header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
17mm f1.2
Andrei
salut,
foloseste cineva aceasta lentila 17mm f1.2 ?
ma intereseaza sa o cumpar si vreau pareri.
sau recomandati 45mm f1.2 ?

am un OMD EM1 si folosesc de multi ani 50mm f2.0 macro Four Thirds cu adaptor - f, buna lentila
in schimb sunt usor nemultumit de 12-40 f2.8 pe care o folosesc asa de toata ziua
Asadar caut o lentila de street foto, cu lumina buna si rapida dar si calitate, sharpness, adancime mica de camp.
multumesc,
OMD-EM1 mark I
25mm f/1.8, 12-40mm f/2.8
50mm f/2.0 , 8mm f/3.5 , 70-300mm f/3.5-5.6

OM1, 50mm f/1.4 - film (model 1978-1987)
 
ToniGenes
Eu nu am niciun obiectiv F/1.2. Am 45mm F/1.8, 25mm F/1.7.

Eu vad asa problema.
Pentru imagini "uau" cu fundal bine estompat, cu camp de profunzime ingust, as lua 45mm F/1.2.
Pentru peisaje/arhitectura sau poze de grup as lua 17mm. Pentru fotografii cu camp de profunzime ingust, nu cred ca obiectivul asta e cea mai buna alegere din cauza unghiului mare de cuprindere.

Un obiectiv bun la toate ar putea fi 25mm.



Desi 45-ul e mai bun decat 25-ul meu, someaza si prinde rar trusa. 25-ul este mai versatil, pot sa fac cu el multe.
45-ul desi scoate imagini "uau", este folosibil in putine situatii: portrete, prim-planuri....si atunci ramane de multe ori acasa.

In functie de genurile preferate de fotografie pe care le faci, cred ca poti sa alegi singur care e cea mai buna varianta pentru tine.

-
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Paul
Salut, eu am si 17 si 45 1.2, insa nu pot a recomand unul in defavoarea altuia pentru ca fiecare are destinatia lui. Eu le am pe amandoua in geanta, in functie de ce am nevoie, aleg cu care lucrez. 45-ul este sublim, are personalitate si este foarte cremos, insa in interior vei face numai portrete, ar trebui sa sti deja pentru ca 50-ul este foarte aproape ca focala. 17mm este pe de alta parte o lentila pe care nu o pot inlocui atunci cand vreau lowlight de calitate. E perfecta pentru street ca focala, si fata de 12-40 pe care l-am avut, vei avea o surpriza foarte placuta, toate imaginile vor avea personalitate pentru ca formula optica este unica la obiectivele cu 1.2. Pe scurt, 45-ul la portrete e genial, indiferent unde le faci, iar 17 este un all arround cu 1.2 foarte fain, care este si cremos daca subiectul este la o distanta relativ mica, de doar cativa metri. Bafta!
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 4
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,098,426 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.