header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
Olympus OM D
ghinitai
Exact, agresivitate pentru nimic. Nu stiu de ce s-a agitat in halul asta d3x... Ai auzi de dreptul la opinie?
Remarca mea sarcastica cu "obiectivele atotfunctionale" a fost la o discutie mai veche in care era vorba de obiectivele Olympus si Katran sustinea ca Olympus fabrica unele din cele mai solide obiective desi eu am adus ca argument ca si debitul de obiective vandute probabil este mult mai mic decat la concurenta. Uite ca in cazul asta nec are 2 produse cu probleme de la Oly.
 
Fnx
M-ati facut sa rad cu topicul asta. Aproape toti. Smile
Ca tot veni vb. de ratze si 300, am si eu 2. Mai modeste, cu E-PL1.
Vroiam sa-l vand dar am vazut ca poarta noroc.. Smile
pa267403_cr2.jpg

E-PL5, OM-1
 
Paul
@ghinitai - te intreb cat se poate de direct, te poti opri din posturi prin care sa continui cearta inutila? ca m-am saturat de intepaturi si certuri, voi nu puteti sa va comportati ca niste oameni maturi? vreti sa ajungem sa ne certam ca chiorii ca pe alte site-uri idioate in care orice discutie normala degenereaza intr-o cearta inutila? Va rog sa va opriti!!! Aveti respect fata de ceilalti coforumisti care sunt membri aici nu ca sa participe la scandaluri ci pentru ca au ceva in comun si anume fotografia. Discutiile astea nu au nicio legatura cu fotografia.

Va doresc sarbatori fericite!
Editat de Paul la 23-12-2012, 23:48
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
Paul


nec_so a scris:

Valabila poza, imi place dar spune-mi si mie ce obiectiv ai folosit. Ma tot gandesc la un tele mai adevarat...


Poza este facuta cu Olympus 50-200mm, dar este foarte importanta tehnica de lucru. Si cu 70-300 poti trage cadre frumoase, nu asa de sharp ca si cu 50-200 dar ies cel putin ok, este foarte important insa sa lucrezi cu timpii de expunere raportati la distanta focala altfel ies blur-ate. Din ultimul calup de poze postat de tine imi place poza cu cosurile de evacuare de fum trasa pe dramatic tone, este cea mai reusita a ta.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
Eddy
paul_paun a scris:

@ghinitai - te intreb cat se poate de direct, te poti opri din posturi prin care sa continui cearta inutila? ca m-am saturat de intepaturi si certuri, voi nu puteti sa va comportati ca niste oameni maturi? vreti sa ajungem sa ne certam ca chiorii ca pe alte site-uri idioate in care orice discutie normala degenereaza intr-o cearta inutila? Va rog sa va opriti!!! Aveti respect fata de ceilalti coforumisti care sunt membri aici nu ca sa participe la scandaluri ci pentru ca au ceva in comun si anume fotografia. Discutiile astea nu au nicio legatura cu fotografia.

Va doresc sarbatori fericite!


nu strica un loc de dat cu capul, unde sa ne refulam frustrarile
doar sa nu se ia careva prea in serios
parca il si vad pe Bogdan cum se gandeste daca sa ii ia gatul la acest topic acum sau mai incolo
 
ghinitai
Paul, ma vezi pe mine ca fac ca nebunu? Cand ma provoaca cineva ma vezi ca il injur? Nu ti se pare corect cand te ataca cineva sa iti dea si un raspuns de ce se comporta asa... mai mult ca sigur ca e o neintelegere? Am recitit toate posturile si nu mi se pare ca am spus nicaieri ceva care sa atace pe cineva direct.
Nec a inceput printr-un post putin acid si "olimpio-patriotic", mi s-a parut si mie ca a spus totul cam pe sleau si am incercat sa-i arat ca este si o alta parte pe care probabil a ignorat-o si sa mai destind putin atmosfera cu remarca despre obiective. D3x, pur si simplu a venit cu o remarca cel putin jignitoare si ma miram de ce. A trebuit sa aflu din fragmente pe parcursul discutiei...
Scuza-ma,dar daca 2 persoane vorbesc in contradictoriu nu inseamna ca este o cearta si daca cineva are o parere diferita despre un subiect, eu sunt de parere ca trebuie sa se si explice, altfel apare doar ca o jignire.
 
Sorin
paul_paun a scris:



nec_so a scris:

Valabila poza, imi place dar spune-mi si mie ce obiectiv ai folosit. Ma tot gandesc la un tele mai adevarat...


Poza este facuta cu Olympus 50-200mm, dar este foarte importanta tehnica de lucru. Si cu 70-300 poti trage cadre frumoase, nu asa de sharp ca si cu 50-200 dar ies cel putin ok, este foarte important insa sa lucrezi cu timpii de expunere raportati la distanta focala altfel ies blur-ate. Din ultimul calup de poze postat de tine imi place poza cu cosurile de evacuare de fum trasa pe dramatic tone, este cea mai reusita a ta.

Aici trebuie sa mai lucrez, este adevarat ce spui, corelarea este importanta; Nu stiu cum lucreaza 75-300, sigur la focalizare trebuie sa fie mai rapid... ma intrebam totusi daca se merita sa repar FT (nu stiu cat m-ar costa reparatia) sau mai bine sa iau mft cu un oarecare efort financiar... Legat de foto mersi pentru apreciere.
 
Sorin
Daca nu va deranjeaza am sa mai postez cateva foto - ca tema principala a acestor discutii -
macro cu 40-150 + mmf + EX25
v6.jpg v5.jpg v4.jpg v3.jpg v1.jpg vv1.jpg

Editat de Sorin la 24-12-2012, 00:53
 
Sorin
Ultima este facuta cu obiectivul de kit
 
ghinitai
As fi vrut sa vad sustinatorii camerelor de 4 megapixeli cum ar fi facut crop in situatia asta. Probabil porumbelul ala ar fi aratat ca o figurina lego. Smile
 
Sorin
ghinitai a scris:

As fi vrut sa vad sustinatorii camerelor de 4 megapixeli cum ar fi facut crop in situatia asta. Probabil porumbelul ala ar fi aratat ca o figurina lego. Smile

Daca imi dai un mail iti trimit originalul sa-l studiezi. Iti trimit un crop ca sa te convingi.
Am ajustat putin inclinarea...
vvv2.jpg vv1_1.jpg
 
Sorin
Rudotel a scris:

nec-so, sunt eu interesat de corpul si obiectivul defecte. Poti sa-mi dai mesaj cu preturile la care te-ai gandit.

Fa-mi o oferta pentru E620 (eventual iti dau si 12-60 care este functional). Cu 70-300 nu stiu, ma gandesc sa-l repar
 
qrazvan
paul_paun a scris:

Din ultimul calup de poze postat de tine imi place poza cu cosurile de evacuare de fum trasa pe dramatic tone, este cea mai reusita a ta.

Si mie imi place asta, cu toate ca in general nu-s fan filtre soft. Si cea cu podul mi se pare buna, are o perspectiva si un contrast interesante.
E-5, 8mm, 12-60mm, 50-200mm
 
Rudotel
nec_so a scris:

Rudotel a scris:

nec-so, sunt eu interesat de corpul si obiectivul defecte. Poti sa-mi dai mesaj cu preturile la care te-ai gandit.

Fa-mi o oferta pentru E620 (eventual iti dau si 12-60 care este functional). Cu 70-300 nu stiu, ma gandesc sa-l repar


iti trimit pe pm sau aici?
 
Sorin
Rudotel a scris:

nec_so a scris:

Rudotel a scris:

nec-so, sunt eu interesat de corpul si obiectivul defecte. Poti sa-mi dai mesaj cu preturile la care te-ai gandit.

Fa-mi o oferta pentru E620 (eventual iti dau si 12-60 care este functional). Cu 70-300 nu stiu, ma gandesc sa-l repar


iti trimit pe pm sau aici?

Aici este mai comod.
 
Rudotel
am intrebat azi cat costa reparatia unui 620 si este exact 720 lei (ma rog, cativa lei in plus sau minus) si 70-300 aproximativ 600 lei. sincer sa fiu nu stiu cat sa ofer. ar mai trebui sa stiu si cate cadre are trase si cum se prezinta (daca e lovit, zgariat, etc). presupun ca un pret de 250-300 ar fi aproape de realitate. asta ar duce per total la un cost al body-ului de aprox 1000 lei. oricum astept si parerea ta si discutam.
 
d3xmeister
ghinitai a scris:

As fi vrut sa vad sustinatorii camerelor de 4 megapixeli cum ar fi facut crop in situatia asta. Probabil porumbelul ala ar fi aratat ca o figurina lego. Smile


Vezi care este atitudinea ta ? Cum ti-am mai spus in urma cu ceva timp, tot timpul cauti sa dezvolti conflicte, din nimic.

Dupa discutia din topicul ,,Goana megapixelilor,, unde Titel a postat cateva fotografii foarte bune trase cu o camera de 4MP, vii cu postarea de mai sus.

Cine sunt acei sustinatori de care vorbesti ? Eu nu vad nici unul, nici pe acest forum nici pe altele pe care le citesc. S-a spus decat ca inca se pot face multe cu 4MP, inclusiv cropul de care vorbesti by the way, dar de la asta pana la ,,sustinatorii camerelor de 4MP,, e cale lunga.
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
laurentiu
Hai Craciun fericit la toata lumea si ganduri bune.Sa aveti parte de cati pixeli vreti.
Editat de laurentiu la 24-12-2012, 21:55
Em1 MK2 și câteva obiective
 
red bull
Aceasta e o noapte speciala, in care poti intalni o persoana speciala! Este vorba despre copilul care ai fost. Uita pentru o noapte grijile si retraieste miracolul noptii de Craciun!
Craciun Fericit !
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
Sorin
Craciun fericit tuturor!
 
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 2
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,378,695 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.