header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
panasonic 20mm f1.7,ce parere aveti despre ea?
adipocea
este ea prima lentila de cumparat pentru micro four thirds?
Sunt nehotarat intre ea si olympus 45mm. Nu nehotararea mea vreau sa fie subiectul acestei discutii ci pur si simplu as vrea sa aud si eu niste pareri comparative despre cei care poseda, spre exemplu, 20mm 1.7, oly 45mm 1.8, pancake 14mm 2,5, si 25mm 1.4, toate pe micro four thirds
 
adipocea
http://www.steveh...ns-review/
iata o comparatie intersanta in cadrul review-ului facut de Steve Huff acestei lentile, pe un corp de Ep-2, cu un Nikon d3s(apropo de ce vorbeam ieri cu full frame si calitate la nunti) Ep-2 cu lentila asta bate nikonul cu un prime de-al lor 50mm f1.8. culmea ,daca va uitati la zapada in prima fotografie il bate si la dynamic range
 
Paul
Fara suparare Adi dar review-ul nu este altceva decat o comparatie imbecila. Serios, cum naiba sa pui pe D3S un obiectiv de 50mm f1.8 care costa 450 de ron si sa il compari cu un E-P2 cu Pany 20mm? In acele cadre se vede ce rezultate bune scoate Pany 20mm, dar atat. Nu trebuia comparat decat cu D3s cu un obiectiv de minim 500Usd nu de 120Usd.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
titeldragomir
Now, of course the D3s is a massive professional camera that puts the E-P2 to shame in almost every area but for IQ at base ISO the E-P2 and 20 1.7 did amazingly well.Yes, the D3s is full frame. Yes, I was using a $150 lens on the D3s.

Comparatii de genul asta nu au rost...
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
ghinitai
Panasonic 20mm 1.7 este genul de obiectiv pe care il pui pe aparat si nu il mai dai jos. Iti ofera si un unghi de vizibilitate decent si luminozitate crescuta pentru majoritatea situatiilor.
Dupa parerea mea 20mm 1.7 si 14mm 2.5 sunt singurele obiective de la Panasonic care fac sistemul asta cu adevarat portabil.
Vezi ca am si ep2 si 20mm la vanzare pe sectiunea bursa. Daca vrei sa vezi ce pot cele 2 impreuna, cel mai bine e sa le achizitionezi si le testezi.
 
adipocea
pai nici o suparare, am inteles si eu pointul, dar chiar asta era ideea... sticla conteaza 80 la suta , dupa parerea mea, iar corpul si senzorul cam 20 la suta... senzorul pentru iso mare si dynamic range, iar corpul si procesorul pentru burst speed, weather sealing, etc. Ideea e ca nu a comparat nikonul cu vreun obiectiv rusesc sau chinezesc sau tamron, etc, ci cu un obiectiv NIKON, deci facut pentru aparatele nikon ... daca ala nu e bun(totusi, e un fast prime, nu e un kit zoom) atunci pentru cine l-a facuit nikonul...
concluzia este ca, sistemele four thirds si micro four thirds, avand senzori inferiori si un segment de piata tip nisa, AU FOST FORTATE SA FACA STICLA SUPERIOARA CALITATIV, si rareori standardele sticlei produsa de olympus si panasonic coboara la nivelul la care coboara nikon si canon.
si kit lensurile 4/3 sunt mai bune, si prime-urile , si zoom-urile. la canon si nikon trebuie sa mergi la nivelul profesional ca sa gasesti ceva care se bate cu olympus sau panaleica
 
Eddy
titeldragomir a scris:

Comparatii de genul asta nu au rost...


o dovada in plus, daca mai era nevoie, de veridicitatea zicalei
"o fotografie este facuta 1% de aparat, 9% de OBIECTIV si 90% de fotograf"
 
DL
http://www.thepho...t-version/
 
www.fotografu.ro
Paul
of of, daca mai intelegi ce este in capul japonezilor.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 3
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,236,541 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.