header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
Intrebarile membrilor
mircyx
in rest, eu am zis ce-am avut de zis. N-a fost razboi, a fost doar semnalata neseriozitatea lor. Tu ai alte experiente cu ei, impartaseste-ni-le, daca merita(m).

spor in toate![/quote]

Paul si Katran au punctat foarte bine care au fost actiunile Olympus/MGT la care am fost invitati si celelate avantaje cum ar fi camere sau obiective in teste.

Exemplul meu este unul cat se poate de graitor. Eu nu sunt nici fotograf profesionist (ca Dl. DL), nici moderator (Bogdan sau Katran) si nici forumist inveterat, dar atunci cand mi-am propus sa vand E5-ul (decizie la care am renuntat) am considerat ca este de bun simt sa il trimit in Cehia la curatat/verificat si schimbat un contact imperfect la blitz-ul incorporat. Pe toata durata cat a fost in service am primit de la MGT un EPL-5. Nu este o procedura standard, dar avand in aceea perioada un eveniment in familie, la care toti se asteptau sa fac ce fotografii, le-am solicitat aceasta favoare si au facut-o cu placere. Mai mult decat atat, E5-ul s-a intors dupa o saptamana si unui inginer de service de la MGT nu i-a placut un reglaj la mecanismul de pop-up al blitz-ului si l-a trimis inapoi in Cehia. Nu m-a costat mai mult decat mi-au comunicat initial si sunt multumit ca totul este OK.

Folosind EPL-5 vreo 2 saptamani in special street si family am avut revelatia camerelor micro4/3 si am inceput sa ma interesez la ei de EM-10. In prima zi in care au sosit precomenzile si cele de test m-au chemat si mi-au dat una pentru 10 zile. Despre experienta mea cu acest model imi voi face timp sa scriu cate de curand, dar eu, un simplu utilizator de Olympus, creditat fiind de relatia cu Paul, Titel, Bogdan, Katran ... fani vechi si grei ai Olympus am avut parte de un tratament VIP. Ce-i drept am returnat ce am primit, m-am comportat cu echipamentele ca si cand ar fi fost ale mele si am trecut pe rosu ca sa ajung cand le-am promis ca o voi returna. Se poate oricui isi doreste si dovedeste ca merita.
Olympus OM-D EM-1 + HLD7 / mZD 12-40 mm / mZD 75-300 II / Olympus FL 36R
 
www.photoblog.com/mircearaducan
red bull
Cata , deci te rog sa intelegi ca tu nu meriti chestia cu garantia, nici macar raspunsul lor . Trebuia in prealabil sa discuti cu unul din ''fanii vechi si grei ai Olympus'' si sa-ti faca lipeala cu cei de la MGT . Eu asa am inteles ca merge treaba , dar na' , poate ma insel Wink. Vorba cuiva ''viata asta-i ca-n filmele americane'' !
Nu'i bai ,noi sa fim sanatosi .
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
catacore
eu ma bucur ca toata lumea a avut experiente placute cu MGT, nu a fost si cazul meu insa. Cu atat mai mult cu cit nu implica absolut nici o chetuiala, alta decit ceva timp pentru a raspunde unui e-mail nenorocit. Care e-mail se pare ca le-a si tras semnalul de alarma ca, pe unele situri care vand aparatura foto, exista link-uri spre documente oficiale "Olympus Romania" care spun ca TOATE produsele Olympus beneficiaza de promotia "1 an extra garantie". Acum ei sustin ca nu e asa, ca accesoriile nu se inscriu in aceasta promotie, si ca au rectificat problema (dupa 3 luni!). Eu n-as numi asta eficienta, sau interes aratat fata de clienti.

Am avut experiente diferite cu ei (eu, respectiv voi), asa ca nu putem ajunge la un numitor comun, fiecare ramine la parerea lui. Ar fi cazul, oare, sa ma cramponez de miile de roni pe care le-am bagat in echipament m4/3 din decembrie si pina azi? Ar avea vreo relevanta? Parte din ele cumparate noi, din magazine romanesti, deci dupa care isi iau si ei salariile. Iar ca si comparatie, as putea face referire la cei de la f64, care au facut, si ei, mici greseli la livrarea unor comenzi, insa le-au rectificat cat au putut ei de repede.

Am zis si pe forumul nikonistilor ca, cred eu, critica face bine, daca e justificata, respectiv noua, consumatorilor, ne face bine, pentru ca ar trebui sa ridice standarul serviciilor. Alltfel ne vor da cu tifla, cit de curind. Sau, poate, doar unora.... ma distreaza ideea ca poate sunt deja pe lista lor neagra.

Am zis.
 
Bogdan Mitea
Unul din avantajele existentei unui astfel de site cu independenta juridica si financiara este ca un reprezentant al comunitatii, pe tacute sau nu, trimite feedback pozitiv sau negativ catre BRAND. Nu sunt platit de Olympus deci sunt liber sa critic dupa cum imi dicteaza constiinta, cunoasterea si bunul simt.
Va spun cu mana pe inima ca cei de la MGT se feresc sa intervina in vreun fel pe acest site.

Despre acest caz, va pot spune urmatoarele:
- Eu personal am discutat cu cineva de la MGT despre problema lui Catalin, acum ceva vreme in urma desi nu mi-a solicitat acest lucru cineva.
- Oficial, in Romania, garantia pentru accesorii este de 1 an. Dintr-o balbaiala pe care speram sa nu o mai regasim, a fost oferit un certificat de garntie de 2 ani; MGT si-a asumat acest lucru si ofera garantie de 2 ani. Mi se pare de bun simt.
In Europa sau alte continente poate diferi in functie de politica locala impusa de Olympus Japan.
Aceste politici se mai schimba/ajusteaza pentru anumite intervale de timp pentru stimularea vanzarilor, venind ca niste promotii.
Asa avem un Black-friday ca in acest an; nu pentru toata gama dar fata de alti ani cand nu gaseai nimic eu zic ca e un pas inainte.



Olympus in Romania.
Am avut o reprezentanta.
Am ramas cu un importator care a preluat si ceva atributii de reprezentanta.
MGT nu se ocupa doar cu Olympus divizia foto. Mai exista si Olympus divizia aparatura medicala, unde nu prea au rivali plus alte ciubuce. Doar cu divizia foto ar fi fost in faliment de mult si acum nu mai discutam aici.
Olympus E-M1
 
catacore
Bogdan Mitea a scris:

Unul din avantajele existentei unui astfel de site cu independenta juridica si financiara este ca un reprezentant al comunitatii, pe tacute sau nu, trimite feedback pozitiv sau negativ catre BRAND. Nu sunt platit de Olympus deci sunt liber sa critic dupa cum imi dicteaza constiinta, cunoasterea si bunul simt.
Va spun cu mana pe inima ca cei de la MGT se feresc sa intervina in vreun fel pe acest site.

Despre acest caz, va pot spune urmatoarele:
- Eu personal am discutat cu cineva de la MGT despre problema lui Catalin, acum ceva vreme in urma desi nu mi-a solicitat acest lucru cineva.
- Oficial, in Romania, garantia pentru accesorii este de 1 an. Dintr-o balbaiala pe care speram sa nu o mai regasim, a fost oferit un certificat de garntie de 2 ani; MGT si-a asumat acest lucru si ofera garantie de 2 ani. Mi se pare de bun simt.
In Europa sau alte continente poate diferi in functie de politica locala impusa de Olympus Japan.
Aceste politici se mai schimba/ajusteaza pentru anumite intervale de timp pentru stimularea vanzarilor, venind ca niste promotii.
Asa avem un Black-friday ca in acest an; nu pentru toata gama dar fata de alti ani cand nu gaseai nimic eu zic ca e un pas inainte.



Olympus in Romania.
Am avut o reprezentanta.
Am ramas cu un importator care a preluat si ceva atributii de reprezentanta.
MGT nu se ocupa doar cu Olympus divizia foto. Mai exista si Olympus divizia aparatura medicala, unde nu prea au rivali plus alte ciubuce. Doar cu divizia foto ar fi fost in faliment de mult si acum nu mai discutam aici.


mie imi pare rau daca am devenit "un caz". Nu de balbaiala lor era vorba, toata lumea mai greseste. Era vorba ca am primit primul raspuns de la ei dupa doua luni. Iar pe al doilea nu l-as fi primit niciodata probabil, daca nu scriam "mai sus". Asta e singura mea problema, nu garantia aia de 1, doi, sau trei ani.

apoi, ca sa ofere doar 12 luni de garantie pentru accesorii, ar trebui sa aiba certificate de garantie de 12 luni. Au cumva asa ceva, sau toate certificatele lor de garantie sunt "stas", de 24 de luni? Nu de alta, dar pe aceste certificate (de 24 de luni) apare si casuta pentru "Accesorii", ceea ce ma face sa cred ca, de fapt, nu exista certificate de 12 luni. As cumpara chiar acum, de curiozitate, o baterie pentru EM5, sa vad ce certificat de garantie primesc. Totusi n-o sa fac experiente pe banii mei, mai ales la pretul ala.

In rest, cred c-am intins cam mult "problema", iar pina la proba contrara n-am de ce sa-mi schimb parerea. Nici brandul. Raman doar cu gustul amar si cu EM5-ul meu. Cu grip.
 
titeldragomir
Felicitari..dicutia a ajuns la X vs Y...
PS...toata aparatura mea este cumparata din Romania..pe canale oficiale...prin importator...sau de la oameni care au cumparat aparatura tot in aceste conditii.
Cu exceptia gripului de pe E-PL3...cumparat de Paul de pe Ebay. La noi nu se gaseste asa ceva.
Nu il critic pe catacore..este dreptul lui sa fie suparat ca nu a primit un raspuns...cind trebuia. Am trecut si eu prin experienta asta.
Dar parca prea sa deviat cam mult...la discutii despre alte "gradini".
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
mircyx
red bull a scris:

Cata , deci te rog sa intelegi ca tu nu meriti chestia cu garantia, nici macar raspunsul lor . Trebuia in prealabil sa discuti cu unul din ''fanii vechi si grei ai Olympus'' si sa-ti faca lipeala cu cei de la MGT . Eu asa am inteles ca merge treaba , dar na' , poate ma insel Wink. Vorba cuiva ''viata asta-i ca-n filmele americane'' !
Nu'i bai ,noi sa fim sanatosi .


Am senzatia ca nici cu lanterna in ochi nu vezi lumina. Imi pare rau ca trebuie sa iti raspund, dar modul in care preferi sa intelegi anumite lucruri si paralele pe care le faci nu au nici o legatura cu realitatea sau cu oamenii despre care comentezi. Nu stiu ce cunostinte ai despre notiunea de comunitate, dar exact asta incercam sa facem prin acest forum si intalnirile mai mult sau mai putin oficiale pe care le avem intre noi sau cu reprezentanti ai MGT. Oricine este bine venit si cred ca nici unul dintre colegii care au acces la resurse suplimentare nu se va da inapoi la a ajuta pe unul dintre oricare ar fi el.

Tocmai pentru ca acest forum este o initiativa privata si personala a lui Bogdan si Katran (din cate stiu eu), nu au nici o obligatie fata de nici unul dintre noi. Daca se ofera sa ajute o fac doar pentru ca sunt oameni deosebiti. Cei care nu i-au cunoscut personal sa se abtina de la orice comentarii.

Pe mine incepe sa ma oboseasca aceste discutii sterile in care unui sunt frustrati pana si de faptul ca s-au nascut.
Olympus OM-D EM-1 + HLD7 / mZD 12-40 mm / mZD 75-300 II / Olympus FL 36R
 
www.photoblog.com/mircearaducan
red bull
Am vorbit de cateva ori cu Bogdan la telefon , un tip tare de treaba . Dar nu am intelles , cine vorbea despre obligatii ?
Atat timp cat eu am citat din ce ai scris tu , colegule de forum , ca dupa-aia sa-mi spui ca nu vad lumina / considera ca notiunea de comunitate nu are acelasi sens pentru mine cum are pentru tine. Daca iti pare atat de rau ca trebuie sa-mi raspunzi nu o mai face. Intre timp bucura-te ca-i cunosti personal .
Pentru mine subiectul e mort , tarasenia asta se putea incheia muuult mai repede daca MGT intervenea si lamurea situatia . In caz ca este prezenta pe forum . Daca nu este ideal ar fi sa se alature , mie asa mi-ar fi pe plac / contrar parerilor lui mircyx si ale altora care cred ca am bagat o caciula de bani in aparatura si accesorii Olympus doar ca sa am ce sa critic.
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
catacore
Eram curios daca stiti cu ce "acte" se intoarce un obiect trimis la reparat, in garantie. Mie mi s-au intors EM5 si 75-300 II doar cu trei cuvinte, de la MGT (rubricile defectiune/motiv/actiune). Ma intrebam daca exista posibilitatea obtinerii hartiilor de la cehi. 75-300-le se manifesta exact ca inainte (zgomot "ciudat" la focalizare, mai ales in lumina scazuta), ma gindesc ca ori nu i-au facut nimic, ori i-au facut ceva care oricum nu a rezolvat problema (daca e o problema acel zgomot, poate e normal sa se auda asa).

Iar ca probleme cu MGT, i-am rugat explicit sa-mi dea un e-mail cind se intorc sculele din Cehia, pentru ca nu voi fi in tara, respectiv sa le dau nr. de telefon al sotiei, si numele, ca sa trimita pachetul pe numele ei. Ei si? S-a trezit nevasta-mea cu curierul la usa, cu intrebari ca de ce are telefonul inchis, ca ei au tot sunat pentru livrare (pe telefonul meu, care era inchis, ca de-aia le-am zis sa-mi dea e-mail), si tot asa. Practic, vorbesti cu peretii. Ma bucur din nou ca unii dintre voi aveti alte pareri/experiente cu ei. Si da, am inteles, partea foto e doar ca hobby pentru ei, grosul vine din sectiunea de aparatura medicala (am inteles ca un ecograf e pe la suta de mii de coco, deci cit vreo 50 de EM1-uri).
 
titeldragomir
Ce inseamna zgomot "ciudat" la focalizare?..comparat cu ce? Si ce au zis cei de la MGT ca a fost reparat / verificat?

I
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
catacore
titeldragomir a scris:

Ce inseamna zgomot "ciudat" la focalizare?..comparat cu ce? Si ce au zis cei de la MGT ca a fost reparat / verificat?

I


am scris si pe topicul lui MFT 75-300, cam asa: "La al meu, luat de nou, pe lumina putina si cand incepe sa faca hunting, se aude inauntru un zgomot, asa, ca o vibratie, ca un zbarnait, ceva de genul asta. Eu l-am trimis in service, impreuna cu EM5 (cu "okazia" EM5-ului) si a venit inapoi cu diagnosticul (in romana, de la MGT): "Defectiune: Lentila Motiv: Autofocalizare Actiune: Reglat". Obiectivul face, in continuare, acel zgomot. Aveti vreo idee?"

zgomot ciudat comparat cu tot ce-am mai auzit eu pina acum venind dinauntrul obiectivelor folosite (si care aveau VR sau OS sau VC - dar 75-300 nu are asa ceva).
 
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 3
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,094,739 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.