header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
olympus 17mm 1.8 vs panasonic 20mm f.1.7
Paul
Oricum pentru o perioada am avut ambele obiective si am ales tot cu 17mm sa raman pe aparat, chiar daca nu este la fel de sharp, diferenta principala fiind ca la 17mm am reusit sa focalizez pe cand la 20 nici nu visam, oricum Panasonic a facut o miscare gresita lansand acelasi obiectiv in alta carcasa.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
ghinitai
Da, mi-a fost lene sa ma mai uit la pozele lui inca o data, tineam minte ca subiectul lui era la mai mare distanta de camera, dar se pare ca nu e asa. Cred ca au contat si conditiile de iluminare, vad ca in cazul lui are o lumina care vine din spatele subiectului care probabil a cauzat putin flare in cazul olympusului. Oricum se vede si in testul tau ca e putin mai slab si cu aberatii cromatice mai evidente 17mm.
Subscriu si eu la miscarea neinspirata a celor de la Panasonic, din zvonuri am aflat ca nici focalizarea nu ar fi imbunatatita pe aparatele Olympus si doar ar fi remediat problema cu bandingul, care in cazul 20-ului meu nici nu am observat-o.
 
Ionut78
Are cineva idee cat va costa varianta noua de 20mm? Daca ar fi la pretul primei versiuni nu ar fi rau deloc.
Olympus PEN
 
Denis
paul_paun a scris:
Multumiri lui Denis pentru ca mi-a pus la dispozitie 20-ul pentru o verificare rapida.

Cu plăcere!
OM-D E-M5, OM-1n, zuiko 12mm/F2, panasonic 20mm/f1.7, panaleica 25mm/F1.4, zuiko 45mm/f1.8, Zuiko 40-150mm, Zuiko 50mm/F1.8
Galerie foto: http://www.flickr...?details=1
 
http://www.flickr.com/photos/75495350@N07/?details
therealovy77
Raiden a scris:

Are cineva idee cat va costa varianta noua de 20mm? Daca ar fi la pretul primei versiuni nu ar fi rau deloc.


Si eu astept cu interes pretul luna asta dupa lansare, pentru ca in viitorul apropiat (o luna, max doua) as vrea sa cumpar unul (ca all-around, eu folosesc in present un ZD 25mm + adaptor MMF-2, dar e cam lent la focalizare si un pic intunecat, mai ales cu E-PL1, pe care se stie ca nu pot urca ISO prea mult). Pana acum ma gandeam la unul s-h versiunea 1, dar poate versiunea noua e mai buna (viteza focalizare, zgomot), vad ca ei zic ca e optimizat pentru contrast-detect.
Si ar mai fi un motiv: acum exista si variant silver, care imi place mult.
E-M1 + E-PL7 + mZD 14-150mm/f4-5.6 II + mZD 17mm/1.8 + blitz Oly FL36.
 
ghinitai
Cum adica e optimizat pentru contrast-detect? Nu asta foloseau pana acum? Eu din cate am auzit e acelasi obiectiv, modificarile sunt strict estetice.
 
therealovy77
Scuze, am gresit eu, scria "Contrast AF system support" si am crezut ca au mai imbunatatit ceva pe la ea, dar uitandu-ma pe pagina lor la caracteristicile pentru cea veche, am vazut ca scrie acelasi lucru.
Cat despre viteza de focalizare si zgomot, sper sa nu fie "aceeasi Marie cu alta palarie"...
E-M1 + E-PL7 + mZD 14-150mm/f4-5.6 II + mZD 17mm/1.8 + blitz Oly FL36.
 
ghinitai
Si eu sper sa fi imbunatatit ceva la el, pentru ca e obiectivul meu favorit. Cand am vazut ca il retrag pentru imbunatatire ma asteptam sa-l faca macar putin mai bun. Banuiesc ca pana nu apare si nu il testeaza cineva nu o sa stim exact ce imbunatatiri are, daca are. Din specificatii rezulta ca e acelasi.
Sper numai sa nu fie mai butucanos pentru ca am vazut ca i-au facut un fel de carcsa din metal care acopera si zona in care lentila se extindea la autofocus.
Chiar daca 17mm 1.8 e mai slab calitativ, as vrea sa vad ceva scos de Olympus care sa fie si mai luminos, poate un 17mm 1.4... desi cei de la Olympus cam tind sa scoata obiective din astea lunguiete care mai taie din portabilitatea aparatului si pentru mine astea-s pe locul 2.
 
Ionut78
Si eu sunt interesat de acest obiectiv, si doar de el, as vrea sa-l pun pe E-P1. Poate ne lamureste ghinitai ce probleme sunt cu el mai ales pe body-uri Olympus, pe langa banding am auzit ceva de zgomot la inchis/deschis diafragma, sau autofocus foarte greoi.
In alta ordine de idei nu prea imi fac sperante ca pretul sa fie identic cu prima versiune, cred ca va fi cam egal cu oly 17mm.
Olympus PEN
 
Paul
Autofocusul la 20mm in lumina slaba este extrem de slab, de la focalizare in 2 - 3 secunde pana la a nu focaliza deloc. Banding face doar pe OM-D, pe E-P1este ok, eu am si E-P1 dar cand am pus 20-ul pe el am fost extrem de dezamagit, focalizeaza incredibil de incet comparand cu viteza de focus de pe OM-D, cam de doua ori mai incet. Eu zic sa faci cumva sa il testezi inainte. Oricare obiectiv 4/3 are o viteza extrem de mica pe orice body m4/3 deci nu recomand povestea cu adaptorul.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
Ionut78
Comparand cu OM-D-ul intr-adevar e jale, totusi iau in calcul ca sunt destul de obisnuit cu focusul puturos de pe E-P1. Am citit acum intr-un articol ca noua versiune va costa 400$, cred ca astept sa apara in magazine, o idee de va fi mai rapid la focusare si voi fi multumit.
Olympus PEN
 
Paul
Nu, nu asta vreau sa spun, 20-ul pus pe E-P1 e jale, E-P1 cu 14-42 R 2 rupe la viteza de focus, sau cu 17mm tot la fel. Totusi, eu nu as da 400 de usd pe un 20mm nou doar pentru ca este argintiu, 20-ul vechi la second este 250 usd.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
Ionut78
Am inteles, multumesc Paul de precizare, cu vechiul 17mm f2.8 nu prea rupe la viteza dar e decent, ma gandeam ca pana e cam tot pe acolo... Atunci e problema, trebuie sa pun mana pe unul sa vad ce si cum inainte de cumparare. Sau poate o sa iau 17mm f1.8 daca nu e mare diferenta la IQ intre ele, sper sa nu fiu pus in situatia sa aleg intre viteza si calitatea imaginii.
Olympus PEN
 
Paul
Uite un review pentru 17mm care pe mine m-a convins in sensul de utilitate a obiectivului. Nu este o comparatie cu 20-ul si nici un review ultratehnic, ci o prezentare facuta de un fotograf pasionat ca noi.

http://www.lighth...ns-review/

Din pacate si eu am avut de ales in a pastra 20-ul care este putin mai sharp si a lucra cu 17mm care este instant la focus, are un unghi mai larg si are focus "manual" pe ring. Concluzia de final, dupa ce am luat 17mm si am lucrat cu el, a fost ca am vandut 20-ul si m-am bucurat ca nu am mai pierdut cadre aproape deloc, am avut un unghi mai mare la 35mm si nu am fost dezamagit de cadrele trase la f1.8. Alegerea iti apartine, asta este clar, dar ce vreau sa spun este ca trebuie luat in calcul obiectivul per ansamblu, ca utilitate in stilul tau de fotografie si in nicun caz nu trebuie sa cantareasca decisiv in balanta doar un singur detaliu.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
ghinitai
Din pacate pretul e cam maricel pentru performante. Daca ar fi costat cat 20-ul, as fi stat pe ganduri ce m-ar fi periat mai bine. La banii astia probabil nu o sa-l detin niciodata.
 
Ionut78
Da, exista o diferenta de pret semnificativa intre cele doua. Din punctul meu de vedere, ideal ar fi ca 20mm varianta noua sa fie ceva mai rapid decat cel vechi si la acelasi pret. Vom vedea, in curand ar trebui sa apara in magazine.
Olympus PEN
 
Paul
ghinitai a scris:

Din pacate pretul e cam maricel pentru performante. Daca ar fi costat cat 20-ul, as fi stat pe ganduri ce m-ar fi periat mai bine. La banii astia probabil nu o sa-l detin niciodata.


Pai ai rabdare sa apara si 17mm la second ca poate te coafeaza nitel. Smile
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
ghinitai
Daca il vinde cineva cu 15, mi l-as cumpara second.
 
pleshuv
cu toate minusurile pe care le are, 20-ul meu sta lipit pe omd Smile
971013_666833543344216_1114033334_n.jpg

Editat de pleshuv la 05-08-2013, 16:15
 
http://hajdutamas.blogspot.com/
Paul
Ahaha, ar trebui sa tragi mai mult cu un 17mm si sa faci o comparatie ceva mai ampla, eu zic ca de fapt noua ne trebuie un 20 upgradat, dar cei de la Panasonic s-au gandit sa nu isi concureze 25-ul f1.4 si nu or sa faca nimic prea curand, mare greseala din partea lor.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 2
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,193,997 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.