header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
IARNA
titeldragomir
Sa incepem cu citeva fotografii de sezon, adica de Iarna...
p1210403.jpg p1210401.jpg p1210397.jpg p1210395.jpg p1210393.jpg

Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
titeldragomir
titeldragomir a scris:

Sa incepem cu citeva fotografii de sezon, adica de Iarna...


Fotografiile sunt facute cu PEN-ul E-PL1 + 17 mm
p1210406.jpg p1210407.jpg p1210412.jpg p1210413.jpg p1210414.jpg

Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
mircyx
Fotografiile sunt facute cu PEN-ul E-PL1 + 17 mm[/quote]

Pai noi te tot asteptam sa dai cu 45u, iar tu nimic.
Olympus OM-D EM-1 + HLD7 / mZD 12-40 mm / mZD 75-300 II / Olympus FL 36R
 
www.photoblog.com/mircearaducan
Winter1966
Hai ca adaug si eu ceva. Iarna de pe la noi.
p1214650.jpg p1214653.jpg

OMD- EM5 ; Oly EP-3; ;OM-20;o traista de sticle
 
titeldragomir
mircyx a scris:

Fotografiile sunt facute cu PEN-ul E-PL1 + 17 mm


Pai noi te tot asteptam sa dai cu 45u, iar tu nimic.[/quote]

Sti cum e vorba...Va urma.....
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
ToniGenes
Sparg gheata anul asta cu doua poze de la munte. Cand le-am facut ningea usor.
Dati clic pe + pentru rezolutie mai mare.

Niste pareri ar fi aur curat.

--
irn_la_mt_02.jpg irn_la_mt_01.jpg

 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Paul
Imi permiti sa pun doua variante asa cum le vad eu?
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
ToniGenes
Sigur. Multumesc !
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Ionut Trufin
Imi place foarte mult prima. Ninsoarea da iluzia unei picturi si atmosfera e foarte linistita. Cred ca ar merge bine si alb-negru avand in vedere ca oricum nu e prea colorata.
La cea de-a doua incadrarea nu e prea ok. Desi linia oblica ajuta, e o bucata de gard in stanga sus si o piatra in dreapta jos la care cred ca ai putea renunta astfel incat sa muti subiectul putin mai aproape de marginea cadrului.
Sunt curios cum le vede Paul.
ZD 14-54, ZD 40-150, ZD 35, OM10, Epl1, Epl5, E-m1, micro 7.5, 17, 45, 40-150, 14-42
 
Paul
Iata cadrele:

- cel cu stana cu cainele sufera de centrarea subiectului si de elemente parazite precum urma de copac din stanga sus. Am descentrat cadrul, am eliminat spatiile goale care erau prea mari, am incercat sa dau un echilibru si o diagonala ascendenta prin intrarea in partea stanga in cadru cu urmele de pasi si continuand pe cele doua elemente principale si pe urmarirea gardului.

- cadrul cu casuta intre copaci imi place extrem de mult, l-am indreptat pentru ca era nitel inclinat, am albit putin zapada pentru ca era cam cenusie si am ridicat foarte putin contrastul, apoi am mai taiat putin din coltul din dreapta pentru echilibrare.

Bineteles tot ce am povestit eu mai sus pot fi in mare masura chestiuni subiective.
tony_02_mod.jpg tony_02_1.jpg tony_01.jpg tony_01_mod.jpg

Editat de Paul la 19-02-2013, 22:13
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
Paul
Si alta varianta la cea cu casuta.
tony_02_mod2.jpg tony_02.jpg

Editat de Paul la 19-02-2013, 22:11
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
titeldragomir
paul_paun a scris:

Si alta varianta la cea cu casuta.


Mi se pare mai ok aceasta varianta....
Pont...incarca si varianta veche linga asta...sa dai su sageata stg-dr...asa vezi mai clar diferentele.
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
Paul
gata, le-am pus.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
titeldragomir
Originalul mi se pare sters...fara vlaga...cu putina prelucrare au fost accentuate detalii dare dau alt aspect cadrului.
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
titeldragomir
Ar fi bine sa si spui cam ce ai facut la ea...si cit timp ti-a luat sa faci asta.
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
qrazvan
Ningea (usor cred) acolo. Din acest motiv, la prima fotografie eu prefer originalul (cresterea contrastului elimina senzatia de ninsoare). La a 2-a mi se pare crop-ul lui Paul mai nimerit.

Si revenind la modificari: am vazut la multe poze depe site, de-a lungul timpului, variante postate in care era crescut contrastul si, eventual, saturatia. Sigur ca la prima vedere par mai atragatoare ochiului, dar eu consider ca nu-i corect, mai ales in privinta culorilor, sa deformam realitatea doar de dragul unei poze mai "cosmetice". Asta se intampla in reviste in general, unde fotograful sau cine face prelucrarile se simte parca obligat sa se incadreze intr-un anumit tipar dorit de consumator. In acest fel, originalitatea e greu de regasit, toata lumea umbla cu reteta trasa la xerox.

PS: A nu se intelege ca am ceva impotriva diverselor modificari; variantele aduse sunt de foarte multe ori ajutatoare, cum au fost si in cazul meu. Mai ales cele de incadrare, compozitie etc.
E-5, 8mm, 12-60mm, 50-200mm
 
titeldragomir
qrazvan a scris:



Si revenind la modificari: am vazut la multe poze depe site, de-a lungul timpului, variante postate in care era crescut contrastul si, eventual, saturatia. Sigur ca la prima vedere par mai atragatoare ochiului, dar eu consider ca nu-i corect, mai ales in privinta culorilor, sa deformam realitatea doar de dragul unei poze mai "cosmetice".
.


Total gresit....foarte gresit...atita timp cit aceste modificari sunt facute in limita acceptabilului...sunt chiar recomandate.

Nu exista "realitate"...ci un fisier prelucrat...de softul aparatului...de softul cu care deschizi imaginea.

Repet...prelucrarea este la fel de importanta cum era developarea pe film...cu cit o faci mai bine, cu atit rezultatele vor fi mai pe masura.
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
ToniGenes
multumesc pentru pareri si sugestii.
Contrastul si luminozitatea sunt chestii subiective - depind si de monitor.
Eu am doua monitoare. Pe unul pozele se vad subexpuse, pe celalalt
supraexpuse si fara contrast. Smile

Imi place si poza cu contrast mai bun editata de Paul, si Razvan are
dreptate: ningea si in astfel de conditii contrastul e mai slab, e si un pic de ceata.
Cred ca si aici este subiectivism. Depinde de ce vrea fiecare sa faca.
Cu editarea se poate merge la extrem pentru crearea unei atmosfere speciale.
Eu am fost tentat sa aplic un filtru in genul glow sau soft focus.
AM rezistat cu greu tentatiei.
Recunosc cinstit ca pentru o poza buna, sacrific de cele mai multe ori realitatea.
Suntem creatori de iluzii, sau vrem sa surprindem realitatea cat mai fidel cu putinta?
Cred ca fiecare decide ce vrea sa faca.

La poza cu casa si cainele, cu toate ca apreciez punctul de vedere a lui Paul,
vad altfel lucrurile. Insa exemplificarea lui m-a ajutat sa inteleg mai bine.
Vreau incadrare si mai larga pentru a defini foarte bine spatiul in care se gaseste casa aia.
Asa cum a incadrat-o Paul, e o casa si atat.
Eu vreau sa fie o casa izolata intr-un pustiu de zapada, pe o coama de munte.
In zapada se vad urme, poteci...spun si astea o mica poveste.
Maine seara o sa incerc o incadrare si mai larga, care sa defineasca si mai bine spatiul.
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
qrazvan
titeldragomir a scris:

Nu exista "realitate"...ci un fisier prelucrat...de softul aparatului...de softul cu care deschizi imaginea.

Repet...prelucrarea este la fel de importanta cum era developarea pe film...cu cit o faci mai bine, cu atit rezultatele vor fi mai pe masura.


Sa nu confundam totusi prelucrarea "softului aparatului" cu prelucrarile gen Photoshop (decat daca ne referim la filtre artistice si alte minuni). Ideea mea cred ca era clara: ma refeream la prelucrari in urma carora se deformeaza vizibil ceea ce se percepe cu ochiul liber.

Iar o developare corecta inseamna de asemenea obtinerea calitatii maxime a ceea ce a fost impresionat pe film, nicidecum alterarea unor parametri intr-o anumita directie voita dupa subiectivismul autorului.

Pana la urma limitele sigur ca si le defineste fiecare cum vrea, nu e ceva perfect obiectiv, dar cred ca s-a inteles la ce ma refeream eu.
Plus ca n-am spus ca-s rele toate prelucrarile, poti uneori sa faci niste lucruri chiar exagerate, e o arta pana la urma; doar ca eu nu iubesc mai ales ales prelucrarile facute mereu dupa o reteta (gen reviste, sau, cum spuneam, cresterea mereu a saturatiei ca-s mai placute culorile mai vii decat cele vazute in realitate).
Editat de qrazvan la 20-02-2013, 13:45
E-5, 8mm, 12-60mm, 50-200mm
 
Paul
Ai dreptate Toni ca este inghesuit cadrul si este doar o casa, dar sentimetul de care zici ca trebuie sa il lase cadrul ma duce cu gandul la alta compozitie, cred ca avand baza stanei in stanga jos si ceva mai larg in sus, nu stiu exact cum as fi facut pentru nu stiu ce conditii erau acolo.

Cat despre poza cu copaceii si casa, in care am marit contrastul, vedeti cum se contureaza forma cercului ce inconjoara casa mult mai bine prin accentuarea fiecarui punct (copac) in contrast cu zapada? Observati cum casa, pe langa faptul ca are o legatura directa cu cu copacii dimprejur se afla intr-un punct de forta in care te opresti cu privirea si pe care zabovesti mai mult timp? Se mai observa si cum privirea se muta in planul secund pe o alta poveste in care se vede padurea cu ninsoare linistita. Mie personal imi place foarte mult ce potential are acest cadru.

Cat despre developare, va spun doar atat, daca vreau sa obtin un contrast mai puternic pe film il developez in asa fel incat sa obtin contrast mai bun, daca vreau detalii mai bune, il developez in conditiile in care obtin asta. Totul se face prin modificarile parametrilor de lucru cu revelatorul, dilutie, agitare, temperatura, asa ca modificarea fata de original este absolut intodeauna subiectiva, la latitudinea autorului. Razvan are insa dreptate la un aspect, daca trag un cadru si pun pe el un filtru dramatic de la Oly, pai da, acolo este o modificare majora cu care nici eu nu prea sunt de acord in totalitate pentru ca da, schimba realitatea pe care noi am putea sa o percepem in viata reala vreodata.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 3
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,248,222 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.