, insa mi se pare ciudat ca se manifesta la fel, indiferent de diafragma, iar in modul A desi isi calculeaza timpi de expunere diferiti, cum e si normal - in functie de diafragma, subexpunerea ramane la fel la orice diafragma
 
organondinnou
Am facut un schimb ieri .Am luat la schimb un panasonic 12 60 2,8 4 .Am dat olympusul meu 12 40 2,8.Am facut acest lucru pentru ca nu beneficiam de stabilizarea foarte buna insumata pe care mi-o oferea aparatul.Toate bune si frumoase.Mers, luat obiectivul ,ajuns acasa,sters cu grija mare de condensul inerent si apoi dupa ceva timp am trecut pe probe.Dar pana la probe am avut asa, un fior, pentru ca stergand obiectivul, am sesizat ca elementul optic din spate,cel mic, dinspre senzor, la stergere, se misca foarte usor.Sa fie acest lucru legat de stabilizare?E normal?Obiectivul e nou si arata impecabil,inelele de zoom se misca extrem de fin.La probe a functionat ireprosabil atat pe foto cat si pe film,focalizarea ,stabilizarea,sharpul fiind excelente.E intr-adevar un obiectiv foarte versatil perfect pentru G80(oricum in toamna iau un G9 pentru plusul de megapixeli,60p si stabilizarea exceptionala).
OLympus OMD M1 MARK II,Olympus 75 1, 8
 
organondinnou
Seara buna.Am cautat pe net de am capiat un filmulet ceva in care sa vad si eu cum e normal sa se miste lentila de langa montura a obiectivului meu.Chiar daca foloseau inelul de zoom cei din imagini aratau doar partea frontala.Intreb pentru ca am observat ca atunci cand misc spre maxim inelul de zoom ,sistemul otic se deplaseaza cu totul spre interior incat la un moment dat poti vedea direct inauntru.E normal asa?Sunt oarecum intrigat pentru ca nu prea mai inteleg cum este protejat d epraf si de umezeala in cazul in care folosesc zoom-ul.
OLympus OMD M1 MARK II,Olympus 75 1, 8
 
organondinnou
organondinnou a scris:

Seara buna.Am cautat pe net de am capiat un filmulet ceva in care sa vad si eu cum e normal sa se miste lentila de langa montura a obiectivului meu.Chiar daca foloseau inelul de zoom cei din imagini aratau doar partea frontala.Intreb pentru ca am observat ca atunci cand misc spre maxim inelul de zoom ,sistemul otic se deplaseaza cu totul spre interior incat la un moment dat poti vedea direct inauntru.E normal asa?Sunt oarecum intrigat pentru ca nu prea mai inteleg cum este protejat d epraf si de umezeala in cazul in care folosesc zoom-ul.

OLympus OMD M1 MARK II,Olympus 75 1, 8
 
organondinnou
organondinnou a scris:

organondinnou a scris:

Seara buna.Am cautat pe net de am capiat un filmulet ceva in care sa vad si eu cum e normal sa se miste lentila de langa montura a obiectivului meu.Chiar daca foloseau inelul de zoom cei din imagini aratau doar partea frontala.Intreb pentru ca am observat ca atunci cand misc spre maxim inelul de zoom ,sistemul otic se deplaseaza cu totul spre interior incat la un moment dat poti vedea direct inauntru.E normal asa?Sunt oarecum intrigat pentru ca nu prea mai inteleg cum este protejat d epraf si de umezeala in cazul in care folosesc zoom-ul.
20180321_115339.jpg

OLympus OMD M1 MARK II,Olympus 75 1, 8
 
organondinnou
organondinnou a scris:

organondinnou a scris:

organondinnou a scris:

Seara buna.Am cautat pe net de am capiat un filmulet ceva in care sa vad si eu cum e normal sa se miste lentila de langa montura a obiectivului meu.Chiar daca foloseau inelul de zoom cei din imagini aratau doar partea frontala.Intreb pentru ca am observat ca atunci cand misc spre maxim inelul de zoom ,sistemul otic se deplaseaza cu totul spre interior incat la un moment dat poti vedea direct inauntru.E normal asa?Sunt oarecum intrigat pentru ca nu prea mai inteleg cum este protejat d epraf si de umezeala in cazul in care folosesc zoom-ul.
20180325_193110.jpg

OLympus OMD M1 MARK II,Olympus 75 1, 8
 
organondinnou
Cam asa arata.Le-am pus in ordine inversa deschiderii zoom-ului.Imi cer scuze.
OLympus OMD M1 MARK II,Olympus 75 1, 8
 
StefanSC
Salut.

Poti sa dai o fuga pana la F64 sa vezi daca un obiectiv de-al lor face asa, dar, in general, este foarte normal pentru un obiectiv acest comportament. (am mai multe obiective care fac asa ceva).

Protectia la elemente se face prin intermediul unui inel de cauciuc care vine peste montura.
Panasonic GX-7+GF-1 + Samyang 7.5mm fisheye + PanaLeica 8-18 f2.8-4 + Olympus 12-40 f2.8 + Olympus 45mm f1.8 + Olympus 75mm f1.8 + Olympus 75-300II + Lensbaby Tilt Composer.

+10 kg de aparatura Nikon FF Grin
 
organondinnou
Mersi.
OLympus OMD M1 MARK II,Olympus 75 1, 8
 
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 5
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,096,756 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.