header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
Obiective OM pe DSLR Olympus
titeldragomir
Am incercat si eu, greu prin vizor, cu focus-screen poate e alceva, insa cel mai usor e in livewiew.
Din pacate pe dslr este slaba calitatea la imagine in livewiew, mai ales cind maresti, dar pe PEN este alta viata, acolo am folosit cu succes si 50 mm si 135 mm.
Insa tot merge greu, la chesti statice merge perfect, cind ai oameni in miscare etc..devine mai greu.
Este nevoie de practica multa.
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
ToniGenes
Dar parca erau niste adaptoare cu confirmare de AF.
A incercat cineva asa ceva ? Cum functioneaza ? Invarti de inel pana face "beep" adaptorul ?
Nu radeti de mine, nu am mai folosit asa ceva.
Si care sunt neajunsurile cand pui un astfel de adaptor ?

Si eu cochetam cu ideea ca as putea cumpara super-sticla la sume mici, mai ales daca exista un astfel de adaptor care da confirmare la AF.

Poate cineva care are experienta sa explice in detaliu cum sta treaba ?

Multumesc anticipat !
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Ionut Trufin
Am incercat eu un astfel de adaptor (pe M42 nu pe OM). Exista posibilitatea de a-l programa astfel incat sa simuleze o anumita diafragma pentru aparat. E drept ca era din China nu ceva facut de vreo firma. L-am folosit doar pe obiective push-pull si nu m-a incantat prea tare pentru ca facea confirmarea intr-o plaja foarte larga.
 
therealovy77
Ca functionare teoretica, da, tii apasat pe prefocus si invarti de inel pana face "beep" adaptorul sau se aprinde led-ul de confirmare.
Am incercat pe Pen (E-PL1) unul chinezesc pentru seria E (400, 500) si nu am reusit sa il fac sa imi faca confirmare la focalizare.
Mai inainte am incercat alt adaptor cu confirmare pt Canon, cand aveam Canon 1000D (Kiss F). La el aveam confirmare, dar asa cum a zis si Ionut Trufin, confirmarea o facea intr-o plaja, nu intr-un punct, punctul corect. Parerea mea este ca totul tine de constructia obiectivului (cele vechi manuale au focalizarea continua, culisand un melc continuu interior, de aici rezultand si plaja, mai mica sau mai mare, pe cand cele moderne, cu focalizare automata fac focalizarea cu angrenaje de roti dintate cu pasul suficient de mare ca intre 3 dinti sa fie acoperita o plaja suficienta cat sa focalizeze doar pe cel din mijoc). Cel putin asta e parerea mea, va rog sa ma corectati daca gresesc.
O zi buna.
Editat de therealovy77 la 10-02-2012, 00:03
E-M1 + E-PL7 + mZD 14-150mm/f4-5.6 II + mZD 17mm/1.8 + blitz Oly FL36.
 
ToniGenes
titeldragomir a scris:

Din pacate pe dslr este slaba calitatea la imagine in livewiew, mai ales cind maresti, dar pe PEN este alta viata, acolo am folosit cu succes si 50 mm si 135 mm.


Chiar daca este veche postarea, trebuie sa fac o mica corectie.

Calitatea imaginii in live-view este slaba la DSLR-urile vechi precum E-520.
La E-5 de exemplu, live-view-ul este superb.
Ecranul are aproape 1 milion de pixeli, nu are pic de intarziere.
Nu se simte nici miscarea oglinzii (fie e foarte rapida, fie au imbunatatit sistemul).

Focalizarea asistata ajuta mult (imaginea e marita de vreo 7 ori).

Dar cred ca focalizarea manuala se preteaza cand ai subiect fix si trepied.
In conditii controlate am reusit focalizare perfecta.
Nu iti dai seama ca sunt facut cu FM.
Editat de ToniGenes la 27-01-2012, 15:20
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 2
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,193,964 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.