header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
OLYMPUS - ROMANIA » Evenimente/Intalniri » Intalniri membri
 Printează discuţia
Scrisoare deschisa catre Olympus
red bull
anakin poate ca ai dreptate.
Poate ca daca ar sta si alte marci la fel de bine ca Nikon cu service-ul ar fi o reala concurenta .Ai drepate ,multi se pierd in detalii si uita(m) sa pozam (ca fotografii fac altii--nu euFrown)
 
Paul
@anakin - mare dreptate ai.....de multe ori poza este analizata doar tehnic, ori poza nu pentru asta exista. In poza exista un subiect si un mesaj care de multe ori nici nu este bagat in seama de cei care privesc.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
Rudotel
eu pana la urma tot nu am inteles ce anume reprosati voi service-ului si banuiesc ca majoritatea stiti ca de vreo doi ani sunt 3 importatori de olympus. nu vi s-a parut ca diferentele de preturi sunt insignifiante? Nu credeti ca macar in una din aceste firme sa existe un manager care sa-l convinga pe patronul ala care nu are nicio idee cu ce se mananca comertul si e insetat doar de bani ca o sa castige mai mult daca vinde mai mult la o marja un pic mai mica? Din cand in cand mai apar oameni pe forum care spun aproape cu jumatate de gura ca preturile sunt cam aceleasi in toata Europa, dar imediat ne amintim de preturile din sua. Romania nu e sua. Europa nu e sua.
 
titeldragomir
Alex PETRUS a scris:

eu pana la urma tot nu am inteles ce anume reprosati voi service-ului si banuiesc ca majoritatea stiti ca de vreo doi ani sunt 3 importatori de olympus. nu vi s-a parut ca diferentele de preturi sunt insignifiante? Nu credeti ca macar in una din aceste firme sa existe un manager care sa-l convinga pe patronul ala care nu are nicio idee cu ce se mananca comertul si e insetat doar de bani ca o sa castige mai mult daca vinde mai mult la o marja un pic mai mica? Din cand in cand mai apar oameni pe forum care spun aproape cu jumatate de gura ca preturile sunt cam aceleasi in toata Europa, dar imediat ne amintim de preturile din sua. Romania nu e sua. Europa nu e sua.


Va prezint cel mai nou model de camera.
Suporta valori ISO inimaginabile, face poze dupa colt, nu necesita baterie, este ECO, produce numai opere de arta...reproduce exact fotografia pe care o aveti in minte , si pentru asta nici nu este nevoie sa duceti aparatul la ochi...

Am postat acest nou model de camera, pentru a va reaminti ca...pe 29 este Worldwide Pinhole Photography Day

http://www.pinhol...

Distractie placuta.
527517_392450720794991_112397672133632_1225784_1902202040_n.jpg

Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
red bull
Foarte tare ,titel.
deci ,daca stau in casa pot sa fac poze ?WinkRolling on the floor
 
zoom
Eu nu am intrat în directă legătură cu marketingul Olympus de la noi ca să îmi dau seama exact cum stă treaba. După ce am stat vreo cîteva luni să tot citesc despre DSLR-uri mă orientasem către Olympus și m-am dus la F64. Nu aveau în stoc ce vream eu dar mi-au făcut rost. Apoi am fost să testez 14-54 II, mi-a plăcut și l-am cumpărat.
Ceea ce vreau să spun e că dacă ai bani și vrei să îți cumperi ceva de la Olympus cred că îți pot face rost băieții. Că nu le au în stoc și nu poți să le testezi asta e altă treabă. Pur și simplu nu am avut probleme cu Olympus cînd am vrut să cumpăr ceva. Eu știu că voi vorbiți mult despre posibilitatea de a testa toate alea, dar dacă lumea nu cumpără, își cam bagă și ei ceva în România.
Ați punctat bine treaba cu Nikon și Canon că au multe chestii de duzină, ieftine și proaste, ăștia îi mulțumesc pe toți, Olympus mulțumea pe cunoscători. Acu' îi mulțumesc doar pe cunoscătorii cu bani (mă refer la 4/3). Un fel de Leica.
Noroc că Porsche nu face mașini de duzină că tot românul ar căra porcul de la țară în portbagajul din față.

Ați mai zis și voi, mulți își iau din auzite nu din documentare și cum scrie frumos Canon în față, nu contează ce obiectiv ai. Totul e în funcție de cîți bani poți da pe un echipament, că dacă ați avea bani cu grămada poate ați renunța la Olympus și ați lua Leica sau Mamiya. Părerea mea e că dacă vrei să faci bani din fotografie trebuie să fii profesionist indiferent că faci treaba asta la țară sau la oraș. Ce firmă alegi pentru asta vezi tu atunci, te documentezi din greu și testezi mult. Fotografia pe bani e o chestie care e văzută de mulți și trebuie tratată cu seriozitate.

Așa ca idee, la Olympus mi-a plăcut mult și curățarea senzorului pe lîngă altele. Pe film nu prea aveai ce curăța așa mai delicat, pe cînd la astea digitale nu am chef să mă bag în senzor cu nimic pentru curățat. Mi-e că-l stric.
Legat de prețuri românești, eu înțeleg că SUA nu e Europa dar nici diferență de la 3400 la 5000 de lei OM-D-ul. Merge 4000 de lei. Și lăsați vrăjeaa că uite au ofertă și mai scad din preț, că și americanii au oferte babane.
 
Bogdan Mitea
Este importanta comunicarea intre o firma de talia Olympus, tinand cont de domeniul de activitate, si clienti.
Comunicarea aceasta, indiferent de ce venituri aduce, este mai ieftina decat orice reclama televizata. Si tinta este mult mai precisa.
In ce consta?
In primul rand aparatura nou aparuta trebuie testata si publicate impresiile. Si asta inainte de a se lansa direct in vanzare. Procedura este aplicata in toate tarile: pe site-uri in Anglia, Ungaria etc au aparut deja review-uri ale lui E-M5.
Nu stim si nici nu ne spune cineva daca sunt implicate reprezentantele locale in aceste activitati. Dar noi am stat mereu si am asteptat sa apara in magazine, la vanzare, documentati exclusiv din ceea ce apare in presa straina.
Poate ca peste tot, desi nu cred, persoane ce nu au legatura cu reprezentantele se zbat sa obtina aparatele, pe banii sau relatiile lor.
Si nu mi se pare normal ca la solicitarea cuiva pentru a afla informatii despre lansarea unui produs, raspunsul sa contina o trimitere exclusiv catre un magazin. Daca trimiterea era spre trei magazine era alta treaba.
Editat de Bogdan Mitea la 27-04-2012, 17:25
Olympus E-M1
 
Paul
marius2die4 a scris:

paul_paun a scris:



@katran - si pe mine ma deranjeaza nitel lipsa celor doua obiective de care spui tu, mai ales acel 100mm macro. Sper sa pun mana pe un 150mm macro de la Sigma, este singurul mai de bun simt la optica.

Sa auzim numai de bine!



Cand vii pe la Cluj te las sa te joci cu sigma 150mm.Are aceasi optica cu cel de 105(pe care zic ca merita sa il iei de aici de pe forum)


Multumesc Marius, sper sa am drum in curand ca tare mult as vrea sa il vad. Am testat 105mm si dupa ce am citit mai multe review-uri despre 105mm si 150mm se pare ca 150 este mult in fata. Te anunt daca se intampla sa ajun la Cluj.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
marius2die4
In locul tau,eu l-as lua si cel de 105 avand in vedere pretul.Se merita.
Pt mine nu mai isi are loc investitia,avand 150mm si 50mm pe macro.
E620 + 11-22mm + 14-54II + 70-300 + 50mmf2 +Leica 25mmf1.4 +sigma 150mm 2.8 macro + FL36R + FL40Smile
http://marius-fot...ogspot.com
 
http://marius-fotografie.blogspot.com/
zoom
Bogdan Mitea a scris:

Este importanta comunicarea intre o firma de talia Olympus, tinand cont de deomeniul de activitate, si clienti.
...


Da într-adevăr, ar trebui să primiți măcar un OM-D cu obiectiv de kit și un adaptor pentru 4/3, să-l testați pentru un review. Și mai e o chestie, dacă mă duc la magazin eu nu îl pot testa decît așa trei lulele, nu pot să îmi dau seama de tot ce poate aparatul decît tot printr-un site de genul dpreview, dar nu știu cum consideră ei comunitatea asta ca să poată da scule la testare, adică poate după ei ar trebui să îndeplinească unele condiții, habar-nam zic și eu.

Oricum, succes mult pentru că aș vrea să știu și eu cîte ceva de la voi despre OM-D că m-am săturat să citesc în engleză.
 
Bogdan Mitea
Si noi ne-am saturat sa citim review-uri facute de altii.
Ultemele "scule" scoase de Olympus au fost trimise spre testare la diverse firme. Nu a scris nimeni nimic despre aceste aparate. Asadar, au fost folosite in interes personal de niste "baieti destepti". Gratis.
Olympus E-M1
 
zoom
E, aici e problema. La români încrederea se clădește mai greu, iar la cîte mînăreli se fac în România s-ar putea s-aveți de luptat. Ai spune că la firmele astea mai de soi să fie oameni serioși dar cum reprezentanții sînt tot români nu ști la ce să te aștepți. Mai repede poate merge să îl închiriezi de la F64, poate au vre-un program ceva pentru treburile astea. Dacă nici așa cu bătutul la ușa Olympus nu merge, e... Ce să mai zic?
 
Bogdan Mitea
De asta am spus ca nu stam dupa nimeni. Incercam sa strangem un capital (uman si financiar) care sa ne permita sa aducem in tara, spre testare si eventual comercializare, produse Olympus, mai inainte sa intre pe calea oficiala dar lenta; lenta pentru ca din cauza vanzarilor slabe din ultimii ani si a dezinteresului vis-a-vis de clienti a celor ce s-au perindat pe la conducerea reprezentantei, suntem in esalonul 4, probabil ultimul posibil si care ne "asigura" sa primim ultimii din Europa noutatile lansate de Olympus.
Olympus E-M1
 
titeldragomir
Bogdan Mitea a scris:

noutatile lansate de Olympus.


Propun ca marketingul de la Olympus sa ia notite...Ore cind o sa vad asa ceva si pentru seria PEN?

Pe 6 mai 2012 va asteptam la magazinul Sony Center Baneasa pentru un training GRATUIT pentru seria NEX. Inscrierile se fac pe . Numarul locurilor este limitat la 20.
Asa ca daca va place fotografia digitala, aveti o camera Sony NEX, sau va doriti una, si vreti sa stiti tot ce ati putea face cu aceasta camera nu stati pe ganduri!De buna voastra dispozitie si excelenta instruire se va ocupa fotograful profesionist Simion Buia.
Asteptam mail-urile voastre!Daca aveti prieteni pasionati de seria NEX, nu uitati sa-i trimiteti la training!

De ce conteaza un astfel de training?...simplu...daca esti un nou venit in lumea fotografiei..este mai mult decit necesar...si asta este cea mai buna reclama posibila...fotografiile utilizatorilor sa fie de CALITATE...iar prietenii vor vrea si ei o camera ca a ta...sa faca poze la fel de frumoase cum a vazut la tine.

Si ce simplu se pot face aceste treburi...naaaaaaa...mai bine nici nu ma mai gindesc...ca iar imi fac nervi degeaba...
471188_10150777289696842_175354756841_9766967_2018094416_o.jpg

Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
titeldragomir
P.S. sunt multi oameni care nu citesc manualul...sau care nu au timp ...sau care nu inteleg totul...sau inteleg gresit etc...am trecut unui prieten E-P1 in modul supercontrol..si a ramas masca cit de simplu este acum pentru el sa modifice setarile...
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
Bogdan Mitea
Lucrurile se misca incet dar se misca. Asa cum stiti la Reprezentanta Olympus din Romania s-a schimbat echipa. Nu este completa, sunt inca putini si de aceea raspunsurile pot veni cu intarziere.
Dar sunt deschisi la comunicare.

Printr-un efort au reusit sa imi puna la dispozitie, pentru putin timp, un kit E-M5 cu 12-50mm. Detalii voi prezenta in sectiunea specifica.

Romania pleaca in acest moment dintr-o pozitie nu foarte confortabila. Vanzarile si marketingul din trecut ne-au adus in aceasta pozitie. Impreuna putem schimba aceste lucruri.
Olympus E-M1
 
titeldragomir
Bogdan Mitea a scris:


Printr-un efort au reusit sa imi puna la dispozitie, pentru putin timp, un kit E-M5 cu 12-50mm. Detalii voi prezenta in sectiunea specifica.

.


Pai ai jucaria in mana si nu spui nimic?...ca as vrea si eu sa o butinez putin...
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
Bogdan Mitea
Am avut-o pentru foarte putin timp. A fost o camera cu un sotfware aproape beta.
In curand vom putea butona aceste camere. Reprezentanta a promis ca se implica. Problema cea mai mare in Europa o reprezinta stocurile. Pur si simplu nu exista camere suficiente pentru o lansare.
In Romania au intrat 4 camere. Si nu pentru ca nu au fost solicitate mai multe. E valabil pentru toate tarile.
Cum imparti 4 camere?
Olympus E-M1
 
puiugr
Am avut ocazia sa ma plimp prin china,hong kong si amsterdam.majoritatea oamenilor cu dslr-uri la gat aveau canon si pe urma nikon .de abia daca am vazut vreo 3 care sa aiba olympus.
in magazinele din china cu aparate foto care le-am vazut cele cu canon si nikon faceau legea.olympus era slab de tot.
deci nu numai la noi in tara olympus sta nasol
https://www.facebook.com/Fotograf-Grapinoiu-Petru-1117832321567050/
 
https://www.facebook.com/Fotograf-Grapinoiu-Petru-
puiugr
pana la urma am decis sa plec din barca olympus.
am gasit ceva mult mai bun ! Grin
p4309931_1600x1200.jpg

https://www.facebook.com/Fotograf-Grapinoiu-Petru-1117832321567050/
 
https://www.facebook.com/Fotograf-Grapinoiu-Petru-
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 3
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,236,128 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.