header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
OM-D E-M1
DL
M-am uitat pe forum si nu am vazut un carnet de bord, cu impresii scrise de utilizatori despre sculele OLYMP ice pe care le avem.

Asa... indraznesc sa sparg eu gheatza.

Trei zile de fotografie. Cam 65 Gb de raw-uri cu OM-D E-M1, 90% cu 12-50.
Conditii infioratoare, soare, praf, cald ( cariera de piatra).
Fotograf de platou ( adica fotografu` care face poze de reclama, de racord, de echipa, de actori, etc, etc.)
Actori: vreo 7-8 reali si vreo 350 de detinuti adevarati. Formidabila experienta.
Contrastele, zdrobitoare. Norocul sta in senzor - are latitudine de expunere suficienta.
Imaginile le-am desaturat ca sa nu incurce culorile saturate la transpunerea temporala in epoca.
Portrete la discretie, planuri generale, si am folosit chiar si filtru ND400 ca sa trag - din mana - prabusirea din vagoane.
Daca aveti intrebari, bagati.
oly94842.jpg oly94902.jpg oly94919.jpg oly95019.jpg oly95033.jpg oly95139.jpg oly95192.jpg oly95206_1.jpg oly94827.jpg

Editat de DL la 17-09-2013, 09:48
 
www.fotografu.ro
ToniGenes
Foarte tare ca ati avut deja ocazia sa-l testati. E o supriza foarte placuta ca un forumist de-al nostru a reusit deja sa-l testeze. Felicitari !
Imi place mult prima poza, imi plac si celelalte.

Pai avem o groaza de intrebari, suntem curiosi...
Cum vi se pare camera ?
Dar in comparatie cu E-M5 ?
Cum este vizorul ?
Imbunatatiri vizibile la calitatea imaginii fata de E-M5 ?
Cum vi s-a parut sistemul de focalizare ?
Ergonomia si gripul ?

Multumesc anticipat !
Editat de ToniGenes la 14-09-2013, 20:58
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
titeldragomir
Interesante imagini...este o experienta extraordinara sa fotografiezi pe un platou de filmare.

Am fotografiat si eu prin centru vechi cind se filma un film...dar eram de ocazie..doar un trecator pe acolo.

Intrebari...pe linga ce a intrebat katran...
1. Autonomia la baterie este la fel?
2. Ati avut si 12-40 la dispozitie?
3. Acum pe linga patratel..exista si punct de focalizare?
Editat de titeldragomir la 14-09-2013, 21:23
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
DL
katran a scris:

Foarte tare ca ati avut deja ocazia sa-l testati. E o supriza foarte placuta ca un forumist de-al nostru a reusit deja sa-l testeze. Felicitari !
Imi place mult prima poza, imi plac si celelalte.

Pai avem o groaza de intrebari, suntem curiosi...
Cum vi se pare camera ?
Dar in comparatie cu E-M5 ?
Cum este vizorul ?
Imbunatatiri vizibile la calitatea imaginii fata de E-M5 ?
Cum vi s-a parut sistemul de focalizare ?
Ergonomia si gripul ?

Multumesc anticipat !


Oricat de straniu pare, nu am nici o legatura cu Olympus Romania, nu de la ei am luat aparatul pentru vreo saptamana, ci l-a primit un amic din Austria la test, dar el in prima zi de test si-a rupt piciorul la schi si mi l-a dat mie sa continui sa vad ce e cu el.
Camera e OK, dar mie nu mi-a cazut basca. In exif scrie M5, ca aparatul e de o vreme la lume ( 4 luni...), care lume daca pune imagini pe flickr sa nu transpara chestia - le-a tinut figura, multe imagini puse pe forumuri nu au trezit suspiciuni.
In comparatie cu M5 cu grip, nu e nici o diferenta. Se tine ceva mai bine, ca e mai divergent, e mai mult loc la degete, decat la M5. Comutatorul de on/off e mult mai bine pozitionat, in rest... daca tragi raw nu prea folosesti braketing sau temperatura de culoare, care oricum se seteaza pe auto exceptional... asa ca partea stanga e bine si daca este, dar nu e super utila.
Vizorul, evident mult mai bun ca la M5... grosisment, claritate... calitate... bun.
Sistemul de focalizare... nu am obiective de 4/3... mi s-a parut la fel in viata de zi cu zi... efectul de pompa e mult mai rar si mai mic ca amplitudine, dar nu eliminat la AF continuu... La obiecte care vin si pleaca repede, pe ax... nu e foarte mare diferenta... in sensul ca nu e inca egal cu un DSLR...merge mai bine... dar unde tragi 12 cadre pe 4 m de ax optic, la un personaj care merge la pas si vine spre aparat, cu un Canon de amator, cu asta tragi cam jumatate din cadre, pe AF continuu... ma rog, bune si alea. Vad la Ming Thein ca face teste cu subiecte care merg paralel cu aparatul... aia e pacaleala... subiectul care se misca pe axul optic e baza.
Pe ansamblu, un aparat de incredere, care face o imagine mult mai buna - claritate si calitate, si cam o diafragma mai sensibil senzorul - cum arata la 3200 la al vechi arata la asta la 6400 la asta.
Nu am stat sa fac teste de laborator. L-am avut doar 4 zile in care a trebuit sa muncesc 14 ore pe zi.
 
www.fotografu.ro
DL
titeldragomir a scris:

Interesante imagini...este o experienta extraordinara sa fotografiezi pe un platou de filmare.

Am fotografiat si eu prin centru vechi cind se filma un film...dar eram de ocazie..doar un trecator pe acolo.

Intrebari...pe linga ce a intrebat katran...
1. Autonomia la baterie este la fel?
2. Ati avut si 12-40 la dispozitie?
3. Acum pe linga patratel..exista si punct de focalizare?


Autonomia, ce se intimpla... eu nu il butonez de curiozitate, il tin pe maxim de economie... si nu ma uit la imaginile facute, dau credit total aparatului... cam 400 - 500 de imagini pe acumulator... ( am avut 2 si unul tinea am 400 si unul peste 500...) la cel vechi ma tine cam 800 minim un acumulator original si 600 un no name... deci ceva mai mica autonomia...
12-40 nu am avut. Exista un 40-150/2,8 pe are amicu` l-a vazut... cica e destul de greu dar si neasteptat de compact, dar senzational calitativ...
Puncte de focalizare nu am vazut, doar patratele...
HDR-ul mi s-a parut, mii de scuze, mai slab decat se poate obtine in computer... ma rog, bine ca exista... nu ii vad rostul decat la imagini cu excesiv contrast. Color Creatoru` e o jucarie si probabil ca va distra pe multi care trag jpg... dar sa ai aparat care face raw la 14 biti si sa nu tragi raw e un sacrilegiu...
Efectiv nu am avut timp sa ma joc. A fost o filmare foarte dificila si nu am tras decat cu asta si cu un alt aparat pe care am un 70-300 profi.
Editat de DL la 14-09-2013, 22:03
 
www.fotografu.ro
red bull
Eram sigur ca aveti o surpriza pentru noi .
Imaginile sunt faine , dar preferata mea e penultima , DOF-ul e mai pronuntat.
Sincer mie imi place aparatul , la prima vedere . Mai mult decat EM5 .
Salutari.
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
DL
red bull a scris:


Imaginile sunt faine , dar preferata mea e penultima , DOF-ul e mai pronuntat.


DOF nu am, ca nu am cu ce. Profunzimea e foarte mare la m4/3, daca trag cu diafragma 8, si trag, am acelasi DOF ca la full frame la 16. Nu e DOF la reportaj.
Inca doua imagini care mi-au placut.
Altfel, nici o urma de moire la tesaturi sau la textile. Clare si detasate si fara moire... minune. Tot nu stiu daca are sau nu filtru low pass.
oly05933_cr.jpg oly05868.jpg

Editat de DL la 17-09-2013, 09:52
 
www.fotografu.ro
titeldragomir
DL a scris:

[ Exista un 40-150/2,8 pe are amicu` l-a vazut... cica e destul de greu dar si neasteptat de compact, dar senzational calitativ...


Cred ca despre acest 40-150 este vorba http://www.43rumo...ens-image/
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
DL
titeldragomir a scris:

DL a scris:

[ Exista un 40-150/2,8 pe are amicu` l-a vazut... cica e destul de greu dar si neasteptat de compact, dar senzational calitativ...


Cred ca despre acest 40-150 este vorba http://www.43rumo...ens-image/


Ce tare sunteti... e posibil...

Acum, un 12-40 si un 40-150 la 2,8 ... pai asta deja e o chestie super pro... de mare calitate... nici Samsung nici Sony nici Canon mirrorless nu au asa ceva... asta e varful. Superb.
 
www.fotografu.ro
DL
Probabil ca ar pluti in aer intrebarea - daca as cumpara aparatul... nefiind un ahtiat de gadgeturi si de noutati, raspunsul este nu.
Cand m-o lasa M-5 -ul atunci o sa vad ce si cum.
Pe mine ma aranjaza mai mult sa am un aparat super compact la care sa pot sa pun grip daca vreau, decat unul cu grip fix. Pare o copilarie, dar pentru mine conteaza.
In rest, la A2, un print cu ambele aparate arata cam la fel la sensibilitati de pana la 800 ISO - atat cat pot eu sa vad. Parca la M1 sa fie mai vizibil microdetaliul. Parca.
Mai stau o generatie.
Cine are Pen-uri si vrea sa faca pasul, va gasi desigur un companion superb, de mare calitate.
Cica urmatorul e si el la teste prin SUA si Asia.
Dar pana momentul cheie de la vara urmatoare de dinainte de urmatoarea Photokina de la anul nu va fi lansat... pana atunci, sa fim noi sanatosi, se pot intampla multe...
 
www.fotografu.ro
marius2die4
Felicitari!Daca ati avea timp sa puneti si niste obiective 4/3....
Ati incercat sa il controlati wireless de pe telefon/tablet ?Alb-negru cu noile filter v-ati jucat?Butoanele vi se par suficiente, poti sa schimbi rapid diferiti parametric sau trebuie accesat meniul?
E620 + 11-22mm + 14-54II + 70-300 + 50mmf2 +Leica 25mmf1.4 +sigma 150mm 2.8 macro + FL36R + FL40Smile
http://marius-fot...ogspot.com
 
http://marius-fotografie.blogspot.com/
Glad Parau
Altfel, nici o urma de moire la tesaturi sau la textile. Clare si detasate si fara moire... minune. Tot nu stiu daca are sau nu filtru low pass.

nu are filtru low pass fizic ci software.
Sony NEX 6/Olympus G.Zuiko 42mm f1.7/Industar-69 28mm f2.8/Tokina AT-X 50-250mm f4-5.6/Tokina RMC 35-105mm f3.5/Helios 44-2 Zebra M39 "RatLens"/Canon 38mm f2.8 adaptat
Konica Minolta 5D + 35-70 f4
SonyEricsson C901 cu control manual
Olympus mju-1 si 2
Toate de vanzare. Smile
 
http://www.flickr.com/photos/98349320@N04/
DL
marius2die4 a scris:

Felicitari!Daca ati avea timp sa puneti si niste obiective 4/3....
Ati incercat sa il controlati wireless de pe telefon/tablet ?Alb-negru cu noile filter v-ati jucat?Butoanele vi se par suficiente, poti sa schimbi rapid diferiti parametric sau trebuie accesat meniul?


Aparatul il dadui inapoi, deci alte teste, momentan, nu pot sa mai fac.
Nici nu am facut teste, l-am luat ca un pix care scrie si l-am pus la scris.
Wireless nu am testat, pentru ca firmware-ul era mai de la inceput, cu un meniu cu multe puncte lipsa, printre care si Wi-Fi.
Butoanele sunt absolut suficiente si sunt extrem de configurabile, asa de configurabile ca poti uita de pe o zi pe alta care ce face. Mi s-a intamplat.
Alb negru cu filtre, era si la cel vechi... la asta poti vedea instantaneu modificarile cu Color Creator... dar eu nu am avut manual si era un aparat nefinalizat si cu destule lucruri care pana la aparatul final s-au schimbat cred.
O sa vedeti, pe ansamblu e o imbunatatire generala fata de cel vechi, dar nu majora. Misterul este daca isi vor permite sa le tina pe ambele in fabricatie sau pe stoc...
 
www.fotografu.ro
Bogdan Mitea
Aceasta e chiar o premiera pentru Romania. Imi pare rau pentru amicul dvs. austriac; sa ii urati sanatate din partea noastra cu multumiri ca v-a trimis aparatul.
1. Cum se simte aparatul ca si constructie, in ce clasa intra (daca e robust ca E-620 sau E-30 ori E-5)?
2. Vi se mai pare la fel de urat ca la inceput (E-M5 cu grip pare sa arate la fel ca E-M1)?
3. Daca nu ati avea E-M5 ci un PEN (orice generatie) sau un body 4/3 si ceva obiective PRO ce ati alege: un E-M5 care e mai ieftin sau E-M1 cu tot ceea ce ofera in plus?
4. A dat aparatul rateuri de vreun fel tinand cont ca e o versiune de test cu un firmware beta?
5. Sa facem un exercitiu de imaginatie: daca E-M5 nu ar fi existat cum vi s-ar fi parut aparatul?
Olympus E-M1
 
DL
Bogdan Mitea a scris:

Aceasta e chiar o premiera pentru Romania. Imi pare rau pentru amicul dvs. austriac; sa ii urati sanatate din partea noastra cu multumiri ca v-a trimis aparatul.
1. Cum se simte aparatul ca si constructie, in ce clasa intra (daca e robust ca E-620 sau E-30 ori E-5)?
2. Vi se mai pare la fel de urat ca la inceput (E-M5 cu grip pare sa arate la fel ca E-M1)?
3. Daca nu ati avea E-M5 ci un PEN (orice generatie) sau un body 4/3 si ceva obiective PRO ce ati alege: un E-M5 care e mai ieftin sau E-M1 cu tot ceea ce ofera in plus?
4. A dat aparatul rateuri de vreun fel tinand cont ca e o versiune de test cu un firmware beta?
5. Sa facem un exercitiu de imaginatie: daca E-M5 nu ar fi existat cum vi s-ar fi parut aparatul?


Sa ma iertati ca va raspund mai pe scurt, sunt tot pe drum:

1. In mare, nu prea e mare diferenta intre cele OM-D la mana sau in mana; nu am avut suportul de baterie de jos ca sa fac o comparatie exacta. Greutatea pare la fel si o avea mai mult metal si o fi mai rezistent, desigur... sigur ca pare foarte robust si nu poate fi asemuit decat cu seria E, categoric. E un aparat de amator avansat sau de pro.
2. Personal, mie, da, mi se pare ca nu are un modul, si ca designul e cam shpanchiu. Multe unghiuri unde intra praf si pe care e greu sa le cureti, asa, in salon, e o camera gigea, dupa ce lucrezi in praf si murdarie mare si trebuie sa-l cureti peste tot si vezi ca iti trebuie scobitori si chibrite cu vata ca altfel nu ai cu ce, cam stai pe ganduri. Poate e un design mai masculin, preferam unul onctuos. Sunt peste tot muchii, trepte, shantzuri, imbinari, adaptari, cred ca designul general a trecut prin multe etape si la sfarsit au uitat sa aduca totul la acelasi numitor.
3.Categoric as alege un M5, fara nici o discutie.
4. Da. A dat. am avut niste momente esentiale in care nu a facut claritatea si am pierdut cel putin un cadru fundamental pe chestia asta. Apoi de cateva ori claritatea nu a fost la inaltime, in sensul ca subiectul pe care s-a pus clarul nu e chiar foarte foarte clar... dar cum eu nu controlez la fotografiere imaginea, asta e. Am mai avut niste cadre din serii in mod misterios sub sau supra expuse ( eu trag in general pe matricial si program...)... aparat nemiscat, subiect cam acelasi, doua OK, una mai inchisa, iar doua OK... dar nu de multe ori.
5. Mi s-ar fi parut ca l-am luat pe al de sus de picior si mi-ar fi placut la nebunie. Asa, ala vechi a luat medalia si astuia i-a ramas putin aer... pentru cine are M5.
Ce nu spune nimeni... se mai produc oare obiective 4/3? Ar fi interesant de stiut.
Cine are E-5 e client sigur la asta noul, diferenta este zdrobitoare la imagine si la toate cele. Cine are Pen si vrea varful, tot M1 o sa ia. Restul cred ca mai sta o tura.
 
www.fotografu.ro
ghinitai
La punctul 4. e exact problema de care vorbesc eu de atata timp, probleme cu af-ul la Oly. Si EM5 in aceleasi conditii nu ar fi focalizat deloc si probabil niciun mirrorless Olympus. Majoritatea nu o sa va intalniti niciodata probabil cu chestia asta, dar mie, nu stiu cum naiba, mi se intampla des.
La Nex probleme din astea aveam tot timpul si a fost chiar un factor determinant in a-l vinde, mult mai rau ca la Oly.
 
Eddy
DL a scris:
- - - - -
Cine are E-5 e client sigur la asta noul, diferenta este zdrobitoare la imagine si la toate cele. Cine are Pen si vrea varful, tot M1 o sa ia. Restul cred ca mai sta o tura.


ah, si eu tocmai ce am negociat pentru un E-5...
 
map
Multumim pentru informatii.
Abia astept sa il vad si eu pe viu in magazin.
Sunt foarte curios sa vad ce vanzari vor avea in Romania la kit, body + zoom-ul de 2.8, pentru ca pretul va fi de 10.000 RON conform f6..
Ma tenteaza si pe mine dar e un efort destul de mare suma asta.
Cati romani cu 10.000 RON in buzunar vor cumpara E-M1+zoom?
Oare mai multi decat cei care au cumparat RX1?
 
Bogdan Mitea
Eu consider ca e o nebunie sa cumperi din Romania cu astfel de preturi.
O sa mi-l iau din SUA la fel ca multi amici. Legal, cu garantie dar la un pret mult mai mic.
Olympus E-M1
 
map
In Sua e in jur de 2400 de dolari kitul deci in jur de 80 milioane. Poate urmeaza niste oferte de Craciun. Daca stau sa ma gandesc in fuji am bagat mai mult. Imi sun si eu cunostintele din State cu care nu am mai vorbit de mai mult de o jumatate de an... Wink
 
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 4
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,098,694 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.