header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
jocuri si concursuri
Eddy
deoarece forumul nostru are ceva vechime si deja si-a cladit o personalitate distincta, ma gandesc ca e in legea firii sa organizam ceva concursuri, de arta foto, bineinteles

cu acceptul si ajutorul moderatorilor, trebuie sa gasim o tema (de sezon ar fi ideal, pentru inceput ce ziceti de *1 Mai muncitoresc*)

fotografiile care vor intra in concurs vor trebui sustinute de o suma, sper eu, modica; aceasta suma va fi folosita pentru a achizitiona premiul, ideal de la *bursa* unde sunt multe ocazii frumoase
apoi sa avem un juriu, din cel putin 3 persoane, un moderator, un fotograf profesionist si un user *din popor*

beneficii la prima vedere:

forumul se va invigora in mod vizibil
ne vom eleva simtul artisitic si cel critic
un PEN drept premiu nu e de ici de colo
cei ce au aparatura pe la bursa vor scapa mai usor de ea
vom fi invidiati de alte forumuri

cine crede ca e o idee buna, sa isi dea cu parerea si sa vina cu adaugiri

deoarece consider GH2 cel mai indraznet aparat (se ia la tranta cu markII la video) si Summiluxurile sunt fantastice, din punctul meu de vedere sunt bineveniti si Panny-stii
 
Winter1966
SmileEddy, personal consider buna ideea ta. Partea cu premiile poate fi insa cumva demotivanta datorita lipsei in multe cazuri a unor disponibilitati financiare.Fireste poate fi deasemenea motivanta.Totusi daca observi suntem 186 inscrisi , dar mai putini de 30 activi cu adevarat.
Eu am constrangeri majore legate de timp, si se vor inrautati, altfel citesc cam tot ceea ce se discuta.
Eu am o alta propunere pe care am vazut-o aplicata in practica , si care a functionat foarte bine pana cand au aparut micile "bisericute", si super expertii.... Culmea este ca nu avea nici o miza reala.Probabil ca unii din cei de aici cunosc sistemul temei de vineri de pe Treklens.
Am putea incerca ceva de genul fiecare membru sa propuna o tema pentru saptamana urmatoare, si fotografiile care vor intra in concurs sa fie trimise pana joi seara, sa spunem, iar votarea sa se faca pe un sistem asemanator cu cel actual de punctare. Ce se castiga... ramane sa stabilim.
Oricum cred ca nu putem merge cu mize foarte importante gen Summilux, indiferent cat de tentant suna. O miz mare va genera inevitabil discutii. Probabil ca ai observat ca majoritatea membrilor activi sunt din sau din apropierea Bucurestiului.(Bine stiu ca noi ardelenii suntem mai greu de adunatSmile )
OMD- EM5 ; Oly EP-3; ;OM-20;o traista de sticle
 
Eddy
toata energia creativa a olympistilor se duce pe dilema daca sa treaca la Canon sau Nikon

multumesc Winter1966 ca ai raspuns
 
red bull
Winter1966, sunt de acord cu tine Wink
 
Winter1966
Va multumesc si eu amandorura. Deocamdata vad ca nu exista ecou. Ei... poate olympenii sunt pe afara la pozat... Sau nu.
Oricum probabil mai devreme sau mai tarziu vom avea ecou.
Eu ma stradui sa ma decuplez de GAS (Gear Aquisition Syndrome) , fireste avand OM-D ul in vizor este cam greu, si sa ma concentrez pe aspectele mai artistice sa spunem ale fotografiei.
Personal recunosc ca m-am cam plicitisit de interminabilele discutii legate de cat de prost este senzorul acela sau altul, si la ce bune sunt unele sau altele din aparatele de pe piata.
Fireste cand discutam de ceva nou, un obiectiv,un body.. etc aceste discutii isi au rostul , dar cam totul are limite, mai ales ca suntem cam toti amatori si nu traim din asta.Fireste sunt si exceptii.
OMD- EM5 ; Oly EP-3; ;OM-20;o traista de sticle
 
Bogdan Mitea
Concursuri Foto am avut si in trecut dar fara o premiere. Probabil ca asa vor ramane lucrurile pana cand site-ul va putea sa produca bani si acesti bani sa fie transformati si in premii. Ideea nu este noua dar mai este ceva drum de parcurs.
Nu cred ca va trimite vreun membru 100RON, participant fiind sau nu la concurs, pentru a constitui fondul de premiere. Cam orice obiectiv sau scula am avea in vizor, valoarea de achizitie a acesteia nu poate fi mai mic de 2000RON. Obiectivele de kit ni le permitem toti. Ceea ce ne tenteaza sunt cele din clasa superioara.
Asadar, ideea este buna, are rezonanta dar nu mi se pare aplicabila la acest moment.
Pentru a fi transparenti si onesti va voi impartasi din viziunea de dezvoltare pe care am avut-o. Desigur, daca intereseaza pe careva.
Olympus E-M1
 
Ionut Trufin
Salut,
Si mie mi se pare o idee buna organizarea unor concursuri. Nu cred insa ca premiile vor putea avea valori mari, cel putin deocamdata. Pe de alta parte sunt o multime de accesorii utile care se incadreaza in 2-300 de ron.
ZD 14-54, ZD 40-150, ZD 35, OM10, Epl1, Epl5, E-m1, micro 7.5, 17, 45, 40-150, 14-42
 
Winter1966
@Bogdan. Eu cred ca intereseaza viziunea pe care ai avut-o.
Pe de alta parte as fi perfect de acord cu un fel de "abonament"pentru a compensa munca voastra a creatorilor si moderatorilor. Foarte probabil din cei 186 nu ar fi prea multi de acord cu mine.
Ce parere ai de tema saptamanala ? Sau o data la 2 saptamani , ca timpul este ... scurt ?
OMD- EM5 ; Oly EP-3; ;OM-20;o traista de sticle
 
Paul
Sincer si eu m-am plictisit de discutiile interminabile despre tehnica, despre care aparat este mai bun ori care e mai rau. Treaba asta dupa parera mea nu te face sa faci fotografii mai frumoase. Haideti sa incercam sa avem actiuni comune, care se ne faca sa progresam in modul nostru de a fotografia.

Pe langa ce s-a propus aici eu zic sa stabilim teme de lucru in fotografie, sa zicem ca luna asta incercam sa facem fotografie macro la insecte si toti membrii incearca sa vina cu maxim 5 fotografii macro care vor fi apreciate de coforumisti. Cadrele prezentate sa fie facute dupa lansarea temei. Nefiind vorba de un concurs, ci de cine reuseste sa aiba cat mai multe cadre reusite. In felul acesta avem un imbold in a realiza o fotografie cat mai reusita. Treaba cu concursul este subiectiva pentru ca nu avem un juriu.

Ideea lui Winter1966 cu tema de discutii saptamanale este iarasi foarte frumoasa si destul de usor realizabila.

Toate aceste actiuni insa trebuie sustinute de membrii forumului,iar dupa cate se vede suntem maxim 30 de persoane care activam cat de cat constant. Daca macar 10 persoane participa constant la aceste actiuni si le tin in viata cred ca vom avea un viitor frumos.

Despre cei care tin site-ul pe picioare am numai cuvinte de lauda. Nu multe persoane realizeaza cata munca de programare se presteaza pentru un astfel de site, toti zic: pai pune repede un buton aici si cand apesi pe el sa se intample x lucruri. In spatele unei astfel de functii stau o gramada de linii scrise in limbajul de programare care iau foarte mult timp. Este greu sa cresti un copil fara sa ai bani sa-i iei de mancare. Un prim pas ar fi afisarea unei adrese de paypal unde sa se poata dona bani pentru ca cei care muncesc la acest site sa poata primi ca recompensa macar o bere.

Sa auzim numai de bine!!!
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
Winter1966
Paul ideea mea, dupa cum am spus nu era una originala,ci participand la acea initiativa m-a motivat o perioada.
Dar nu este vorba de discutii ci pur si simplu fotografii pe o tema aleasa de unul din noi saptamanal. Asa se dezvolta putin si imaginatia noastra atat ca fotograf cat si ca privitor de fotografie.
Asa ne motivam pentru a face fotografii, si a comenta pe ele.

Macro insecte poate fi o tema.

Sunt perfect de acord cu pay-pal.

Poate ca ar fi de interes si o intalnire undeva mai in mijlocul tarii poate reusim sa ne adunam mai multi. Eventual o Sighisoara de Rusalii ? ( 3-4 Iunie )
OMD- EM5 ; Oly EP-3; ;OM-20;o traista de sticle
 
adi_stanca
Sau Sighisoara Medievala 2012, 20-29 iulie 2012!
http://www.sighis...ievala.ro/
Editat de Bogdan Mitea la 22-04-2012, 19:40
E-520 14-42, 40-150, 70-300, Olympus OM-30, OM 50/1,8, OM 35-70/4, EXA 1A+Pancolar 2/50, FL 36, OM-2n
 
Eddy
ca parere personala, macro este o fotografie mai mult tehnica decat artistica, mai ales ca cei cu obiective specializate vor avea sanse mai frumoase

zic sa incepem cu o tema subiectiva, metaforica

am vazut pe bursa pen nou cu 700 lei, 14-54 cu 1000, filtre, genti, trepiede la preturi f bune... probabil dupa vreo 2-3 teme de concurs de inceput vom putea implementa si sistemul de premiere

vine 1Mai si majoritatea vom iesi in natura cu aparatele dupa noi, asa ca sa alegem o tema de sezon si dupa 5 mai, sa inceapa sa se adune fotografiile participante

haideti, miscati-va, ca si asa zice lumea de olympisti ca nu au prieteni si trag doar dupa pisici
 
Winter1966
@adi_stanca. Interesant, insa : foarte multa lume, cazare ioc, si mult kitsch, mici bere.... Plus perioada de concedii. Insa merita de retinut.

@ Eddy : Subscriu, chiar daca nu stiu daca pot ajunge la iarba verde...
OMD- EM5 ; Oly EP-3; ;OM-20;o traista de sticle
 
Bogdan Mitea
Pana luni vom stabili o tema.
Olympus E-M1
 
Bogdan Mitea
Voi puncta din ideile ce au dat nastere acestui site.
Pentru inceput sa ne aducem aminte de lipsa unui spatiu dedicat, o casa a celor ce detin sau au contact cu formatul 4/3. Eram haituiti pe siteurile in care indrazneam sa ne expunem parerile.
Numele a fost influentat de matca sistemului: Olympus. Nu au fost si nu vor fi discriminate in vreun fel Panasonic, Sigma si toti cei implicati in acest sistem.
Pentru viitor, ca sa asiguram continuitatea forumului, neinfluentati de sustinerea si politica firmei Olympus, vom raspunde si la alte domenii de internet.
Asadar nu existenta marcii Olympus dicteaza existenta si pasiunea noastra.
Olympus E-M1
 
Bogdan Mitea
Partea cea mai dificila a fost sa formam un nucleu stabil. Din el face parte, cert, si Mihai (d3xmester) desi a vandut tot sistemul. Asadar nu trebuie sa fii propietar de Olympus pentru a putea avea o parere pertinenta, acceptata si asteptata in forum.
Dupa cum vedeti, nu avem reclama platita in forum. Asta inseamna ca nu banii au determinat fiintarea lui.
Inca mi se pare poluanta vizual aceasta optiune de dezvoltare financiara. Poate o vom folosi in paginile secundare.
Sa tinem aici cont si de neimplicarea reprezentantei, importatorului etc ce considera ca nu reprezentam o piata serioasa: se uita la numarul de membrii. Doar numarul de vizitatori unici ii cam incurca.
Olympus E-M1
 
titeldragomir
Apropo..de curiozitate...cam care mai este numarul de vizitatori unici?
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
zoom
Vezi jos în dreapta.
 
titeldragomir
Pe ce perioada?...202.566 vad ca scrie
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
Bogdan Mitea
Se contorizeaza nr de IP-uri ce acceseaza site-ul. Odata ce ai accesat site-ul poti sa dai refresh de cate ori vrei pe zi ca nu te mai ia in seama.
Am depasit pragul de 200.000 de vizitatori si asta intr-un an de zile.
La 1.000.000 deschidem o sampanie. Sau mai multe...
Olympus E-M1
 
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 4
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,253,416 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.