header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
OM-D E-M1
red bull
Mihai , pe undeva ai dreptate . Dar cand aud ca vorbesti despre compromisurile facute de alte camere deja nu prea mai sunt de acord :
- ergonomie proasta / e subiectiva treaba , sau vrei sa vorbim de lipsa gripului de la EM5 ?
- lipsa de functii vitale / cu ce e mai grozav un EM1 decat un XT1 sau un Nex 7 cu Tri-Navi-ul de poveste ?
-lipsa de viteza / se pare ca A6000 e mai ok decat EM1 la viteza si la AF-C e mult peste
-cadre ratate datorita unor tehnologii vechi de 30 ani / poate aici trebuie sa-mi spui punctual ( dar nu e neaparat) pentru ca mie nu mi se pare ca celelalte marci sa fi ramas in urma fata de Oly . Faptul ca alea nu folosesc IBIS-ul e alta poveste
-video slab / fata de GH4 poate , dar sunt destui care prefera alte marci pentru filmare , deci iar e subiectiva chestiunea. Chiar tu ai zis ,pentru filmare sunt camere dedicate .
-selectie slaba de obiective / depinde cum privesti faptul ca pe alta marca se poate folosi ORICE obiectiv cu adaptorul potrivit . Sa nu uitam ca daca obiectivul are stabilizare nu pierzi aceasta functie Wink. Tocmai asta-i face pe multi sa se indrepte spre aparatele alea ,ca au posibilitatea ca daca au fost pe DSLR sa nu trebuiasca sa vanda obiectivele -sa le foloseasca in continuare . Exact cum folosesti pe EM1 obiectivele de la sistemul 4/3 .

Ar mai fi multe de spus ,dar nu prea are rost , daca tie iti place Oly nu incerc sa-ti schimb parerea . Cred ca nici nu as avea sanse Cool

Eu vorbesc strict de ce m-a deranjat pe mine ,poate pe altul nu-l deranjeaza : grainul prezent si la ISO mic, faptul ca daca faci un crop nu mai ramane nimic , DR-ul care pentru mine e slabut , si nu in ultimul rand pretul unui sistem . La banii aia am alternative cu un senzor mai generos ,la care nu am dezavantajele care ma supara la Oly.
Binenteles ca sunt si parti pozitive ale aparatului : imi place gripul de la EM1, pot sa spun ca m-am obisnuit/ invatat cu culorile ,imi place acuratetea focusului ( desi cred ca e ajutat aici si de marimea senzorului ) , imi place stabilizarea , si mai sunt cateva .
La urma urmei totul se rezuma la subiectivism , daca te simti bine cu un aparat nu conteaza ce spun altii . Dar ideal ar fi sa fim constienti si de dezavantajele sistemului/ aparatelor .
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
sorin_voicu
DL a scris:

cojocaru27 a scris:

Pe cand M1 nu reuseste nici macar o compresie decenta, codecul da eroare urata la tot ce e in miscare. Nu mai zic ca nu poti face aproape nicio corectie in post. Aproape. E ca si cum ai compara un jpg cu un raw format, cam asta e diferenta pe partea de filmare ca si calitate. Iar pe parte de still nu cred ca e chiar atat de mare diferenta intre ele. Cel mai acut se simte poate la ergonomie si la alte lucruri ce tin de procesul de fotografiere in sine nu de tehnica, dar nici acolo nu cred ca e o diferenta atat de mare. Asta e problema.


Va dau dreptate, in sensul ca nu am nici o indoiala ca stiti ce spuneti si la bani marunti sigur ca diferenta de calitate a imaginii dintre GH4 si Oly este zdrobitoare.
Totusi cu M5 am facut 2 DVD care se vand in draci cu o carte pentru bucatari ( cum se aranjaza masa, cum se face sucul cutare, cum se tine pardesiul la plecare, etc, etc, plus cum se fac 101 feluri de mancare; stabilizarea exceptionala m-a ajutat imens sa obtin filmari cursive in bucatarii minuscule si nenorocite de vapor unde trebuia sa urmaresc un castron cu scoici de colo colo si imaginea, chiar la 800ISO, arata foarte foarte bine, chiar proiectata pe un ecran cu latura de 2m cu un proiector HD.
Sunt convins ca se putea obtine mai mult, dar pentru mine si asa a fost o surpriza enorma.
Producatorul a facut mai multe probe la inceput, si a chemat o echipa care filma cu Canon 5D mk 3 si pe mine; si m-a ales pe mine, desi bugetul era mai mare.
M-a ajutat mult si iluminarea cu leduri - ceilalti foloseau niste HMI grele si care nu se potriveau cu locatiile de filmare.
Asa ca sigur, exista aparate care sunt mult mai bune ca altele, dar cu putina atentie si ceva postprocesare te descurci cu orice.


Maestre, conteaza cine se afla in spatele aparatului. As pune un articol despre un compact, articol realizat de cineva priceput, dar o sa imi sara multi in cap cum ca as face reclama. Un aparat compact vechi de ceva ani, dar care pe maini bune ofera imagini extrem de bune.
Eu unul am trecut de mult de faza "tehnica".
Irelevant. Poate sa zica lumea ce vrea. Smile
 
Bogdan Mitea
Acum ca ne-ati starnit, asteptam linkul.
Olympus E-M1
 
sorin_voicu
Bogdan Mitea a scris:

Acum ca ne-ati starnit, asteptam linkul.


Smile
http://www.nikoni...s8100.html
 
red bull
O alta parere despre EM1
http://bit.ly/MG-...
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
cojocaru27
to be or not to be :http://www.43rumors.com/ft4-surprise-4k-is-really-coming-with-the-e-m1-firmware-update/
 
Sorin
http://www.olympu...rm/e1/#omd
OM-D E-M1
OM-D E-M5
... si alte maruntisuri

Galerie foto:
http://www.flickr...601174@N08
https://www.faceb...tos_stream
 
cojocaru27
not to be. Sunt chiar dezamagit. NU ma deranjaza ca nu au bagat 4k, nici nu-mi pasa asa de tare de functia asta, nu face decat sa-ti ingreuneze workflow-ul (un pic ironic aici). Ce ma deranjaza cu adevarat este faptul ca oly, de la care aveam pretentii ca si brand, a lasat cu buna intentie sa se propage acest zvon pe care il vedeam ca si realitate. Acest nou tool de marketing introdus de celebrele lansari apple nu fac deloc bine unor branduri fara filosofie de viata. Nu cred ca-si permitea oly sa joace cartea apple. NU a facut decat sa-si atraga o gramada de hateri care acum pe buna dreptate o sa-i trolleze. pai cum nu? cand nici macar nu au avut bunul simt sa aduca macar un 25 de cadre si un bitrate mai bun, un codec mai actual ca cel facut de panasonic. In schimb au alimentat zvonuri cu 4k, 120 de cadre, etc. Sunt super scarbit. Stiu ca parerile sunt impartite, stiu ca o sa-mi sariti in cap. dar cred ca nu trebuia sa se complaca in jocul asta nasol. Sa taca malc la asa zvonuri si sa creeze asteptari, cu poze cu m1 si functia de 4k, cu liniste totala in rest, si apoi sa dezamageasca cu un firmware care aduce lucruri fara de care se poate trai linistit. Chiar si tetheringul ala, e cu un program facut de oly nu cu capture one sau lightroom sau ceva. Incepe sa mi se para mai cinstit noul samsung care pare ca s-a chinuit sa puna ceva tehnologie in noul model. Sa vedem cat de bine o sa si mearga, probabil ca nu o sa fie cine stie ce, dar macar s-au chinuit. daca puneau si un mount generic de m4/3 la care sa mearga obiectivele pana si oly, cred ca dadeau lovitura. Probabil nu i-au lasat. Acestea fiind spuse, mai asteptam probabil un an pana apare em5 mark2 sau em2 sau em7 sau cum o sa se numeasca, ca sa vedem ceva decent pe parte de video si probabil un senzor care sa duca mai mult dr si mai putin zgomot chiar la iso mic. pana atunc bye bye oly, was nice to meet you. Story goes on with m5 - still the best m4/3 camera on the market - am inclus aici si tot ce ofera camera asta la pretul ei de acum. V-am pupat.
 
Paul
As zice ca nu este prea bine ca te "scarbesc" niste zvonuri, tot zvonurile ziceau ca nu va fi lansat acum un firmware cu 4k si nici nu ai de unde sa sti daca acele zvonuri erau reale sau fake-uri ca daia sunt zvonuri, ce atata suparare? Mi se pare atat de agresiv modul tau de adresare, sigur ca toti avem nemultumiri la adresa producatorilor, dar sa te consumi pentru ca nu au scos un update de firmware asa cum au spus niste indivizi care vor sa isi ridice site-urile de rumors in internet cu orice pret? Mi se pare putin cam aiurea, mai ales ca eu, ca utilizator, cand am cumparat camera stiam foarte bine ce face si ce nu face si nu ma gandeam vreodata sa aiba functii video suplimentare. Acum pe bune, vreti sa faceti video? Exista alternative mult mai serioase decat Olympus. Poate mai bine mai citim o carte de fotografie decat sa ne agitam atat cu tehnologia care se pare ca a cam pus stapanire pe modul nostru de viata si de gandire.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
cojocaru27
@paul, stiam ca o sa vina si commentul asta. Nu-l judec, incerc sa-l iau ca atare. Stiu ca sunt si oameni care inca gandesc traditional si cred ca e foarte bine lucrul asta dar e la fel de bine sa-ti doresti si mai multa tehnologie in general. NU vad unde e problema. Partea cu "pune mana si citeste o carte de fotografie" e general valabila si nu are legatura neaparat cu ce am scris eu. Da, asa in general e bine sa citim cat mai mult, de acord. La fel de bine e sa ne dorim ca o camera pe care o avem in vizor sa fie up to date, mai ales ca e pozitionata asa. NU vad unde e gresala. oricum mergand pe sfatul tau o sa raman linistit cu m5-ul oricum ce-mi aduce m1-ul in plus nu prea conteaza daca citesc o carte buna de fotografieSmile Repet ca si IQ in RAW nu exista nici-o diferenta vizibila intre cele doua, poate mai mult grain la M!, si asta apare peste tot pe net. That's my point. Oricum sincer nu inteleg de ce nu-mi pot exprima un punct de vedere, fie el si mai agresiv, fata de acest brand. Credeam ca e un forum al utilizatorilor olympus nu al reprezentantei. Avem fiecare opinii diferite si cred ca e foarte bine sa fie asa. Eu unul, din intamplare, sunt scarbit ca olympus a ales sa joace cartea asta. Stiu ca 43rumors, de ex a avut tot interesul sa starneasca o discutie in jurul acestui subiect ca sa-si creasca traficul. Dar Olympus nu trebuia sa intre in joc si sa alimenteze aceste zvonuri. Repet, e un tip de marketing pe care l-a inventat steve jobs, dar care ducea la creearea unor astepari pe care de cele mai multe ori le si intrecea. IN plus Apple are o filosofie de brand care ii permite sa aiba o astfel de pozitionare si o comunicare de genul asta, pentru ca e un game changer. Olympus nu e, nu a fost si nici nu o sa fie. D'asta cred ca si-a atras numai lucruri urate in urma acestui tip de comunicare. Si nu cred ca nu a fost constient de acest tool pe care l-a folosit. A avut atatea ocazii sa intervina si sa spuna ca nu e posibil un 4k pe actualul m1 din n motive, ca pozele cu meniul m1 nu sunt adevarate, etc. NU au facut-o. Asa ca au castigat scarba mea si a altora ca mine. Nu vad de ce nu?
 
Paul
Fiecare este liber sa gandeasca si sa exprime ce doreste. Concluzia ta este gresita in ceea ce priveste faptul ca nu iti poti exprima punctul de vedere aici, ba din contra, poti spune absolut ce vrei in limita bunului simt evident, doar ca eu am spus si repet, atata suparare pentru ca nu s-au adeverit niste zvonuri? Mi s-a parut ca nu merita, dar sigur, este parerea mea. Chiar daca este adevarat ca Olympus testeaza un nou firmware cu functii video mai avansate, nu este vina in totalitate a lor ca cei carora le-au dat camerele in testare nu au respectat contractul de confidentialitate.

In nicun caz nu m-ai nimerit cu reprezentanta, nici nu ai idee ce nemutumiri am eu la adresa celor de la Oly, la cati bani am bagat eu in brandul asta. Am sticle SHG si HG de la ei si am ramas cu buza umflata pentru ca nu au mai scos E-7. In traducere libera am cele mai bune obiective facute de ei pentru 4/3, dar nu mai pe ce sa le folosesc, E-M1 nu se ridica la nivelul lui E-5 (pe care l-am avut) in ceea ce priveste focalizarea rapida PDAF, cel putin pe teleobiective ca macar 14-35mm focalizeaza mai rapid decat pe E-5. Dar asta a fost, acum, in functie de cerinte, ori schimb brandul, ori raman in barca m4/3, depinde de ce necesitati am si de ce buget merita sa aloc acestui hobby/job ( din cand in cand).
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
DRAGOS
si eu m-am desumflat ca nu are 4k Smile , dar daca e sa judec la rece eu fotografiez 99,99% iar ce filmez este suficient dpdv tehnic cu actualele caracteristici

referitor la game changer ... nu are charisma Apple/Steve Jobs ptr ca japonezii astia nu iau LSD , dar cotitura luata de intreaga comunitate catre mirrorles este clara, iar Olympus sunt pionieri ( Supersonic Wave Filter, live view )
Wink E-M1
FL-50R FL-36R
Sigma 30mm
MZUIKO 75 MZUIKO 12-40
 
cojocaru27
dragos, discutia de game changer e mai lunga. Sa nu crezi ca steve jobs a inventat roata. Existau calculatoare personale cu mult timp inainte sa introduca el machintoshul si nokia avea un smartphone cu mult inainte sa apara iphone-ul. Ce a adus lsd-ul a fost o viziune, un scop pentru care bradul tau se numeste apple si nu samsung sau nokia sau oricare altul. Si se vede acum cand nu mai e steve, uita-te la ce au facut cu iphone 6. IN fine, discutia e lunga. revenind la topic, cred ca nu am fost bine inteles. FAptul ca nu au bagat 4k, si cand zic 4k ma refer nu la rezolutia in sine ci la tot ce inseamna asta, better codecs, better bitrates, better colors, etc, toate lucrurile astea ma scutesc de o cheltuiala in plus. De ce as da mai multi bani pe un aparat care in viata de zi cu zi nu o sa-mi aduca nimic in plus in calitatea unor poze. Mai bine investesc in carti, vorba lui Paul. Deci nu asta ma framanta pe mine. Pe mine ma "scarbeste" abordarea asta a lor de a alimenta niste zvonuri pentru a creste traficul si vizibilitatea produselor lor. Asta a functionat pe termen scurt, lumea chiar s-a uitat la olympus ca la un game changer, daca venea cu toate optiunile pe care le-au lasat sa transpire pe un body de M1 cuplat la 5xaxies, aveam un winner. Asa totul s-a dezumflat si toti cei care au fost atrasi in campania asta se uita acum la noul samsung sau la si mai noul panasonic lx100 (care nu ar trebui sa intre nici macar in aceeasi propozitie cu M1 dapai discutie). Despre asta e vorba. Ma uitam ieri la Robin "Wrong" pe site si vedeam cu cata nonsalata spune ca nu a fost niciodata pusa problema la modul asta, daca ar fi putut sa puna 4k ar fi pus de la inceput, bla bla...unde a fost acest comment pana acum. De ce apare acum dupa photokina si nu in lunile ce au trecut. Daca este asa convins de ce a spus de ce nu a fost la fel de ferm si pana acum.
 
red bull
Eu de cand am spus ca EM1 are grain mai pronuntat decat EM5 ?
cojocaru , si eu sunt de aceiasi parere : EM5 este cel mai ok la raport pret/ calitate .
Faptul ca cineva de pe-aici a investit mult in sisteme Oly pentru mine nu spune nimic , sorry . Totul este sa recunoasca ,poate a facut o alegere gresita Wink no offence .
Editat de red bull la 16-09-2014, 21:05
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
ToniGenes
Olympus a fost intotdeauna secretos in ceea ce priveste produsele care urmeaza sa apara, lucru exploatat la maxim de "zvoneri".

Vinovat de zvonurile cu 4k este strict 43rumours.com. Olympus nu avea de ce sa dea vreo dezmintire.
Tot 43rumours.com spunea ca sunt in continuare sanse mari sa apara o versiune de firmware cu 4k, dar dupa ce a dat-o-n bara, nu-l mai credem. A vrut sa faca trafic, sa aiba vizite si a reusit.

In ceea ce priveste sistemele, mie singurul sistem mirrorless complet, matur, mi se pare m4/3. Ceilalti producatori mai au de lucru.
De exemplu camera aia noua de la Samsung este excelenta, dar Samsung nu prea are obiective. Sunt convins ca peste 3-4 ani Samsung ar putea avea o oferta mai buna de obiective, dar n-as schimba marca sperand ca peste cativa ani o sa pot cumpara obiectivele de care am nevoie.

Fireste ca fiecare alege cei mai bun pentru el. M4/3 nu este neaparat sistemul ideal pentru orice fotograf.
Fiecare alege dupa nevoi sistemul care i se potriveste cel mai bine.

-
Editat de ToniGenes la 16-09-2014, 21:11
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
red bull
Corect katran. Eu m-am straduit mult ca sa ma inteleg cu Oly , am luat la inceput EPL2 , apoi EP3 . Au inceput zvonurile cu EM5 si am sarit repede , pe urma a aparut EM1 / iar am facut un salt . La toate aparatele Oly am auzit treaba cu '' obiectivele mai bune'' , dar degeaba . Dupa EM1 am mai probat inca odata EM5 dar in paralel aveam un alt sistem ; cand m-am uitat la diferente ...am zis '' cred ca ma despart definitiv de m4/3 '' . Culmea e ca daca vrei sa-ti faci un sistem din-asta te costa mai mult decat un sistem pe DSLR sau mai stiu eu de care . Eu nu sunt dispus sa dau atatia bani si sa nu-mi aduca nimic in plus , in schimb sa pierd poate .
Poate pentru altii este cel mai bun sistem ,asta e. Suntem diferiti .
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
titeldragomir
red bull a scris:

. Culmea e ca daca vrei sa-ti faci un sistem din-asta te costa mai mult decat un sistem pe DSLR sau mai stiu eu de care . Eu nu sunt dispus sa dau atatia bani si sa nu-mi aduca nimic in plus , in schimb sa pierd poate .
Poate pentru altii este cel mai bun sistem ,asta e. Suntem diferiti .


Pai daca comparam mere cu pere nu ajungem nicaieri. Vrei un sistem DSLR dai un ban, vrei un sistem mirrorles, dai alt ban. Ca este scump...ca este ieftin..sunt alte discutii. Fiecare tehnologie are pretul ei.
Ce se pierde?...de curiozitate?..dar oare pus in balanta si cu ce se cistiga?...ce rezultat da?
Deja ma obosesc discutiile astea despre scule...care este mai tare...care este mai breaza.
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
catacore
si eu ma pregatisem sa-mi iau un EM1, desi nu ma prea intereseaza partea de video, eventual ma interesa treaba cu 120 fps (pentru efectul ala de "reluare" ). Insa ma gandeam daca nu cumva vor salta pretul la EM1 (la cele noi, bineinteles) odata cu introducerea acestui (zvonit) firmware. Am inteles ca acel 4K e "mare smekerie" (eu habar nu am), insa poate aceasta fi inclusa in aparat doar asa, ca pomana? Adica sa avem un aparat cu filmare 4k si stabilizare 5-axis la acelasi pret cu EM1 de acum 1 an, care nu avea aceste features? Mai exista pe piata vreun aparat cu 4k si stabilizare? Daca da, cam la ce pret (desi eu n-am auzit sa existe)?

cit despre EM5, e clar cel mai bun raport pret/calitate pentru m4/3.
 
titeldragomir
4K este pentru alta liga....nu pentru noi...cei amatori care vrem sa mai facem o filmare din an in paste , adica la aniversarea cuiva etc... Filmarea ocupa mult spatiu...la 4K nici nu vreau sa ma gindesc.
Cine este setat pe filmare...are alte alternative mult mai convenabile ca si calitate.
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
red bull
Ce se pierde Titel ? DR- ul ar fi ceva , fata de alte sisteme folosite de mine . Poate cu vreun obiectiv mai performant deja e o alternativa dar un EM1 cu ob. 20 fix deja sunt bani frumosi si pret de FF / cu un DR excelent .
Apoi pierd functia de crop : daca tai dintr-o imagine de multe ori nu-miramane mai nimic , sau oricum
ramane o calitate a pozei mult mai slabuta decat la alte sisteme la banuti mai putini . Ar mai fi si altele dar ma opresc .
Ce castig ? Stabilizarea . Pe care de cele mai multe ori o poti inlocui cu un trepied care in fotografia de peisaj e sfant . De cele mai multe ori nu-I simt lipsa .
Ar mai fi greutatea , dar adevarul este ca sunt alte sisteme care sunt la fel de light , care sunt la fel de capabile , etc .
Sunt convins ca pentru altii e un sistem foarte bun , eu am incercat si altceva si sunt mai multumit .
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 4
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,278,717 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.