header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
Lumini
DL
Denis a scris:

Dar cu 2 blițuri Olympus FL-36R Wireless TTL?


Cine e boier, sigur, poate lua 2 FL-36R si le comanda cu blitul de pe aparat. E o solutie profi si extrem de modulara.

Cine e mai putin boier, poate lua o telecomanda TTL si 2 blituri ieftine de genul http://betterfami...-om-d.html - e chiar o solutie mai buna decat FL-36.

Cine vrea sa se distreze, poate incerca lumina continua, adica ori asa ceva: http://www.f64.ro...-6483.html

ori leduri: http://www.f64.ro...-6777.html

Asta, pentru obiecte mici si portretzele. Cine vrea sa lumineze un spatiu mai mare, are nevoie de mai multa lumina.

Dar, cu 300-400 de euroi se face un kit de iluminare care sa satisfaca orice dorinta.

Ce uita multi, este ca mai trebuie si un exponometru, fara de care nu se poate invata iluminarea si nici aplica nici o schema de iluminare.
 
www.fotografu.ro
Eddy
FL36r are un minus - timp mare de reincarcare - mai ales daca il dai la +2 pentru bounce
am fost ieri la o serbare de gradinita si a trebuit sa renunt la el, am folosit blitzul de pe aparat, in directia aceasta era mai rapid metz24, care imi dau seama acum ca trebuia sa il pastrez
 
DL
Eddy a scris:

FL36r are un minus - timp mare de reincarcare - mai ales daca il dai la +2 pentru bounce
am fost ieri la o serbare de gradinita si a trebuit sa renunt la el, am folosit blitzul de pe aparat, in directia aceasta era mai rapid metz24, care imi dau seama acum ca trebuia sa il pastrez


Totusi, aparatul cu obiectiv luminos si pus pe 800 sau 1600 ISO cred ca nu ar suge toata energia la blitz... ma rog.

Acu`, pentru serbare la gradinita, ar trebui un blit puternic totusi; eu am avut multe cu maner, unul se face si azi si e foarte foarte bun pentru evenimente, si la pret e gigea: http://www.ebay.c...1122065936
 
www.fotografu.ro
red bull
Pai si daca se iau doua YN de-alea ieftinute + un RF603 nu sunt bune la o serbare ? si costa undeva la maxim 120 $ . Doar ca mai trebuie doua stative( undeva la 25$ bucata) sau eventual sa le pozitionezi cumva stategic...
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
DRAGOS
foarte tare setup-ul !
ar trebui sa va ginditi la un workshop de ministudio portabil cu lanterne
nu am incercat inca asa ceva ( sa fotografiez cu obiectivul scos ) ... la "pen"ultima fotografie sa inteleg ca ati vizat si roteati de inelul de focus al obiectivului ca sa alegeti zona de clar ?
DL a scris:

Am mai facut niste probe... clientul a zis ca e Ok... poze cu un mare studiou, cu 400Kg de reflectoare... cum se vede si in ultima poza. In penultima am scos obiectivul si l-am tinut cu mana ca un lensbaby... ca sa fac si eu o hipstareala...
Pentru cat costa, eu zic ca e trasnet obiectivul.

Wink E-M1
FL-50R FL-36R
Sigma 30mm
MZUIKO 75 MZUIKO 12-40
 
DL
[quote]DRAGOS a scris:

foarte tare setup-ul !
ar trebui sa va ginditi la un workshop de ministudio portabil cu lanterne
nu am incercat inca asa ceva ( sa fotografiez cu obiectivul scos ) ... la "pen"ultima fotografie sa inteleg ca ati vizat si roteati de inelul de focus al obiectivului ca sa alegeti zona de clar ?
[quote]

Am facut multe workshop-uri pe tema asta. Si cu iluminatu` cu iPadu`. Fara lanterne omu` nu intelege cum se pune lumina, nici la portret. Cand faci un portret gigea cu 3 lanterne esti fotograf cu patalama. La penultima fotografie, sharfu il facui departand si apropiind obiectivul, scos vreo 2 cma din aparat... si inclinat pe deasupra destul de mult, ca un tilt shift obiectiv...
d3x_7180p.jpg
 
www.fotografu.ro
DL
red bull a scris:

Pai si daca se iau doua YN de-alea ieftinute + un RF603 nu sunt bune la o serbare ? si costa undeva la maxim 120 $ . Doar ca mai trebuie doua stative( undeva la 25$ bucata) sau eventual sa le pozitionezi cumva stategic...


Ba da, cred ca ar fi si asta o solutie foarte buna. Problema e ca la o serbare se fac multe poze si multe declansari strica atmosfera. Eu fac cu motoru` si ajung si la 300 de poze la un eveniment, ca sa am de unde alege. Pai la 300 de declansari aia micii viseaza pe batman cu blitzu o saptamana dupa aia. Tot lumina continua e baza.
 
www.fotografu.ro
DL
Astea sunt pozele oficiale... facute cu 2 lanterne si 40-150...

http://frenchrevo...
 
www.fotografu.ro
DRAGOS
am fost rugat de persoana importanta de la scoala fiului meu sa ii fac citeva fotografii nepotului la serbarea de sfirsit de an.
ieri mi-am intilnit nemesisul/concurenta in persoana a 2 tipi simpatici care aveau canon 5 mk3 si obiective din acelea cu L si cu inel rosu, unul filma celalat fotografia.
animalul care fotografia avea un blitz prapadit Smile care il mai reflecta din tavan sau din reflectorul alb micut integrat , iar cel care filma avea o lampa led.
pentru ca nu aveam decit vreo 3 copilasi cunoscuti in toata clasa am lasat-o mai moale cu declasarile si nu le-am scos ochii, asa cum as fii facut daca eram singurul din zona cu aparat mare si negru
am stat cuminte si am experimentat , iar la final dupa ce canonistii au plecat mi-am scos umbrelutza de difuzie si am tras citeva cadre si cu doamna invatatoare
P.S. intimplator am la dispozitie 4 bucati FL50R si 3 bucati FL36R dar niciodata nu mi-am creat ocazia sa folosesc mai mult de 3 simultan

DL a scris:

red bull a scris:

Pai si daca se iau doua YN de-alea ieftinute + un RF603 nu sunt bune la o serbare ? si costa undeva la maxim 120 $ . Doar ca mai trebuie doua stative( undeva la 25$ bucata) sau eventual sa le pozitionezi cumva stategic...


Ba da, cred ca ar fi si asta o solutie foarte buna. Problema e ca la o serbare se fac multe poze si multe declansari strica atmosfera. Eu fac cu motoru` si ajung si la 300 de poze la un eveniment, ca sa am de unde alege. Pai la 300 de declansari aia micii viseaza pe batman cu blitzu o saptamana dupa aia. Tot lumina continua e baza.
m3.jpg m1.jpg

Wink E-M1
FL-50R FL-36R
Sigma 30mm
MZUIKO 75 MZUIKO 12-40
 
ToniGenes
Eddy a scris:

FL36r are un minus - timp mare de reincarcare - mai ales daca il dai la +2 pentru bounce
am fost ieri la o serbare de gradinita si a trebuit sa renunt la el, am folosit blitzul de pe aparat, in directia aceasta era mai rapid metz24, care imi dau seama acum ca trebuia sa il pastrez


Curios. Eu am fost ieri la serbare cu FL-36 si a fost super ok. Am avut E-5 + 12-60mm.
Au fost momente cand am tras din greseala rafala de doua poze si la ambele s-a aprins blitul.
Am deschis diafragma la maxim, am setat timpul de sincronizare la 1/60s, puterea blitului +0.3...+0.7, ISO-400...800. Eram dispus sa urc mai sus ISO, dar nu a fost nevoie.

Cred ca ai facut o greseala pe undeva :
-fie ai mers pe modul FP care e mare consumator de putere;
-fie ai lasat timpul de sincronizare maxim (1/250s). Pentru astfel de situatie, 1/60s....1/80s ar fi super ok.



DL a scris:
Astea sunt pozele oficiale... facute cu 2 lanterne si 40-150...


Arata foarte bine.
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
red bull
Eu am fost aseara la serbarea fiului ,dar nu am avut blitz . De fapt l-am avut ala de la aparat ,dar nu l-am folosit.
Jpeg direct din aparat , doar resize si eventual putin crop.
p1010093.jpg p1010171.jpg p1010245_1.jpg p1010242_1.jpg p1010143_1.jpg p1010142_1.jpg p1010131.jpg

Editat de red bull la 19-12-2013, 09:36
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
DRAGOS
pune te rog niste "dovezi" ...
eu cu E510 pe manual (iso200 si f5,6 - 7,1) si FL50 reflectat sau bounce il folosesc la putere maxima intre 4 - 6 m
katran a scris:

Eddy a scris:

FL36r are un minus - timp mare de reincarcare - mai ales daca il dai la +2 pentru bounce
am fost ieri la o serbare de gradinita si a trebuit sa renunt la el, am folosit blitzul de pe aparat, in directia aceasta era mai rapid metz24, care imi dau seama acum ca trebuia sa il pastrez


Curios. Eu am fost ieri la serbare cu FL-36 si a fost super ok. Am avut E-5 + 12-60mm.
Au fost momente cand am tras din greseala rafala de doua poze si la ambele s-a aprins blitul.
Am deschis diafragma la maxim, am setat timpul de sincronizare la 1/60s, puterea blitului +0.3...+0.7, ISO-400...800. Eram dispus sa urc mai sus ISO, dar nu a fost nevoie.

Cred ca ai facut o greseala pe undeva :
-fie ai mers pe modul FP care e mare consumator de putere;
-fie ai lasat timpul de sincronizare maxim (1/250s). Pentru astfel de situatie, 1/60s....1/80s ar fi super ok.



DL a scris:
Astea sunt pozele oficiale... facute cu 2 lanterne si 40-150...


Arata foarte bine.

Wink E-M1
FL-50R FL-36R
Sigma 30mm
MZUIKO 75 MZUIKO 12-40
 
DRAGOS
cele facute la luminare sunt deosebite
red bull a scris:

Eu am fost aseara la serbarea fiului ,dar nu am avut blitz . De fapt l-am avut ala de la aparat ,dar nu l-am folosit.
Jpeg direct din aparat , doar resize si eventual putin crop.

Wink E-M1
FL-50R FL-36R
Sigma 30mm
MZUIKO 75 MZUIKO 12-40
 
Paul
FL-36 se incarca greu daca folosesti acumulatori, daca mai sunt si acumulatori slabi te-ai lins pe bot, ajungi la 10 secunde timp de incarcare la o descarcare completa. Am mai recomandat simai recomand inca o data utilizatorilor de FL-36 sa foloseasca alkaline sau cel mai bine, sa cumpere asa ceva: http://www.f64.ro...b3e-3.html + inca un acumulator separat. Cu doi astfel de acumulatori trageti linitit cateva sute de cadre. Acumulatorul are 1000mAh iar timpul de incarcare este de 4 secunde.

Referitor la utilizarea FL-50 sau a oricarui blitz, daca lucrati cu reflectare pe tavan, nu uitati sa nu mai folositi bouncer-ul de plastic care taie si el din putere si cel mai important este sa trageti cu capul blitz-ului inclinat. de ce? simplu, unghiul de reflexie este egal cu unghiul de incidenta, iar daca noi dam cu blitul perpendicular pe tavan, vom pierde mare parte din lumina emisa pentru ca se risipeste aiurea in incapere, mare parte din cantitatea de lumina intorcandu-se prin reflexie catre noi in loc sa se duca catre subiect. Deci folositi inclinarea capului blitz-ului.

Apoi, folositi ISO mai mare pentru a nu cere de la blitz descarcare maxima, la ISO 400 timpul de incarcare scade semnificativ la orice blitz decat la ISO 200, de ce? pentru ca blitz-ul trebuie sa lumineze de doua ori mai puternic, asta insemnand ca blitz-ul trebuie sa tina lampa aprinsa de doua ori mai mult ca unitate timp, deci descarca condensatorul blitz-ului foarte mult, timpul de reancarcare fiind mult mai lung.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
ToniGenes
DRAGOS a scris:

pune te rog niste "dovezi" ...
eu cu E510 pe manual (iso200 si f5,6 - 7,1) si FL50 reflectat sau bounce il folosesc la putere maxima intre 4 - 6 m


Eu am mers pe F/2.8...4.0 (aproximativ 2 stopuri castig fata de tine), am redus timpul de sincronizare la 1/60s...1/80s si am dat cu blitul in fata (nu in tavan). Deci am incercat sa castig cat mai multa putere. La sfarsit a fost super ok.
M-am simtit confortabil.
Folosesc niste acumulatori Eneloop de 2000mAh. Cred ca sunt printre cei mai buni.
Nu-mi place sa dau cu blitul in tavan din cauza ca nu-mi place cum cade lumina.

Ok revin diseara cu poze.
Nu le am la mine acum.

-
Editat de ToniGenes la 19-12-2013, 10:47
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Paul
@Toni- "am redus timpul de sincronizare la 1/60s...1/80s"

Nu conteaza timpul de expunere cand tragi cu blitz-ul decat in raport cu ambientala, altfel nu este un factor care sa conteze in iluminarea mai puternica sau nu a blitz-ului.

Eneloop sunt printre cei mai buni acumulatori, cei mai buni sunt Sanyo Eneloop XX, ofera un curent instantaneu, foarte bun si nu le scade tensiunea foarte repede.

Lumina cade aiurea la reflectata cu tavanul pentru ca apar umbre pe fata datorita iluminarii de sus in jos, in acest sens trebuie sa folosim acea placuta alba pentru a face compensare si pe orizontala, direct catre subiect, ceva detalii aici: http://www.digita...erstand/5/
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
ToniGenes
Paul a scris:
Nu conteaza timpul de expunere cand tragi cu blitz-ul decat in raport cu ambientala, altfel nu este un factor care sa conteze in iluminarea mai puternica sau nu a blitz-ului.


Conteaza indirect. Daca abientala este slaba, ma duc cu blitul in +2....+3. In cazul asta consum mai multa energie si se incarca mai greu blitul.
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
DL
Acuma, sunt mai multe scoli in materie de iluminat in reportaj. Unii vor sa creze ei lumina - e posibil dar greu - altii sa adauge unde trebuie ce trebuie - aici ma simt eu ca elev mereu.
Iau lumina care este si fac in asa fel ca blitul sa nus e vada - pentru ca nu am timp si stare sa mut lumini si sa fac masuratori, de obicei pun un blit pe langa mine, pe care il difuzez cu diverse chestii. Lucrez INTOTDEAUNA pe auto, pe diafragme deschise, si pentru mine fotografia ideala este aia unde nu se vede iluminarea suplimentara.
Acu` o vreme facui si eu un reportaj la o gradinita de defavorizati, pentru o revista engleza. Era despre doamna invatatoare de acolo. Cam asta e ce a iesit. Mii de scuze ca ne indepartam de topicul cu obiectivul... apropo de obiectiv... lucrez 90% cu dosihpele...
_mg_81941.jpg _mg_81281.jpg _mg_76591.jpg _mg_76041.jpg _mg_7906.jpg _mg_7743.jpg _mg_7737.jpg _mg_7638.jpg _mg_7617.jpg

Editat de DL la 19-12-2013, 17:38
 
www.fotografu.ro
Paul
Da, depinde foarte mult ce alegi ca lumina principala, blitz-ul sau ambientala, acolo unde se poate este de preferat ambientala bineteles ca sa nu se vada blitzul, daca mai pui si un gel pe el e poveste.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
Paul
katran a scris:

Paul a scris:
Nu conteaza timpul de expunere cand tragi cu blitz-ul decat in raport cu ambientala, altfel nu este un factor care sa conteze in iluminarea mai puternica sau nu a blitz-ului.


Conteaza indirect. Daca abientala este slaba, ma duc cu blitul in +2....+3. In cazul asta consum mai multa energie si se incarca mai greu blitul.


Cum am zis mai sus, conteaza ce metode de lucu alegi de la inceput in functie de ce ai in scena, daca ambientala permite timpi scurti de expunere, blit-zul il folosesti pentru umplere, daca nu, il folosesti ca lumina principala si ambientala o dai mai jos ca sa nu te trezesti ca ai maini duble sau alte povesti in cadru, asta eu o fac lucrand numai pe manual cu TTL AUTO, repet atunci cand am blitz-ul ca lumina principala in schema.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 1
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,419,700 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.