header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
Olympus OM D
viff
nec_so a scris:

Merci Eddy, vrei sa imi spui ca esti mai mult memru dacat senior iar eu nu te contrazic!


Imi place stilul , te sustin , cu toate ca nu sunt decit 2/3 olympiac Smile mai am si un alt aparat in afara de cele doua olympus.... Oricum mi-am cumparat si eu suc si pufuleti , nu pot bere pt ca sunt racit si iau medicamente. daca tot stau in casa sper la o discutie interesanta. Smile
 
Paul
Bun, incerc sa fiu cat mai scurt cu putinta ca sa nu te pierd...

Primele doua cadre sunt incercari de lucru in "studio", apreciez ca ai schimbat unghiul luminii dar cam atat, la prima ai un contrast puternic de clar obscur insa detalii nu prea exista, iar subiectul nu imi spune nimic, la a doua ai adus ceva in focus dar elementele din jur deranjeaza si imi fug ochii prin cadru cam aiurea.

Pozele din centru vechi nu spun nimic din pacate, pentru ca nu au un subiect clar, cadrul trebuie sa arate care a fost motivul declansarii, ori in ele nu gasesc nimic care sa fie centru de interes.

Poza cu ratele iarasi nu este ok, trebuia sa te apropii de ele mai mult si sa le prinzi cand se uita spre tine, eventual trageai doar una, mare atentie inainte sa apesi pe shutter daca ai alemente parazite in cadru, ceea ce ai tu in prim plan nu trebuia sa apara in cadru deloc, daca nu puteai elimina atunci, eliminai macar prin crop ulterior. Uite un cadru cu o rata pe care l-am tras mai demult la gradina botanica, cadru oricum care mai trebuia corectat acum ca ma uit la el dupa mai multa vreme: http://www.olympu...to_id=1292
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
d3xmeister
ghinitai a scris:

d3x, multumim pentru caldele urari de primire a noului user pe forumul Olympus Romania. Sa speram ca pe viitor nu o sa merite efortul nici sa ne instiintezi de parerile tale. Smile


Prietene, ai o nesimtire iesita din comun. Cei care am construit aceasta comunitate am plecat de pe Softpedia tocmai pentru a scapa de cei ca tine. Pacat ca succesul nostru a fost limitat.
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
Sorin
d3xmeister a scris:

ghinitai a scris:

d3x, multumim pentru caldele urari de primire a noului user pe forumul Olympus Romania. Sa speram ca pe viitor nu o sa merite efortul nici sa ne instiintezi de parerile tale. Smile


Prietene, ai o nesimtire iesita din comun. Cei care am construit aceasta comunitate am plecat de pe Softpedia tocmai pentru a scapa de cei ca tine. Pacat ca succesul nostru a fost limitat.

dx3, nu faci decat sa te dai in spectacol! Bunul meu simt imi spune ca trebuie sa acreditezi oamenii cu 100% incredere , 100% respect si alte multe procente pana atunci cand ajungi sa-i cunosti (). Pana atunci nu ma aventurez sa folosesc limbajul de strada! pozitia ta de veteran te obliga la o pozitie mult mai mediatica pentru cei din aceasta comnunitate. Sa scapi de unul sau de altul daca iti intra in casa ta nu aici! Poate te faci mai explicit: care "succesul nostru"? Dupa cum ai scris mai sus nu vad ce succese ai putea sa ai... eu zic sa mai reflectezi si inainte de a cataloga sau a vorbi despre cineva sa incerci sa-l cunosti, eventual.
Apropos, ai poze frumoase dx3
Editat de Sorin la 23-12-2012, 19:40
 
Sorin
Oricum dragi prieteni daca vad ca lucrurile se indreapta intr-adevar catre o alta directie decat aceea de a ne cunoaste, de a ne impartasi ideile, de a schimba pareri si in final de a ne simti bine, atunci comunitatea va avea in minus un membru.
Daca va face placere sa vedeti o parte din umila mea colectie de aparate foto:
http://www.facebo...amp;type=3
Editat de Sorin la 23-12-2012, 19:42
 
d3xmeister
Eu iti recomand sa recitesti primele 2 postari ale tale.
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
Sorin
d3xmeister a scris:

Eu iti recomand sa recitesti primele 2 postari ale tale.

Am fost si eu suparat pe cativa care vorbeau despre ceva ce nu aveau... nu au fost atacuri la persoana...
zz5.jpg zz1.jpg a1.jpg a2.jpg z3.jpg a5.jpg

Editat de Sorin la 23-12-2012, 20:04
 
titeldragomir
Citez "Iar daca ai Sony, Nikon, Canon, "GH3" sau alte marci duceti-va fratilor pe forum-urile lor... "

Eu zic sa puneti punct divergentelor cauzate de un anumit limbaj sau de o anumita exprimare.

nec_so...poate nu stii, dar acest forum nu este al reprezentantei Olympus Romania...interesul lor este altul...dupa cum observi sunt absenti pe acest forum.
Forumul este facut de catre Bogdan si Katran...ei au depus un efort enorm pentru a crea acest forum ...si pentru a mentine functional si a imbunatati forumul.
Nu au fost platiti de nimeni...totul din pasiune.
Am fost de acord ca oricine este binevenit...indiferent de marca aparatului...atita timp cit are in "portofoliu" cei 7 ani de acasa, si au ca pasiune fotografia.
As prefera sa se vorbeasca mai mult despre fotografie...(doar pentru ea suntem aici), decit de megapixeli. producatori, etc...
Si as prefera in loc de cuvinte ...sa folositi mai multe imagini...dar imagini bune, demne de aratat...
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
d3xmeister
Poti sa ii numesti ? Eu nu stiu nici unul. Chiar daca multi nu detin OMD, majoritatea a avut ocazia sa il testeze in repetate randuri, la intalniri, la f64, la prieteni. Plus tona de imagini RAW care se gaseste si care se poate analiza in nenumarate softuri. Apoi sunt foarte multi de aici interesati de OMD, care din diferite motive nu il pot achizitiona in acest moment.

Apoi sunt cei care au ales deja sa foloseasca altceva. De ce ar trebui sa plece ? Informatia si exemplele lor sunt binevenite. De ex Adi si Doru, au ales Panasonic, din motivele X. Contributia lor aici consider ca este importanta, chiar daca nu folosesc Olympus.

Si cine a declarat vrodata ca brandul X este mai bun decat celelalte ? Cel mai aproape a fost tot Ghintai, despre Fuji X, declarandu-l superior tuturor sistemelor crop.

Eu nu vreau sa plece nimeni, imi doresc doar sa nu mai citesc afirmatii fara legatura cu realitatea, precum cele de mai sus, sau afirmatia lui Ghintai cum ca sunt useri aici care spun ca ,,obiectivele lor sunt cel putin indestructibile si atotfunctionale.,,
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
Sorin
Pozele postate de mine sunt ale unui amator (toate sunt facute in aceasta luna de cand am aparatul... mai mult probe, adaptarea cu meniul si curiozitata). Nici nu mi-am propus vreodata sa merg mai departe de hobby...
 
Sorin
titeldragomir a scris:

Citez "Iar daca ai Sony, Nikon, Canon, "GH3" sau alte marci duceti-va fratilor pe forum-urile lor... "

Eu zic sa puneti punct divergentelor cauzate de un anumit limbaj sau de o anumita exprimare.

nec_so...poate nu stii, dar acest forum nu este al reprezentantei Olympus Romania...interesul lor este altul...dupa cum observi sunt absenti pe acest forum.
Forumul este facut de catre Bogdan si Katran...ei au depus un efort enorm pentru a crea acest forum ...si pentru a mentine functional si a imbunatati forumul.
Nu au fost platiti de nimeni...totul din pasiune.
Am fost de acord ca oricine este binevenit...indiferent de marca aparatului...atita timp cit are in "portofoliu" cei 7 ani de acasa, si au ca pasiune fotografia.
As prefera sa se vorbeasca mai mult despre fotografie...(doar pentru ea suntem aici), decit de megapixeli. producatori, etc...
Si as prefera in loc de cuvinte ...sa folositi mai multe imagini...dar imagini bune, demne de aratat...

OK, SUNT DE ACORD CU TINE DAR TREBUIE SA SE FACA (FACEM) IN CONTINUARE EFORTURI PENTRU A MENTINE COMUNITATEA
 
Sorin
d3xmeister a scris:

Poti sa ii numesti ? Eu nu stiu nici unul. Chiar daca multi nu detin OMD, majoritatea a avut ocazia sa il testeze in repetate randuri, la intalniri, la f64, la prieteni. Plus tona de imagini RAW care se gaseste si care se poate analiza in nenumarate softuri. Apoi sunt foarte multi de aici interesati de OMD, care din diferite motive nu il pot achizitiona in acest moment.

Apoi sunt cei care au ales deja sa foloseasca altceva. De ce ar trebui sa plece ? Informatia si exemplele lor sunt binevenite. De ex Adi si Doru, au ales Panasonic, din motivele X. Contributia lor aici consider ca este importanta, chiar daca nu folosesc Olympus.

Si cine a declarat vrodata ca brandul X este mai bun decat celelalte ? Cel mai aproape a fost tot Ghintai, despre Fuji X, declarandu-l superior tuturor sistemelor crop.

Eu nu vreau sa plece nimeni, imi doresc doar sa nu mai citesc afirmatii fara legatura cu realitatea, precum cele de mai sus, sau afirmatia lui Ghintai cum ca sunt useri aici care spun ca ,,obiectivele lor sunt cel putin indestructibile si atotfunctionale.,,

PACE dx PACE - intre timp am citit si eu mai multe dar ma repet, aveam o stare de spirit mai ciudata.
 
mircyx
nec_so a scris:

Oricum dragi prieteni daca vad ca lucrurile se indreapta intr-adevar catre o alta directie decat aceea de a ne cunoaste, de a ne impartasi ideile, de a schimba pareri si in final de a ne simti bine, atunci comunitatea va avea in minus un membru.
Daca va face placere sa vedeti o parte din umila mea colectie de aparate foto:
http://www.facebo...amp;type=3


Si mie imi place sa o scot la vedere, dar pentru vanzare.

De altfel pana cand o sa intervina Bogdan sau Katran eu va sfatuiesc sa va linistiti si sa va faceti mai multe probleme daca ati apucat sau nu sa cumparati cadouri de Craciun celor dragi. Nu stiu si nici nu ma intereseaza ce va face sa va credeti unii mai buni ca altii ca din cate stiu nici unul dintre noi de pe aici nu-i vreun Franck Capra, cel putin imi dau seama din multele imagini cel putin stupide incarcate in galerie. Nu pretind ca forumul nostru ar trebui sa fie galerie de arta, dar oricum nu pare sa fie vizitat de prea multi pasionati de fotografie daca e sa ma iau dupa rezultate.

Daca e sa discutam de tehnica daca nu scrie dupa dictare Real Dexter e cel putin doctor rezident.

O alta realitate este si aceea ca pana sa devenim 300 astfel de discutii erau foarte rare si de regula contradictiile erau unele pur tehnice si nu atacuri la persoana sau demonstratii ale gradului de alienare mintala.

Sper sa intelegeti esentialul si sa nu imi deranjati inboxul.
Olympus OM-D EM-1 + HLD7 / mZD 12-40 mm / mZD 75-300 II / Olympus FL 36R
 
www.photoblog.com/mircearaducan
Sorin
Am si eu o problemuta sa mai rezolv.. pana la obiectivul de 75.. recomandati-mi si mie o telecomanda probata pemtru OMD
 
titeldragomir
Multumesc, comunitatea este ok, pina acum a fost bine, cu mici iesiri...dar, ca la orice casa ...mai se iveste un mic scandal...uneori
Am stiut pina acum sa mergem mai departe.

P.S. pentru cine are nevoie, va rog sa citi materialul din link-ul urmator :

http://www.netich...guli/forum

Asadar atentie la Caps....
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
Sorin
paul_paun a scris:

Bun, incerc sa fiu cat mai scurt cu putinta ca sa nu te pierd...

Primele doua cadre sunt incercari de lucru in "studio", apreciez ca ai schimbat unghiul luminii dar cam atat, la prima ai un contrast puternic de clar obscur insa detalii nu prea exista, iar subiectul nu imi spune nimic, la a doua ai adus ceva in focus dar elementele din jur deranjeaza si imi fug ochii prin cadru cam aiurea.

Pozele din centru vechi nu spun nimic din pacate, pentru ca nu au un subiect clar, cadrul trebuie sa arate care a fost motivul declansarii, ori in ele nu gasesc nimic care sa fie centru de interes.

Poza cu ratele iarasi nu este ok, trebuia sa te apropii de ele mai mult si sa le prinzi cand se uita spre tine, eventual trageai doar una, mare atentie inainte sa apesi pe shutter daca ai alemente parazite in cadru, ceea ce ai tu in prim plan nu trebuia sa apara in cadru deloc, daca nu puteai elimina atunci, eliminai macar prin crop ulterior. Uite un cadru cu o rata pe care l-am tras mai demult la gradina botanica, cadru oricum care mai trebuia corectat acum ca ma uit la el dupa mai multa vreme: http://www.olympu...to_id=1292

Valabila poza, imi place dar spune-mi si mie ce obiectiv ai folosit. Ma tot gandesc la un tele mai adevarat...
 
laurentiu
300,un adevarat spartan.A nu se intelege gresit,spartanii sunt foarte greu de inteles.
Em1 MK2 și câteva obiective
 
Sorin
titeldragomir a scris:

Multumesc, comunitatea este ok, pina acum a fost bine, cu mici iesiri...dar, ca la orice casa ...mai se iveste un mic scandal...uneori
Am stiut pina acum sa mergem mai departe.

P.S. pentru cine are nevoie, va rog sa citi materialul din link-ul urmator :

http://www.netich...guli/forum

Asadar atentie la Caps....

Multumesc, ma voi conforma. Cand observatiile duc la progres este pacat sa nu tinem seama.
 
laurentiu
Prea multa agresivitate pt...nimic.
Em1 MK2 și câteva obiective
 
Eddy
ar fi o idee sa mergem cu sorcova la matusa Tamara, poate ne baga in traista cate un 300...
 
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 3
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,379,267 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.