header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
Lansare OM-D PRO E-M1
red bull
Da , dar sunt multi care au obiective pentru FF-urile de la Canon, Leica, Nikon si Sony ...si vin obiective cu duiumul si de la Sony / cu montura E . Aaa, ca sunt scumpe si nu ne place noua asta e alta poveste . Dar in momentul de fata e cel mai mic FF de pe piata si deja multi apreciaza asta .
1399029_688680071143838_1035939628_o.jpg

Editat de red bull la 16-10-2013, 11:02
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
Bogdan Mitea
Din momentul in care ai pus obiectivele pe care le-ai mentionat sistemul nu mai este mic. Cu exceptia unor obiective fixe.
Olympus E-M1
 
ghinitai
Pretul e cam dublu fata de EM1, nu prea vad concurenta si nici tone de oameni care sa detina RX1. Dupa parerea mea RX1 e exact de ce am eu nevoie, mic, inteligent si calitativ. VF-ul ala integrat nu ma incanta deloc la camerele astea noi. Cu Zeiss-urile alea asteptativ-va sa platiti pe un kit in jur de 160-170 mil.
 
DL
ghinitai a scris:

VF-ul ala integrat nu ma incanta deloc la camerele astea noi.


De ce? puteti dezvolta aceasta tema? Chiar ar fi interesant. Aveti un aparat cu vizor digital si va nemultumeste?
 
www.fotografu.ro
red bull
E 1998 $ pe BhPhoto . Cu tot cu obiectiv / Sony A7 . Cat era Un EM1 in kit? Eu spun ca nu este diferenta mai mare de 300$ . Cred ca Denis cam asta spunea .Wink
Pentru un FF asa mic e un pret Ok ,fata de altii . Oare daca ar fi scos Oly un FF cam cat costa? Ma opresc aici pentru ca imi place EM1, dar nu pot sa ma fac ca sunt orb si sa nu observ ce fac ceilalti.
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
ghinitai
DL a scris:

ghinitai a scris:

VF-ul ala integrat nu ma incanta deloc la camerele astea noi.


De ce? puteti dezvolta aceasta tema? Chiar ar fi interesant. Aveti un aparat cu vizor digital si va nemultumeste?


Prefer forma compacta in detrimentul unui VF oricand. Eu personal nu folosesc VF si mi se pare si hilara persoana care are un aparat de buzunar si se prosteste cu el pe la ochi ca "un profesionist". Sunt situatii concrete in care e bun VF-ul, eu nu m-am lovit de ele. Plus ca LCD-ul iti da o mai mare libertate de incadrare/orientare. Si in ultimul rand mi se pare corect ca un aparat cu pretentii de miniatura sa aiba lucrul asta optional.

Red, e posibil sa ai dreptate. RX1 cand a aparut era 2800 dolari, deci e clar mai ieftin FF-ul si probabil la pretul asta o sa ajunga si in pachet cu un Zeiss. Eu in primul rand nu calculez in dolari niciodata, americanii ar trebui sa faca asta. De cate ori nu au aparut aparatele de genul asta la noi cu acelasi pret dar in euro? Daca ai probleme cu un aparat de 2800 dolari e cam riscant si cam costisitor sa-l tii pe drumuri intre RO si SUA. Pretul de la F64 e pentru mine cel de referinta.
Editat de ghinitai la 16-10-2013, 11:45
 
Bogdan Mitea
Red-Bull: Nu comapara obiectivul de la Sony 28-70mm f/3.5-f/5.6 cu 12-40mm (echivalent 24-80) F/2.8 de la Olympus. Poti sa pui in balanta viitorul obiectiv Sony 28-70 f/4 si 500$ in plus.
ghintai: tu ne oferi un motiv pt care exista E-P5
Olympus E-M1
 
ToniGenes
red bull a scris:
Pentru un FF asa mic e un pret Ok ,fata de altii .



Vorbesti despre un sistem care are doar 5 obiective anuntate, neaparute inca.
Cel mai ieftin obiectiv (35mm F/2.8) costa "doar" 800$.

Cred ca cel care se arunca cu capul inainte la un astfel de sistem, va avea parte de ani de asteptari si frustrari.


E-M1 este apogeul unui sistem care a ajuns la maturitate - o camera impecabila din toate punctele de vedere, cu acces la o oferta uriasa de obiective (probabil minim 70) cu preturi incepand de la 100 Eur/bucata.


-
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Bogdan Mitea
Salut orice inovatie a celor de la Sony si curajul de a face ceea ce altii nu risca. Si le doresc sa scoata cat mai multe obiective la sistemele lor ce vor atinge maturitatea la un moment dat.
Deocamdata se tin de pionierii.
Olympus E-M1
 
ghinitai
ghintai: tu ne oferi un motiv pt care exista E-P5


OMD-ul este destul de mic cu toate chestiile atasate de el. Si la pretul EP5-ului mi se pare super ok OMD-ul pentru ce aduce in plus. La Sony se vede ca e butucanos: grip mare, ocular mare, body-ul solid. Acum pana nu apare nu pot sa-mi dau seama, dar e destul de inghesuit. Si din nou.... e facut de Sony, deci e gresit din start. Smile Asteptati-va la AF aberant, noise reduction aberant, culori aberante, etc.
Cred ca obiectivele astea anuntate, desi sunt putine si voluminoase cred ca ar fi apreciate de adevaratii profesionisti. Nu-i asa domnule DL?

Si o parere de pe dpreview cu care sunt de acord:
By photogalleryonline (33 min ago)

First Impressions = Its Ugly.
Grin
 
Eddy
Sony sunt pe locul III la vanzari si ataca agresiv locurile superioare; A7-urile astea noi sunt mana cereasca pentru GAS-isti (care de fapt sunt grosul cumparatorilor), cu 36Mp si 500g; interesant ca nu se aduce nici o vorba de stabilizare, e IBIS 2/5 sau OIS; preturile sunt atractive, dar dupa colt iti da in cap cu obiectivele; ca parere personala, distanta mica dintre flansa si senzor, si dimensiunile mari ale acestuia din urma (de parca senzorul e mai mare decat montura) ma fac sa cred ca noul procesor Bionz X va avea mult de lucrat in privinta distorsiunilor si vignetarii - aici am o parere de rau ca Zeiss au scazut asa mult standardele; partea buna este ca producatorii de 4/3 sunt obligati sa vina cu picioarele pe pamant si sa mai scada preturile la jucariile lor.
 
Eddy
acum am citit pe DPR ca A7 nu au IBIS, deci merg pe OIS, si acela doar pe zoom-uri; PDAF va avea doar modelul "mic", imi este greu sa identific targetul acestor aparate; cred ca va fi cumparat pentru ca "era la oferta"
 
ghinitai
Eddy, nu vrei sa stii ce inseamna PDAF la Sony. Crede-ma ca e un atu sa nu-l aiba. Stabilizare in body pentru aparatele astea ar fi insemnat alte probleme, pe langa marimea si pretul sporite.
 
red bull
Sunt multi care asteapta de ceva timp sa apara pe piata un FF de dimensiunile astea . Si aia multi vor folosi obiectivele alea vintage care sunt vazute de multi ca obiective adevarate / bune.
Exemplu , S.H. de-abia asteapta sa puna obiectivele Leica pe el.
Ca e scump? Da ,poate . dar vor fi destui care mai bine vor da banii astia pe un FF decat pe un M4/3 . De ce ? Multi deja au obiective cu ce sa-l foloseasca , pe cand la m4/3 trebuie sa cumpere tot. Sigur , pentru cineva care vrea sa-si formeze un nou sistem poate nu e chiar OK , dar vor fi destui care-l vor cumpara un kit si pe langa el vor avea cateva obiective vintage . Eu nu regret deloc ca am plecat de pe Nikon , obiectivele alea scumpe si adevarate nu mi le permiteam dar pe sistemul asta pot sa am multe si luminoase ,la bani mult mai putini.
http://www.youtub...nvgceTEV3c
Editat de red bull la 16-10-2013, 13:40
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
DL

Cred ca obiectivele astea anuntate, desi sunt putine si voluminoase cred ca ar fi apreciate de adevaratii profesionisti. Nu-i asa domnule DL?


Categoric, din punct de vedere optic, este posibil sa avem niste varfuri de calitate, care vor avea o piata si un public amorezat si convins pana la unghii de sistemul Sony.

Asa, de pe bancutza de la marginea drumului, arata bine sistemul.

Ce e important: de azi se aude dangatul de inmormantare al sistemului DSLR.

Mai urmeaza obturatorul complet electronic si balciul va fi complet, renuntarea la oglinda a fost primul pas.

Daca Sony tine in fabricatie si sitemul translucent inseamna ca le lipseste o doaga si ca de fapt nu vor avea bani si energie sa faca nimic ca lumea.

In alta ordine de idei, body-urile noi de la Sony sunt mici, dar obiectivele parca le facura sa le foloseasca elefantii, ce dai pe mandea pierzi pe tandea.

Oricum o iei, un sistem ajunge sa fie chiar mai greu si mai mare ca un sistem DSLR, ceea ce nu e normal. Ma rog, treaba lor, ei nu stiu ce superb este sa ai in 3 chile o camera cu grip si 5 obiective.
 
www.fotografu.ro
Eddy
red bull a scris:

- - - -
Exemplu , S.H. de-abia asteapta sa puna obiectivele Leica pe el.
- - - - .


deci avem un cumparator
 
viff
ghinitai a scris:

La Sony se vede ca e butucanos: grip mare, ocular mare, body-ul solid. Acum pana nu apare nu pot sa-mi dau seama, dar e destul de inghesuit. Si din nou.... e facut de Sony, deci e gresit din start. Smile Asteptati-va la AF aberant, noise reduction aberant, culori aberante, etc.
Grin


La AF aberrant nu pot sa spun nimic, din umila mea experienta cu obiective sony E, am incercat doar doua 18-55 (argintiu si negru) si la ambele nu era nici o diferenta la viteza intre P-DAF si C-DAF, iar la acuratete era C-DAF mai bun..adica OK. La ce am acum , adica la cele 3 Sigma nu am nimic de reprosat... sistemul nu este pt sport, dar in rest isi face treaba cu brio.

Referitor la NR si WB in cazul jpeg ai dreptate, dar cum in ceva posturi recente ai enumerat avantajele RAW , cred ca nu se pune ce ai spus aici ( sau nu conteaza)

Presupun ca avantajele raw nu sunt valabile doar pt oly... Smile
 
red bull
Hmm, ma gandeam acum:
- Obiectivele 9-18 , 12, 25, 45, 75 de la Olympus sunt watersaled sau...day dreamingWaiting ? Pentru ca daca nu-s etanseizate si nu rezista la intemperii prea mult nu as castiga daca iau Oly. Doar pentru obiectivul de kit nu merita deranjul, cel putin nu pentru mine.
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
ToniGenes
@ RedBull

Poti sa-mi spui ce obiective WS ai pe sistemul pe care esti acum ?
Sau daca exista un obiectiv de kit similar cu 12-50 : WS, wide, capabilitati macro ? Exista asa ceva ? Smile

Revenind la m4/3...
Mai sunt si alte obiective WS pentru m4/3 : 60mm macro, 12-35 F/2.8, 35-100 F/2.8.

Mie mi se pare ca 12-50 este un avantaj enorm pentru sistemul m4/3 pentru ca este ieftin si ofera foarte multe.
Care producator de camere mai are in oferta un obiectiv de kit ieftin care este WS, atat de wide (24mm echiv.) si poate si macro ?

Eu am camera WS (E-5), dar nu am obiective WS pentru ca sunt prea scumpe. Cu ce ma incalzeste ca exista un 12-60 WS pentru 4/3, daca costa 900$ ? Sau un 14-54 WS care costa 600$ ?
Incontestabil ca ambele obiective sunt minim o clasa peste 12-50 dpdv de optic, dar pentru mine era de ajuns calitatea pe care o ofera 12-50.

Sau la fel, eu nu am obiectiv mai wide de 14mm in momentul asta. As avea nevoie de unul, dar parca n-as scoate din buzunar 500$. Un 12-50mm ar fi suplinit cu succes si partea asta.
Dar nu exista asa ceva pentru 4/3.
-
Editat de ToniGenes la 17-10-2013, 09:23
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
map
Asta cu ws trebuie vazut ca un bonus pt. utilizatorul obisnuit si un must pt. cel profi care fotografiaza in conditii climaterice mai dure.
Pe om-d am avut ws dar nu l-am folosit niciodata, pt. ca daca am iesit odata cand ploua si atunci aveam umbrela. Cati dintre voi ies si fotografiaza in ploaie in pelerina sau cu haine impermeabile? Si cam de cate ori pe an sau cate din pozele voastre sunt facute in conditii de ploaie? 10% 50% 80% 100%? Acum nu am ws dar nici nu ii simt lipsa. Ma protejez alfel. Desigur, daca aveam obsersii sa imi spal cu PUR in chiuveta aparatul foto sau sa fac dus cu el ma durea foarte tare de WS.
 
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 2
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,411,189 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.