header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
Olympus 12-100mm F/4.0
organondinnou
Multumesc.
OLympus OMD M1 MARK II,Olympus 75 1, 8
 
organondinnou
Am un 75 1,8.L-asi putea da in compensatie scazand din pretul unui 12 100.Nu stiu cat asi pierde la sharpness si daca in interioare normal luminate ar aparea inconveniente. Nu am unde proba, ca daca asi avea unde face asa ceva in satul asta podtindustrial nu v-asi mai agasa cu intrebarile astea.
OLympus OMD M1 MARK II,Olympus 75 1, 8
 
ToniGenes
Sunt doua obiective care fac lucruri diferite.

12-100mm se preteaza mai putin la interior. F/4.0 nu asigura o viteza buna in lumina putina, in schimb este un obiectiv foarte versatil la exterior.

Eu nu mi-as pune problema de rezolutie, ca ambele au rezolutie buna.

M-as intreba care din cele doua ma ajuta mai mult in genul de fotografie pe care o fac.

-
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
organondinnou
Multumesc.
OLympus OMD M1 MARK II,Olympus 75 1, 8
 
organondinnou
Pana la urma dupa multe negocieri, am renuntat si am vandut sistemul.Am mai pus ceva si am luat un A7iii cu un 85 1,8.Sper sa invat sa il stapanesc.
OLympus OMD M1 MARK II,Olympus 75 1, 8
 
ToniGenes
Sa-l stapanesti sanatos, sa faci fotografii frumoase cu el.

-
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
organondinnou
Asa, ca prime impresii, are un meniu foarte stufos, dar stiam asta din ce citisem. Noroc ca sunt totorialele. E impresionant la detalii, focus si iso. Imaginea este foarte curata, focalizeaza intant. E bun. Sa vedem ce zoom voi lua. Asa, ce sa zic, 85 asta este extrem de sharp si da la portrete e ce mi-am dorit. Sa vedem cum ma voi dscurca. Zilele astea il scot la aier si ma voi dumiri mai bine ce pot eu, ca el poate multe.
OLympus OMD M1 MARK II,Olympus 75 1, 8
 
catacore
O chestie interesanta la 12-100/4 montat pe Pana GX9 e ca stabilizarea (in body?) se activeaza/dezactiveaza doar din butonul IS al obiectivului. Practic, in meniul camerei nu am acces la IS cand obiectivul 12-100/4 e montat - adica cand am IS al obiectivului pe ON imi apare ca IS e activ, insa nu pot seta ce fel de IS vreau (normal sau panning).
Nu stiu insa care IS e activ - in body sau cel al obiectivului.
 
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 2
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,095,825 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.