header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
Lansare OM-D PRO E-M1
Bogdan Mitea
Dupa lansarea lui E-P5 pretul lui E-M5 a scazut. Peste 6 luni va fi iar o scadere dar nu dramatica- undeva la 100$. Asta inseamna ca in State va fi cotat undeva la 699$.
Olympus E-M1
 
ghinitai
Pai acum e 900$ in state, ma indoiesc ca o sa ajunga la 700 prea curand. Poate anul viitor pe vremea asta.
 
therealhive
Si eu ca posesor doar de lupe 4/3 il voi achiziona, de unde depinde de raportul pret/garantie Smile si disponibilitate.
intre m5 si m1 se spune a fi diferenta de aproape 1 stop senzorul fiind acelasi doar mai tweakuit, dar la ce am eu or fi vreo' 4-5 stopuri, deci irelevant pt. mine
Nu ma intereseaza kit cu obiectiv, dar obligatoriu cu grip. As prefera un ecran articulat full, altfel am senzatia ca fac downgrade, ca in rest e numai de bine. Ma astept la un pret de ~ 1500, acum la aparite, ca-s euro sau dolari depinde de unde-l iei.
Ar fi interesant sa fim primii din Europa de est care ar face un review a la dpreview despre e-m1, ne-ar aduce multa reclama.
De sarbatori mi-am facut o programare la el, trebuie sa viziteze si el putin beta-testerii, sa-si faca apoi o cosmetizare de firmware si sa-si schimbe atitudinea de FF la una mai modesta in concordanta cu piata.
Editat de therealhive la 05-09-2013, 20:14
 
red bull
Pentru cei care au in dotare obiective 4/3 o sa fie o treaba faina . Pentri cei care trec la un sistem nou , sa-si formeze un sistem nou ,cred ca ramane mai viabil E M5 . Mai ales ca va fi mai ieftin , prima data mai ieftin decat EM1 / a doua oara mai ieftin decat e acum Wink
Apoi raman bolile copilariei , adica prima sarja are toate sansele sa aiba unele buguri. Dupa ce se va maturiza , eventual un update de firmware si o scadere de pret de vreo 300 euro / va avea potentiali clienti . Nu doi sau trei. Daca va avea un pret de 6000 lei ...hmm, nu stiu ce sa spun , poate-l vor cumpara cei care au obiective 4/3 ( dar obiectivele alea tari de tot ). Mie mi se pare exagerat pretul ...fara sa vreu ma gandesc ca un D600 de la Nikon ,daca are oferta se cam apropie de pretul asta si la cati nikonisti sunt in Romania nu cred ca Olympus poate acapara din piata. Vrea sa vanda 30 de aparate pe an ? Atunci ...condoleante , cu asa ceva nu faci nimic.
Dar e doar o idee de-a mea.
Eu daca as avea niste obiective beton de la Olympus poate as fi interesat , altfel nicidecum.
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
DL
Denis a scris:


Asta nu presupune ca sunteti nemultumit de senzorul lui E-M5, nu?


Nu, sigur ca nu, avand obiective luminoase, e OK. Plus ca imi place enorm claritatea grozava.
Dar nu pot sa nu recunosc ca noii senzori APS-C de la Canon si Nikon sunt o clasa mai sus, cel putin o diafragma mai sensibili... la acelasi noise, ce trag eu cu OM-D la 1600 ISO senzorii noi permit lucrul la 3200 ISO, poate catre 4000 ISO...
 
www.fotografu.ro
map
red bull a scris:

Mie mi se pare exagerat pretul ...fara sa vreu ma gandesc ca un D600 de la Nikon ,daca are oferta se cam apropie de pretul asta ...


Cred ca target-ul olympus-ului nu va fi acel client care are 6000 ron si vrea un aparat foto. Cine cumpara olympus stie cred cate ceva despre dezavantajele si avantajele de a avea un mirrorless.

Cu banii care i-am bagat in fuji kit + 1 prime si un blitz imi luam lejer d600 si 1-2 obiective dar am ales altceva decat dslr, chiar daca e full frame.

Cred ca la fel se gandesc si cei care aleg olympus.

Sunt constienti ca de banii aia ar putea lua si altceva dar aleg totusi un produs pentru ca stiu ce poate face si ca are o valoare.

Legat de iso cred ca fata de aps-c d.p.d.v fizic senzorul fiind mai mic nu poate mai mult.

La fel cum un aps-c oricat de exceptional este va fi intotdeauna depasit la valori mari de iso de un full-frame
 
d3xmeister
DL a scris:
Dar nu pot sa nu recunosc ca noii senzori APS-C de la Canon si Nikon sunt o clasa mai sus, cel putin o diafragma mai sensibili... la acelasi noise, ce trag eu cu OM-D la 1600 ISO senzorii noi permit lucrul la 3200 ISO, poate catre 4000 ISO...


Imi permit sa va contrazic un pic. Nu e chiar asa mare diferenta. Nici in teorie nici in practica. In teorie, senzorii Canon ar trebui sa fie cu 0.60 stopuri mai performant decat 4/3, iar cei Nikon/Sony cu 0.67. Asta daca toti senzorii in discutie sunt fabricati identic dpdv al tehnologiei electronice si optice.

In realitate, senzorii Canon folosesc o tehnologie inferioara senzorilor Sony. Diferenta intre Canon si Olympus este aproape nula, lucru verificabil oricand. Atentie la ce comparati. Majoritatea site-urilor incearca sa egalizeze profunzimea de camp intre doua sisteme, alterand timpul de expunere si valoarea diafragmei, ceea ce este total gresit, pentru ca in acest caz senzorii comparati primesc cantitati de lumina total diferite, si din pacate tocamai asta este cel mai important factor in evaluarea performantei unui senzor.

Nikon sta mai bine. Datorita senzorului mai mare dar si rezolutiei mai mari (24 vs 16), reuseste sa obtina fara probleme si poate chiar sa depaseasca un pic acea diferenta teoretica in comparatie cu 4/3

Revenind la E-M1, eu nu pot sa ii gasesc vreun neajuns, si eu sunt carcotas de felul meu Smile. Dpdv al unui aparat foto, mi se pare exceptional. Pentru cei care au sticla 4/3, noul aparat este pur si simplu ,,no-brainer,,

Pentru mine din pacate nu reprezinta o tentatie. Chiar daca nu am ca hobby captura video, ea reprezinta o parte importanta pentru familia mea, iar in acest moment, Panasonic joaca in propria liga, urmat de Sony si abia apoi ceilalti. Dupa ce vezi cum arata o filmare cu Panasonic la 1080p 50fps nu iti mai poti dori altceva. In acelasi timp este un sistem m/43 excelent si pentru foto, asa ca nu trebuie sa mai folosesti 2 camere sau sa ai 2 seturi de obiective. Pacat, pentru ca doar pt foto prefer oricand Olympus.
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
Bogdan Mitea
E adevarat ca GH3 este foarte bun la filmare dar ca aparat foto este cel mult mediocru.
E-M1 va fi insa in primul rand o camera foto. Si va sta in primul rand la data lansarii, fara sa fie nevoita sa dea din coate pentru a se remarca.

E-M5 se gaseste la oferte in State la 799$. Nu am acum link dar voi reveni.
Olympus E-M1
 
ghinitai
Or fi si preturi din astea cum gasesti la noi pe price. Eu iti spun de un magazin de unde poti cumpara fara probleme, fara sa fie scam si sa-ti ofere si o oarecare seriozitate. Am mai incercat sa cumpar si de la Adorama si altii si au dat chix cu seriozitatea. Probabil sunt magazine gen Cel.ro, care iti trimit componente fara seria lor trecuta pe acte sau componente cu probleme serioase, cum mi s-a mai intamplat tot la ei. (desi au pret mai mic ca la altii) Daca ti se intampla asa ceva la un magazin de peste Ocean, poti sta linistit ca pana ti-l schimba si il poti folosi, dai si bani si trece si timp.... De la BH poti fi sigur ca nu iti vin bombe in colet.
Imi mai arata cineva de aici de pe forum un OM-D cu un pret foarte mic pe un site si in cateva ore nu mai era si pretul revenise la cel normal. Deci bug-uri exista peste tot, sau pur si simplu vindeau unul care a stat in vitrina sau cine stie ce probleme mai sunt. Eu nu risc cu tarile indepartate, doar daca am pe cineva care sa le ridice direct de la magazinul cu pricina.
 
Bogdan Mitea
La varianta din urma apelez eu mereu. Nu ma risc sa comand aiurea. Direct din magazin cu cash in mana.
Olympus E-M1
 
Denis
Legat de E-M1 și de prețul lui, mi se pare puțin ciudat să se realizeze atâta tehnologie pe spinarea unui senzor mic (17.3 x 13 mm) și să se ajungă la un preț atât de mare. E un fullframe la canon în aceeași categorie de preț.
OM-D E-M5, OM-1n, zuiko 12mm/F2, panasonic 20mm/f1.7, panaleica 25mm/F1.4, zuiko 45mm/f1.8, Zuiko 40-150mm, Zuiko 50mm/F1.8
Galerie foto: http://www.flickr...?details=1
 
http://www.flickr.com/photos/75495350@N07/?details
Bogdan Mitea
Nu ai cum sa obtii un aparat mic cu obiective mici daca nu umblii la dimensiunea senzorului. De ce te ingrijesti de marimea lui daca fotografia realizata cu el se compara cu cea facuta cu acel full frame?
Un ultrabook e mai scump fata de un laptop normal sau prin comparatie cu un desktop mult mai performant. Dar nu se mira nimeni de ce e mai scump.
In schimb sarim repede la gatul tehnologiei 4/3. Miniaturizarea costa.
Panasonic GH3, tot un micro 4/3 costa 5300lei. Si se vinde. Cine il cumpara nu se apuca sa il compare cu D600.
Olympus E-M1
 
red bull
Denis , salutari . Se pare ca nu doar eu gandesc asa , doar ca eu am amintit de un D600 de la Nikon.
Parerea mea: avand in vedere ca tehnologia este tot mai accesibila , ar trebui sa fie cel mult la pretul lui OMD EM5 . Avand in vedere ca trebuie sa intre pe piata ( sa ia o felie din piata) ori trebuie sa fie un aparat all inclusive ori sa fie beton pretul.
Ma repet , daca as fi in locul lui Bogdan sau Katran , DA , as fi interesat de un aparat ca asta . Dar nu acum , as astepta sa-i treaca bolile copilariei ( cam un an) . Plus ca as castiga la pret.
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
Bogdan Mitea
Apple nu are probleme cu vanzarea Macbook Air. Chiar daca este scump ca porcul.
Olympus E-M1
 
red bull
Olympus nu e Apple , trebuie sa recunoastem .Wink
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
Denis
Bogdan Mitea a scris:

Nu ai cum sa obtii un aparat mic cu obiective mici daca nu umblii la dimensiunea senzorului.


Asa am crezut si eu pana sa apara Sony RX1
http://www.f64.ro...-sony-rx1/
Aparat mic cu senzor mare...o bijuterie.
OM-D E-M5, OM-1n, zuiko 12mm/F2, panasonic 20mm/f1.7, panaleica 25mm/F1.4, zuiko 45mm/f1.8, Zuiko 40-150mm, Zuiko 50mm/F1.8
Galerie foto: http://www.flickr...?details=1
 
http://www.flickr.com/photos/75495350@N07/?details
Denis
Bogdan Mitea a scris:

De ce te ingrijesti de marimea lui daca fotografia realizata cu el se compara cu cea facuta cu acel full frame?

Mi se pare corect cum pui problema. Dl. Dinu Lazar si alti posesori de OM-D si fullframe-uri au observat ca sunt imagini perfect echivalente calitativ intre cele 2, in general, in mare (nu in toate situatiile particulare).
Lucru pe care de altfel eu nu prea il inteleg...pt ca am tot citit despre importanta marimii senzorului si a dimensiunii pixelului (un fullframe cu putini pixeli dar mari pare a fi idealul).
OM-D E-M5, OM-1n, zuiko 12mm/F2, panasonic 20mm/f1.7, panaleica 25mm/F1.4, zuiko 45mm/f1.8, Zuiko 40-150mm, Zuiko 50mm/F1.8
Galerie foto: http://www.flickr...?details=1
 
http://www.flickr.com/photos/75495350@N07/?details
ghinitai
Denis, cu cat creste marimea senzorului cu atat creste si si marimea aparatului/obiectivelor. Normal ca lumea cauta un raport intre chestiile astea 2. Probabil tu nu stii cum e sa ai 3 kilograme la gat pentru o ora sau chiar mai mai mult.. Trebuie sa-ti placa fotografia destul de mult. Smile
E-M1 si cu grip si cu tot o sa fie tot in jur de greutatea lui EM5, dar o sa fie mult mai solid si mai stabil cu un obiectiv de 4/3 pus pe el si tot nu o sa se compare cu un dslr asp-c cu un obiectiv pro la greutate.
Pozele sunt comparabile, dar calitatea la cele cu senzor mare e vizibila pentru multi, altfel Hasselblad nu mai vindea nimic cu toate restrictiile cu care vine un senzor de dimensiunile alea.
In fotografie cam cati bani dai, cam atat iti iei inapoi. Altfel aia cu aparatele scumpe ar fi murit de foame. (si asta nu e singurul argument) Smile
 
Bogdan Mitea
Denis, Sony RX1 e un aparat la care nu poti schimba obiectivul.
Daca il faceau altfel, el fiind un aparat mic, cum crezi ca s-ar fi asezat pe el obiectivele mari si grele FF? Plus ca din punct de vedere constructiv crestea din start in marime.
Nu comentez nimic despre pretul, teoretic de 2 ori mai mare fata de cel estimat al lui E-M1. Cine are bani si il doreste il cumpara. Cine nu, comenteaza si se plange ca nu ajunge la struguri.

Sa va spun ceva: eu nu ma entuziasmez usor. Cand a aparut E-5 mi s-a parut ca ofera prea putin in plus fata de E-3. E-M5 cand a venit din SUA (este din prima sarja, vad ca se tot insista ca primele serii pot avea probleme; eu consider ca la momentul punerii lor in vanzare sunt deja testate si rastestate si de aceea ajung ele in presa sub forma de imagini inainte de lansare) mi s-a parut la ani lumina fata de ceea ce face E-3. Nu m-am impacat insa cu butoanele, gripul si LCD-ul.

Acest E-M1 il consider un E-M5 imbunatatit din multe puncte de vedere si da, este aparatul pe care il astept de ceva vreme. Pretul? Cat dai atata face.
Editat de Bogdan Mitea la 07-09-2013, 09:44
Olympus E-M1
 
Paul
Eu am dat pe E-5 1700 USD, deci E-M1 la 1500 USD este mai ieftin, este adevarat ca atunci am prins dolarul la 2.8lei, dar oricum, sa pun 50-200 pe E-M1 si sa am stabilizarea in 5 axe am vazut ce inseamna pe OM-D, acum ca vine si cu AF si cu toate celelalte imbunatatiri, eu zic ca face banii. Ce mi-as dori sa aiba si inca nu stiu sa fie pe vreun mirrorless Oly cu obiective interschimbabile, este afisarea distantei de focalizare, la XZ-2 am vazut asta. Pentru foto de noapte este extrem de util sa vezi afisat pe ecran distanta la care ai focalizat.
Editat de Paul la 07-09-2013, 11:54
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 2
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,410,208 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.