header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
Afisare raw in editor foto
florin75
De ceva timp am devenit interesat de prelucrarea raw, dupa ce ani de zile am tras doar jpeg fara sa mai intervin in general asupra imaginii, cu exceptia redimensionarii pentru a posta pe vreun site.
Mi-a placut foarte mult Olympusul meu ca ma scutea de o munca ulterioara, pentru care nu am nici timpul necesar si nici cunostiintele avansate.
Totusi am observat de ceva vreme un comportament al fisierelor, in mod special al celor raw, deschise in editorul foto, indiferent care: in prima secunda dupa deschiderea fisierului imaginea este perfect clara, sau cel putin asa pare, cu detalii multe si extrem de bine conturate, dar imediat devine moale si fara detalii, cu margini nedefinite.
Oriunde as umbla eu ulterior, contrast, claritate, nu mai obtin imaginea aceea care este afisata cel mult o secunda in general, la deschiderea fisierului.
Cum am spus si mai sus, cu fisierele raw parca este si mai evident.

Intrebarea este: ce se intampla de fapt, daca gresesc eu cu ceva, daca este vreo setare care imi scapa, sau pur si simplu este doar o impresie a mea?

Am senzatia ca peird foarte mult din ce ofera aparatul, ca raman cu niste imagini soft doar din ignoranta si nu din vina aparatului sau obiectivului.
 
Ionut Trufin
Sper sa nu spun prostii. In cazul in care gresesc cu siguranta ca ma va corecta unul din colegi.
Ceea ce apare pentru scurt timp ar trebui sa fie fisierul jpeg care e inclus in raw. Dupa, se afiseaza imaginea raw, neprelucrata. Jpeg-ul e relativ mic si se incarca primul, ca un preview.
Daca alegi raw+jpeg la modurile de salvare in camera poti folosi jpeg cand nu ai chef de editare sau esti multumit de ce-ti ofera camera si poti edita raw-ul in caz de nevoie.
Pierzi ceva spatiu de stocare pe card si ceva viteza la salvarea imaginilor pe card pentru ca volumul de date salvat e mai mare.
ZD 14-54, ZD 40-150, ZD 35, OM10, Epl1, Epl5, E-m1, micro 7.5, 17, 45, 40-150, 14-42
 
florin75
Pai eu ma gandeam ca e tocmai invers, primul ar fi afisat fisierul raw, tinand cont ca aparent este plin de detalii si ce vad eu soft este fisierul jpeg (de fapt raw cu setarile jpeg-ului, conform celor setate in camera, pentru ca, din cate stiu eu, un raw nu poate fi vazut ca atare, desi cred ca exista si astfel de viewer-e, ci doar cu setarile privind contrastul, wb, claritatea, etc. ale camerei, ca si cum ar fi vorba de un jpeg, setari care pot fi modificate fara pierderi).
S-ar putea sa spun prostii, sunt atat de multe de invatat in domeniul asta...

Combinatia RAW+JPEG am folosit-o si o folosesc in continuare.
 
ToniGenes
Este asa cum spune Ionut. Jpeg-ul este inclus deja, nu stiu daca la rezolutie maxima. JPEG-ul inclus se numeste "embedded preview image".
Unele program (de ex. Irfanview) pot fi setate sa afiseze acest direct JPEG cand vrei sa vizualizezi raw-ul. Saracul Irfanview oricum nu prea stie cum sa afiseze raw-ul. :)

Nu ai spus numele editorului - lucrul cel mai important.

Pentru inceput iti recomand Olympus Viewer ca editor de raw-uri. Acesta iti va afisa raw-ul cu setarile pe care le-ai avut in camera, si daca nu modifici nimic JPEG-ul rezultat va fi identic cu JPEG-ul produs de camera. OV are functiile si motorul de imagine din camera, deci iti va "developa" impecabil imaginea.

Olympus aplica mult sharp, mai ales cand folosesti obiective slabe.
Daca deschizi raw-ul cu un editor care nu cunoaste foarte bine motorul de imagine a lui Oly, s-ar putea sa aplice un sharp mai slab si de aici diferenta de claritate.

Patesc si eu asta daca developez aceeasi poza cu OV si cu DXO OPTICS PRO. Aia generata cu DXO este mai putin sharp pentru ca are aplicat mai putin sharp.
Si nu este doar sharp-ul, mai este si NR-ul. Alte editoare de raw-uri aplica functii diferite de NR (noise reduction) si iarasi pot aparea diferente daca compari cu ce ai scos cu Olympus Viewer.

La mine mai apare si o diferenta de nuanta intre ce iese din OV si ce iese din DXO. Jpeg-urile generate cu OV-ul sunt mai calde, mai galbui (mai "warm").
Pe camerele noi de la Oly stiu ca se poate dezactiva acest "warm". Pe E-5 nu am descoperit meniul din care s-ar putea dezactiva.

Pe mirrorless-uri s
Editat de ToniGenes la 30-10-2015, 19:48
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
florin75
Olympus Viewer 3 folosesc.
 
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 1
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,321,680 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.