header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
Foto wildlife Oly 300 vs Pana 100-400
Mihais
Salut! Sunt pasionat de foto wildlife: statice si pasari in zbor. Am un E-m1 mk1 (cu ultimul update). Am incercat pe el un Pana 100-400 si am constatat ca aveam probleme serioase de focus pe CAF ( pasare in zbor pe cer) si chiar si pe SAF, variante de centrul si zona de 9. Am reusit sa imi iau un Oly 300 F4 IS care pe still este ok la SAF, desii mai are rateuri, insa pe CAF este destul de slab. N am reusit nimic in zbor. Am imprumutat un E-m1 mk 2 si pare sa existe o imbunatatire pe SAF si CAF, insa in zbor, tot am numar mare de rateuri. ( am si Sony si acolo n am rateuri deloc cu un 400, insa imi place f mult la Oly ergonomia si kitul usor cu restul obiectivelor, ca altfel sunt la greutate similara)
300 este minunat - ultra clar nu am ce spune, insa ma gandesc daca sa nu ar fi mai bine sa l vand si sa imi cumpar un E-m1 mk 2 si un 100-400, cea mai usoara combinatie de tele.

Are cineva rezultate mai bune cu oricare din combinatiile de mai sus? Am vazut multe postate pe wildlife la noi de still cu em1-mk2 si 300 Pro, dar nu prea am vazut in zbor, iar in combinatia mk2 si 100-400 chiar nu prea am gasit.

Ma puteti ajuta cu un sfat, inainte de a vinde 300 Pro ptr un em1-mk2 si Pana 100-400 (nu mi permit sa tin un set em1-mk2 si Oly 300)? Am tot incercat toate setarile de pe net ptr CAF, inclusiv optiunile de focus range de la em1-mk2. Pare ca tb sa ai practica serioasa ptr asta si cu alte sisteme merge mai usor. Doar ca imi place Oly si mai am obiective mici, frumoase si nu pot cara sisteme SLR mai grele din pacate.

Multumesc!
 
ToniGenes
Atat cat am testat, eu am obtinut rezultate bune cu E-M1 MK II + 300mm in modul C-AF .
Am folosit C-AF fara tracking, F/4.0 si toate punctele de focalizare active.
Nu m-am prins inca daca IS-ul afecteaza negativ C-AF-ul sau nu. Dar sigur trebuie pus pe OFF "C-AF release priority". Mai este setarea aia de sensibilitate la care eu nu am umblat.

Am facut BIF-uri fara probleme si in modul S-AF.

Dar nu am avut timp sa testez ca lumea. Astept noul sezon si subiecte gen randunici, chire. Dupa ce testez bine, o sa postez impresii detaliate.

Nu risc sa-ti dau niciun sfat momentan, iti spun doar ca:
-eu sunt foarte multumit;
-am vazut ca pe net mai sunt si alti utilizatori care au rezultate foarte bune cu 300mm. Unii spun ca si Panasonic 100-400mm ar focaliza rapid pe E-M1 MK II.
-acum 4 ani am testat si eu E-M1. Este mult sub E-M1 MK II la focalizare, dar tot am reusit sa scot cu el BIF-uri in pozitii dificile.
-daca ai atatea poze ratate, posibil sa fie ceva in neregula cu tehnica ta.

Eu n-am luat Panasonic din cauza ca este sub 300mm la IQ. Pe langa asta 300mm ofera dubla stabilizare pe camerele Olympus si este 100% compatibil cu AF-ul. Dar...fireste ca pretul este in favoarea Panasonicului si este o varianta.

Inchei postarea cu fotografii facute de mine cu E-M1 MK II + 300mm in iarna asta.

-
02_4.jpg 03_5.jpg 04_5.jpg er_st_01_s.jpg er_v_01_s.jpg er_v_05_f.jpg er_van_01_s.jpg pz_01.jpg pzf_01_s.jpg r_01_s.jpg

Editat de ToniGenes la 19-02-2019, 23:08
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Paul
Din experientele anterioare, nu recomand obiective Pana pe body-uri Oly pentru ca la focus nu sunt 100% compatibile si dau rateuri, unele mai putin altele mai mult. La BIF-uri incearca cum a spus Tony cu cel putin o matrice de 9 puncte de AF active sau chiar cu toate. Succes.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
ToniGenes
Eu acum fac in felul urmator :
-IS dezactivat (incetineste focalizarea), dar pozele pot sa iasa bine si cu IS;
-EVF setat pe 120 de cadre (la 60 am avut senzatia ca nu reusesc intotdeauna sa tin bine subiectul in cadru);
-toate punctele de focalizare active cand am doar cerul ca fundal, cele 9 puncte de focalizare active cand mai am si altceva in fundal;
-C-AF fara tracking (nu am testat niciodata cu tracking);
-trag rafale succesive de cate 1-2 secunde;
-"C-AF release priority" pe OFF;
-diafragma deschisa la maxim (F/4.0).

Atentie la greseli !!!
1. nu este de ajuns sa setezi camera pe modul secvential, trebuie setata si focalizarea pe C-AF;
2. este modul ala secvential de 60 de fos-uri unde camera focalizeaza doar la primul cadru.

Astfel de greseli pot sa compromita o iesire foto. Sunt patit. Smile


Am pe cineva in lista mea de contacte de pe Flickr care a postat mii de poze cu pasari in zbor. Are E-M1 MK II si 300mm.
Pun cateva link-uri cu poze facute de el.

Randunici in zbor:
https://www.dprev...ad/4366714

Libelule in zbor:
https://www.dprev...ad/4157367


Atat cat am folosit, cred ca E-M1 MK II + 300mm F/4.0 este o combinatie foarte performanta.
Sper ca in noul sezon sa fac si sa postez si eu multe poze cu pasari in zbor.

-
Editat de ToniGenes la 21-02-2019, 12:39
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 4
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,225,501 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.