header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
Poze pentru critica
Ionut Trufin
george71 a scris:

la a 3-a imagine incearca sa scoti rama aceea portocalie.nu prea are ce cauta acolo.


Am incercat sa elimin de tot coltul acela sau sa-l fac sa nu mai fie asa vizibil cu alb-negru.
_90838513.jpg _90838512.jpg

ZD 14-54, ZD 40-150, ZD 35, OM10, Epl1, Epl5, E-m1, micro 7.5, 17, 45, 40-150, 14-42
 
catacore
Ionut Trufin a scris:

Cateva imagini realizat in cadrul unui workshop din cadrul Bucharest Photo Week sustinut de Cristina Venedict. 3 si 4 sunt printre primele experiente de portret cu un lensbaby composer.


sper sa nu te superi, Ionut, dar as vrea sa te intreb daca pozele sunt rezultatul lucrului cu modelul in sistem 1:1 (adica tu ghidai modelul ce si cum sa pozeze), sau poza pentru mai multi fotografi in acelasi timp? Si doi, care e mobilul acestor poze (banuiesc ca nu sunt "fashion", poate doar prima)? Inc-o data, te intreb fara ironie sau alte de-astea, dar poate invat si eu ceva....
 
Ionut Trufin
Nu este nici un motiv de suparare. Si eu am fost acolo tot ca sa invat. Se vede de altfel ca pozele nu sunt cine stie ce insa a fost un exercitiu interesant.
Din pacate nu a fost vorba de lucru 1:1. Puteai interactiona cu modelul insa avand inca 6-7 persoane langa tine care faceau acelasi lucru e destul de greu. Erau si momente in care vedeai ceva interesant insa nu prea aveai "culoar liber". Ideea din spatele pozelor era ca modelul era o doamna din inalta societate ce isi pierduse recent jumatatea. De aici si tristetea din poze. Locatia e o casa veche cu o curte destul de interesanta, cu vegetatie si se potrivea cumva.
Sincer, nu am fost foarte incantat de ideea asta de tristete. O vad destul la oamenii de zi cu zi ca sa mai simt nevoia sa apara si in poze. A fost interesant insa cum, in ciuda faptului ca eram o multime de oameni in jur, modelul reusea sa se detaseze si sa intre in starea asta. Au fost 6 sau 7 zone din curte si casa in care s-au facut fotografii si intre fiecare era cate o scurta pauza in care modelul redevenea o persoana cat se poate de fireasca si potrivita varstei. Insa in timpul sesiunii propriu-zise trecea treptat catre starea asta. Nu a fost vorba de o ghidare rigida - stai in pozitia x cu mana asezata asa si mai degraba cateva indicatii generale restul curgand cumva firesc.
Am pus si doua cadre in care nu mai e totul trist insa majoritatea au cadrelor redau starea trista.
Cam asta ar fi in mare. Daca imi scapa mie ceva si vrei sa intrebi poti sa intrebi fara sa-ti faci probleme. Nu sunt genul foarte suparacios Smile
p9080596_pp.jpg p9080484_pp.jpg _9083984_pp.jpg _9083927_pp.jpg

ZD 14-54, ZD 40-150, ZD 35, OM10, Epl1, Epl5, E-m1, micro 7.5, 17, 45, 40-150, 14-42
 
catacore
inseamna ca modelul tre' sa fie actor, de fapt. lucru care nu cred ca-i simplu. poate ai vazut linkul cu pozele (remake) cu John Malkovich pe-aici, pe forum....


in alta ordine de idei, care a fost aportul dnei Venedict in toata treaba asta? discuta/sugera ea modelului ce si cum sa faca? tu cu ce-ai venit in aceste poze (in afara de punctul de statie, care am inteles ca era fix, si experimentul cu lensbaby)? incerc cumva sa ma pun in situatia ta, si sa inteleg ce se putea face acolo, da' inca nu-mi dau seama.
 
Ionut Trufin
Nu cred ca modelul este actor insa nu era un model incepator. Si da, cred ca "rolul" pe care l-a avut aici e mai dificil decat cel obisnuit dintr-un studio. Cel putin asta e perceptia mea.
Rolul Cristinei a fost de indrumator, atat al modelului cat si al celor care au participat. Probabil nu m-am exprimat eu foarte bine insa punctul de statie nu era fix - era limitat de prezenta celorlalti.
Oricum eu as zice ca cel mai simplu iti dai seama ce se poate face participand. Asa, din povestile altora, e mai greu.
Pentru ca suntem la critica foto ar fi interesant sa-mi spui si parerea ta despre ce a iesit, ce ai fi facut altfel.
ZD 14-54, ZD 40-150, ZD 35, OM10, Epl1, Epl5, E-m1, micro 7.5, 17, 45, 40-150, 14-42
 
catacore
acuma nu stiu eu cum s-o spun mai voalat, dar mie nu-mi plac deloc/spun nimic pozele alea. Oricum nu-mi plac mie pozele regizate, dar astea sunt "fade". Si cred eu ca e din cauza modelului, nu transmite, zic eu. Nici nu e expresiva, nici nu joaca bine. Daca te uiti la pozele d-lui Lazar, e altceva, aceia sunt actori si se vede. Am intrat, de curiozitate, si pe situl traineritzei, si n-am ce sa mai zic.....cam trei sferturi din ce-i acolo is colaje, unele la limita kitsch-ului. Si totusi, a luat o gramada de premii si nominalizari, deci ce zic io e total aiurea.

ce as fi facut eu (altfel)? n-am nici cea mai vaga idee. Insa prelucrarea aproape sigur alb-negru, cu vignetari, si low-key si alte de-astea. Sa fie triste pozele, daca modelului nu i-a iesit.
 
Ionut Trufin
Iti multumesc pentru raspuns. E interesant punctul tau de vedere si e adevarat ca nu spun mare lucru pozele. Pe de alta parte nu aveam asteptari ca la un simplu workshop sa obtin poze care sa fie comparabile cu cele ale unui fotograf cu zeci de ani de experienta in spate si, foarte important, cu talent artistic. Mie partea artistica, legata de ceea ce transmit imaginile mi se pare cea mai dificila si aici incerc sa ma perfectionez. Daca o expunere relativ corecta, un focus si o incadrare decenta sunt oarecum simplu de obtinut cu trairile transmise e ceva mai greu. Poate ca peste niste ani voi reusi sa ajung si acolo.
Colajele de pe site-ul Cristinei sunt printre imaginile create la inceput, fotografiile mai recente fiind in special portrete. Eu le vad ca pe niste imagini aparte, diferite fata de masa de imagini cu care suntem inundati. Evident ca e posibil sa nu placa tuturor, cum este si cazul tau.
Legat de prelucrare, alb-negru si vignetare ar fi variante insa pentru partea de low-key cred ca e cam greu sa obtii ceva cu genul de lumina pe care am avut-o acolo.
Editat de Ionut Trufin la 23-10-2014, 10:39
ZD 14-54, ZD 40-150, ZD 35, OM10, Epl1, Epl5, E-m1, micro 7.5, 17, 45, 40-150, 14-42
 
catacore
ar fi interesant de stiut daca tie ti-a transmis modelul mesajul "tristete". Daca ea ti l-a transmis, iar tu nu ai reusit sa-l transmiti mai departe, atunci, poate, problema e la tine. Daca insa modelul nu transmite, atunci fotograful n-are ce-i mai face. Mie mi se pare, cum am zis, ca modelul nu transmite. Si nici ambianta aceea. Asta-i treaba cu pozele regizate, cred: depinzi de model.

vis-a-vis de dl. Lazar, nu voiam sa-i subliniez experienta sau talentul, ci faptul ca lucreaza "cu alt material". Si se vede, dincolo de talent si experienta.
 
red bull
Ionut , mie imi place a doua imagine , aia cu ursuletul atarnat in cui. Poate eu as fi tras inca putin de cursoare ca sa-i dau mai mult dramatism , sa se vada ca e trista dar ca in ea este o dorinta de viata tumultoasa . Eu asa o vad , ca pe o vaduva prea devreme si care inca vrea sa traiasca la maxim .
p9080484_ppursulet_.jpg

Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
Ionut Trufin
Iti multumesc. Cam asta era ideea din spatele pozelor. Daca macar una din ele reuseste sa fie aproape ca impresie creata, e de bine.
ZD 14-54, ZD 40-150, ZD 35, OM10, Epl1, Epl5, E-m1, micro 7.5, 17, 45, 40-150, 14-42
 
red bull
Wink
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
red bull
Supun criticii si eu o imagine .
two_beauties_.jpg

Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
Ionut78
Meseriasa desi parca as fi preferat sa se vada si capatul celalalt al calului Wink
Olympus PEN
 
ghinitai
Eu as fi preferat sa se vada si capatul celalat al fetei. Thumbs up
 
Ionut Trufin
Frumoasa imaginea. Imi place ca sunt detalii atat in alb cat si in negru. Cred ca o detasare mai buna de fundal in partea stanga ar fi ajutat.
ZD 14-54, ZD 40-150, ZD 35, OM10, Epl1, Epl5, E-m1, micro 7.5, 17, 45, 40-150, 14-42
 
red bull
Multumesc pentru criticile constructive . Mie mi-a placut mai mult asa , dar multumesc mult pentru sugestii . Am si alte variante , mai atasez una pentru critica vizavi de prima .
dsc07160.jpg

Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
ghinitai
In asta am impresia ca fata a detasat capul calului de corp si il tine ca pe un trofeu si acum daca ma uit la prima aceeasi senzatie mi-o da. Oricum la prima cu un mic crop pe stanga se rezolva asta.
 
red bull
Rolling on the floor, tare asta
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
catacore
red bull a scris:

Rolling on the floor, tare asta


asa-i ca-i tare!? si io am avut aceeasi senzatie la prima poza: ca fata tine un cap de cal alb pe umar (putem zice un trofeu, eventual) Smile
 
red bull
Fiecare cu imaginatia lui Wink
Mai pus doua. Hmm, vad ca a doua am scazut-o la 700 Kb si tot nu ma lasa sa o urc pe site . Asta atasata tot asa am scazut-o ,pana nu ramane nimic din ea. E bine
dsc06473-edit1_.jpg

Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 1
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,098,611 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.