header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
Olympus OM D
Sorin
Dragii mei cofotolympisti, am observat ca multi dintre cei care vin "pe acilea" vorbesc despre tot felul de aparate si marci. Eu sunt cu Olympus de cand eram mic! Consider ca aparatul cel mai bun de pe terra este ACELA PE CARE IL AI pana la urma. Iar daca ai Sony, Nikon, Canon, "GH3" sau alte marci duceti-va fratilor pe forum-urile lor... Vreau sa va invit la o discutie legat de Olympus OM D. Sa schimbam pareri... si poze. Sunt mai nou pe aici ce-i drept insa poate ca mai invat si eu cate ceva.. Pana nu de mult am "lucrat"cu E 620 iar acum am mostenit de la matusa Tamara ceva bani si mi-am luat un OM D + 12-50mm + grip + adaptor mmf3 + alte oboective de la raposatul E 620. Aprops, acest E620, e mut de o saptamana... nu stiu ce l-a apucat dar nu mai zice nimik... poate stiti pe cineva interesat sau care are unul defect... si mai am o problema cu obiectivul 70 - 300, nu mai focalizeaza... caraie putin si atat. Pana una alta va urez tuturor un CRACIUN FERICIT!
 
ghinitai
Nec, bine ai venit, in primul rand!
Acum vorbesc pentru mine cand spun ca eu am avut de toate marcile de aparate foto. Sunt din astia din care ne inviti tu sa ne luam talpasita Smile Motivul este unul simplu, sunt pasionat de fotografie, tehnica foto si toate cele. Mi se pare cel putin hilar sa fii ultras o marca de aparate, fara sa fi testat macar cate unul din celelalte firme ca si comparatie. Am un alibi oricum Smile de cand m-am inscris pe forumul asta, am avut cel putin un aparat Olympus in posesie, deci sunt un semi-olimpiac. Ceea ce ne-a unit pe noi aici sunt avantajele de a avea un Olympus. Asta nu inseamna ca are si lipsuri. Pentru mine a fi sustinatorul unei firme inseamna a spune ceea ce iti place si mai ales ce nu-ti place la produsele lor, pentru ca in viitor problemele pe care le-ai descoperit sa fie rezolvate, macar constientizate.
E bine ca ne-ai impartasit problemele pe care le-ai avut tu cu sculele Oly, pentru ca sunt unele persoane pe aici care sustin ca obiectivele lor sunt cel putin indestructibile si atotfunctionale. Smile
 
Sorin
Salut ghinitai. Sunt de acord cu tine, poti sa ai si alte marci insa sa spui ca marca x este cea mai tare fara sa fi avut vreodata Olympus in mana ma enerveaza. Ma refeream la cei care nu au lucrat cu Olympus dar isi dau cu parerea. De fapt se refereau in special la Olympus OM D fara sa-l tina in mana.
 
d3xmeister
De mult n-am mai vazut atatea prostii scrise in doar 3 postari, nici nu merita efortul sa mai dezvolt.
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
zoom
Eu vreau să se discute și despre alte mărci de aprate foto ca să văd diferența. Diversitatea e bună atîta timp cît scriem civilizat și fără să batem cîmpii.
 
laurentiu
Deja mi-am cumparat un bax de cola si unul cu floricele.Presimt ca va fi o discutie interesanta.Grin
Editat de laurentiu la 23-12-2012, 16:24
Em1 MK2 și cĂąteva obiective
 
Eddy
d3xmeister a scris:

De mult n-am mai vazut atatea prostii scrise in doar 3 postari, nici nu merita efortul sa mai dezvolt.


postarea dumneavoastra, care la prima vedere pare usor tendentioasa, m-a facut sa reconsider situatiunea si sa recitesc cele 3 enunturi care fac obiectul acestei discutii; la o usoara aprofundare a semanticii textelor, apar unele nuante nedetectabile la o lecturare superficiala si care pot fi cauzatoare de zambete in coltul gurii, dar asta depinde si de starea de spirit pe care o avem in momentul respectiv; este imperativ sa se scrie tot felul de impresii, pentru ca spre exemplu sunt in situatia in care al meu E620 este in postura de a primi pe langa el pe nepotul E-M5 si trebuie sa fim atenti la orice; un soc emotiv provocat de aparitia unui aparat nou si potent, combinat cu spectrul scoaterii la pensie, pot provoca anumite stari sufletesti, care in cel mai rau caz pot duce la traume ireversibile, cum ar fi amutirea, sau caraitul; la fel si despre indestructibilitatea obiectivelor, traim intr-o perioada in care cozonacii au nevoie de nuci si apare dilema - ce obiectiv e mai bun la spartul nucilor, HG si SHG pot oferi o rezistenta sporita la schije deoarece sunt weather sealed, dar este binecunoscut faptul ca Leica au constructie metalica si deci o mai mare rezistenta si durabilitate in timp

daca mai imi vin idei, o sa le scriu aici cu speranta ca vor fi cuiva de folos
 
Rudotel
nec-so, ti-am trimis un mesaj
 
ghinitai
d3x, multumim pentru caldele urari de primire a noului user pe forumul Olympus Romania. Sa speram ca pe viitor nu o sa merite efortul nici sa ne instiintezi de parerile tale. Smile
 
dorupau
Discutia despre OM-D este aici: http://www.olympu...wstart=700
Olympus VR-310, D7000+etc...
http://teodor-pau...logspot.ro
 
http://teodor-paunescu-photo.blogspot.ro
Sorin
Corect, nu am vazut pana acum discutia cu OM D-ul, multumesc.
 
Paul
Oameni buni, chiar in ajunul Craciunului nu aveti altceva mai bun de facut decat sa va certati? Va rog mult, haideti sa fim cumsecade si sa nu lasam loc de suparari intre noi ca si asa suntem o mana de oameni. Sper acest thread sa se opreasca aici fara a mai continua cu rautati, cum a zis si Doru mai sus, topicul de OM-D este la link-ul indicat de el, pe care il repet si eu:

http://www.olympu...wstart=700

Puteti intreba orice in topicul legat de OM-D si va raspund acolo cu placere, eu fiind posesor de OM-D de aproximativ 6 luni.

Sarbatori fericite!!!
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
Sorin
Cum spuneam mai sus incerc sa expun cateva foto. Poate acum ca am reusit sa incing spiritele veti fi mai critici cu pozele mele, lucru pe care mi-l doresc foarte mult. dx3, incearca sa fii mai relaxat... vin sarbatorile...
Fiind mai nou trebuie sa ma adaptez la cerintele sit-ului... se pare ca trebuie sa redimensionez pozele...
x5_1.jpg x2_1.jpg z2.jpg z1.jpg z4.jpg

Editat de Sorin la 23-12-2012, 15:54
 
Sorin
La primele doua am folosit mmf + 40-150 cu ex 25
Urmatoarele doua facute cu obiectivul de kit 12-50
Ultima cu mmf + 70-300 cand inca functiona
 
Ionut78
Nu-mi place lumina la primele doua, au zone arse. iar la ultima ce e cu blurul ala in partea de jos, puteai sa ocolesti acel obiect facand poza mai de sus.
Olympus PEN
 
Eddy
s-a dat cu cracii-n sus rata aia cand ti-a vazut OMD-ul
 
Sorin
Merci Eddy, vrei sa imi spui ca esti mai mult memru dacat senior iar eu nu te contrazic!
 
Sorin
Raiden a scris:

Nu-mi place lumina la primele doua, au zone arse. iar la ultima ce e cu blurul ala in partea de jos, puteai sa ocolesti acel obiect facand poza mai de sus.


Pierdeam alte detalii daca lumina era mai "moale" dar este un puct de vedere, merci oricum! Cu ratele ai dreptate... era digul.
 
titeldragomir
paul_paun a scris:

Oameni buni, chiar in ajunul Craciunului nu aveti altceva mai bun de facut decat sa va certati? Va rog mult, haideti sa fim cumsecade si sa nu lasam loc de suparari intre noi ca si asa suntem o mana de oameni. Sper acest thread sa se opreasca aici fara a mai continua cu rautati, cum a zis si Doru mai sus, topicul de OM-D este la link-ul indicat de el, pe care il repet si eu:

http://www.olympu...wstart=700

Puteti intreba orice in topicul legat de OM-D si va raspund acolo cu placere, eu fiind posesor de OM-D de aproximativ 6 luni.

Sarbatori fericite!!!


Din cauza megapixelilor....sunt prea multi...mai taiati din ei...Thumbs up
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
Rudotel
nec-so, sunt eu interesat de corpul si obiectivul defecte. Poti sa-mi dai mesaj cu preturile la care te-ai gandit.
 
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 2
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,248,902 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.