header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
Eveniment lansare OM-D E-M1
DL
Frumoasa prezentare, o seara minunata.
Imagini de reportaj cu forumistii si cu desfasurarea nu strica sa fie mai multe, dar sa speram ca o sa fie si o data aviatoare.
Deci, se poate si la noi un eveniment de marca, o seara minunata.
Ce mi se pare trist totusi este ca ecolul in blogosfera/feisbosfera/etc a fost destul de mic. Asta e.
 
www.fotografu.ro
Bogdan Mitea
Obiectivul M. Zuiko 12-40mm F/2.8 ED PRO

Este un obiectiv PRO facut de Olympus. Presupunand prin absurd ca e cineva care nu stie cum este un obiectiv PRO Zuiko o sa enumar:
Constructie foarte buna, metalic.
Rezistent la apa, praf, inghet.
Compact, destul de usor.
Toate inelele se misca si se simt impecabil.
Focalizeaza foarte repede (eu am testat pe E-M5 si E-M1).
Pret atractiv pentru nivelul sau de performanta.

Atasez cateva imagini. Reamintesc ca lumina este proasta. ISO 3200, imagini neprocesate. ORF transformat in JPG cu Olympus Viewer 3. E-M5 cu 12-40mm.
pa310682a.jpg pa310676a.jpg pa310674a.jpg pa310673a.jpg pa310660.jpg

Olympus E-M1
 
ToniGenes
Ce mi-a placut mie la E-M1:

-nu prea au intarziere nici vizorul si nici LCD-ul. Cand te uiti prin vizor ai senzatia ca este optic.

-stabilizatorul este pur si simplu tehnologie extraterestra. Smile Codre a facut cateva poze la 300mm. Mi-a aratat doua poze. Una la un timp de expunere de 1/30 iar alta la 1/8s. Erau amandoua clare. Nu erau sticla, dar erau clare. Incredibil !!! Avem focala echivalenta de 600mm, timp de 1/8s, asta inseamna mai mult de 6 stopuri.

-focalizeaza excelent, nu se impiedica (asta este probabil valabil si pentru E-M5);

-gripul - prima camera mirrorless de la Olympus care sta bine in mana.

Mi-a placut camera. Este prima camera mirrorless pe care o percep ca pe un adevarat upgrade al DSLR-ului actual. Pana acum nu am avut niciodata senzatia asta, nici macar la E-M5.
Abia acum am sentimentul ca as avea cu ce sa inlocuiesc E-5-ul.

Au facut o treaba excelenta cei de la Olympus.
Felicitari celor de la MGT pentru organizarea acestui eveniment !
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Bogdan Mitea
@DL
Aceasta este si impresia mea. Ma sfatuiesc cu voi cum sa facem cat mai bine auzite impresiile noastre.
Olympus E-M1
 
mircyx
Un eveniment ca la carte, am avut 8 bucati E-M1 si noul Stylus, o gramada de obiective si o stare de bine pe care ne-au asigurat-o organizatorii, Florina si Bogdan (MGT) si Thomas (Olympus Cehia) carora le multimim pentru tot si nu in ultimul rand membrilor si adminilor Olympus Romania care au facut posibila ca aceasta intalnire sa aiba loc. Thomas este fotograf, lucreaza la Olympus de 15 ani si ne-a prezentat E-M1 in cel mai mic amanunt si ce am apreciat este ca a fost extrem de sincer in toate privintele. Atasez o vedere de sus cu E-M1 si Samyang 7.5[/quote]

Paule eu incerc sa fiu cat mai putin activ pe forum, dar cand pui asa ceva in fata ochilor mei nu pot. Bravo. Arata bestial. Ma bate gandul sa te duc la Galati in turnul de televiziune. Vei fi mai sus cu vreo 50 m. Ce zici? Mai ales ca o sa poti vedea muntii Macinului in voie, sa nu le mai duci dorul.
Olympus OM-D EM-1 + HLD7 / mZD 12-40 mm / mZD 75-300 II / Olympus FL 36R
 
www.photoblog.com/mircearaducan
ToniGenes
A pozat cineva raw cu E-M1 ?
Daca da, a reusit sa le deschida cu vreun program ?

Eu am incercat sa deschid raw-urile cu : Olympus Viewer, DXO OPtics PRO si Photoshop.
Ultimele doua dau "oroare".
Olympus Viewer stie sa afiseze doar jpeg-un incapsulat, dar cand te apuci sa faci ceva, s-a terminat - "orori".

Practic niciunul din cele trei programe nu a fost in stare sa citeasca raw-urile.
Se pare ca nu avem inca suport pentru raw-urile E-M1.

-
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
DL
katran a scris:

A pozat cineva raw cu E-M1 ?
Daca da, a reusit sa le deschida cu vreun program ?

Eu am incercat sa deschid raw-urile cu : Olympus Viewer, DXO OPtics PRO si Photoshop.
Ultimele doua dau "oroare".
Olympus Viewer stie sa afiseze doar jpeg-un incapsulat, dar cand te apuci sa faci ceva, s-a terminat - "orori".

Practic niciunul din cele trei programe nu a fost in stare sa citeasca raw-urile.
Se pare ca nu avem inca suport pentru raw-urile E-M1.

-


Ma mir, la mine merge cu OV3. Nu am avut niciodata erori, nici la jaful cu firmware zero punct trei si ceva.
 
www.fotografu.ro
ToniGenes
Foarte ciudat. Am instalat si eu OV3 ultima versiune, insa tot n-a mers.
O sa mai insist, poate poate....

-
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Paul
hmm si la mine merg perfect raw-urile
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
Paul
Revin cu o serie de cadre de la eveniment.
pa313534.jpg pa313380.jpg pa313385.jpg pa313407.jpg pa313493.jpg pa316180pa316180_1.jpg pa313465_1.jpg pa316192pa316192_1.jpg pa316191pa316191_1.jpg

Editat de Paul la 03-11-2013, 00:14
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
Paul
Seria 2
pa313580.jpg pa313560.jpg pa313497.jpg pa313523.jpg pa313522.jpg pa313513.jpg pa313512.jpg pa313377.jpg pa313459.jpg pa313375_1.jpg

"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
Sorin
@Paul
A doua din seria a doua este foarte tare! Nu cred ca mai astept sa iasa unul SH...
OM-D E-M1
OM-D E-M5
... si alte maruntisuri

Galerie foto:
http://www.flickr...601174@N08
https://www.faceb...tos_stream
 
Robert
Fiind primul meu post sper să nu fac vreo gafă. Dacă scriu ceva deplasat rog un moderator să curețe.
Am avut privilegiul să merg la lansarea OM-D M1. Am simțit că totul a fost și de ce nu, este la înălțime și la propriu și la figurat.
Nu am să mai detaliez părțile tehnice care s-au dezbătut in extenso și în sala Hora dar și aici în acest topic dedicat. Concluzia este clară: OM-D M1 este un superlativ și un must-have indiferent pe ce parte a eșicherului fotografic te-ai afla (mirror / mirrorless). Nu vreau să inflamez pe nimeni, am văzut că orgoliile sunt foarte sensibile. Dar dacă ar fi să fac o paralelă exemplificatoare (ce-i drept cam forțată) atunci ceea ce este Ferrari pentru automobilism, este OM-D M1 pentru fotografie!
OM-D M1 este = ceva = excepțional din mai toate punctele de vedere (mai puțin video am înțeles, dar - who gives a shit - este vorba de aparate de fotografiat aici, în primul rând!) are tehnologii de ultimă oră, cea mai bună stabilizare, cea mai bună carcasă, cel mai bun vizor, etc, etc ... puneți voi ce vreți în continuare și apoi adăugați sintagma = cel mai bun = și nu veți greși deloc.
Vreau să detaliez puțin stabilizarea de imagine. Chestia aia cu care ne-am jucat toți și pe care probabil că o persoană de sex feminin de la o prezentare anterioară i-a lăsat o urmă de ruj... Nu sunt decât trei aparate în lume care să beneficieze de acest gen de stabilizare. OM-D M1 este unul dintre ele. Această stabilizare folosește tehnologia MAG-LEV. Adică levitație magnetică. Procesorul șade în...atmosferă! Sunt trei magneți (sau electromagneți) care ajută la - plutire -
Am luat unul dintre cele 8 OM-D-uri și am făcut niște =teste= Wink. Am intrat în meniu. Sunt setări după cum urmează: 1 - nici o stabilizare / 2 - I.S. puțin / 3 - I.S. mai mult / 4 - I.S full / 5 - I.S. movie. L-am dat pe I.S. treapta 3, adică la maximum. Am declanșat în timp ce-l zgâlțânam vârtos. Poza chrystal clear. Am declanșat în timp ce săream ca mingea (eu eram ăla de sărea ca un nebun și tremura Shock). Poza perfectă. Am zis că cineva o fi setat ISO la o valoare superioară, întrucât lumina era puțină în sală, și din acest motiv timpul de expunere era foarte scurt, deci pozele erau clare. Am setat ISO la 200 și apoi chiar și o treaptă mai jos unde nu mai erau scrise valori numerice, ci doar low ISO. Am reluat = testele =. Nici o diferență! Nu știam ce să mai cred. Poate că nu văd bine. Am dat pe zoom-in pe ecranul aparatului să văd marginile subiectelor din fotografie, să le văd mișcate. Nu erau mișcate. Mi-am dat seama că această invenție este ceva care frizează S.F.-ul. Chiar nu-mi imaginez cum va putea cineva să facă poze neclare (mișcate) - poate doar din galopul calului sau în timp ce merge cu motocicleta pe traverse printre șinele de tren.
Și acesta este doar un aspect excepțional al acestui aparat.
OM-D M1 va fi următorul meu aparat de fotografiat. Nu știu când, dar va fi.
Editat de Robert la 04-11-2013, 19:58
 
Denis
Robert a scris:
OM-D M1 este = ceva = excepțional din mai toate punctele de vedere (mai puțin video am înțeles, dar - who gives a shit - este vorba de aparate de fotografiat aici, în primul rând!) are tehnologii de ultimă oră, cea mai bună stabilizare, cea mai bună carcasă, cel mai bun vizor, etc, etc ... puneți voi ce vreți în continuare și apoi adăugați sintagma = cel mai bun = și nu veți greși deloc.
Vreau să detaliez puțin stabilizarea de imagine. Chestia aia cu care ne-am jucat toți și pe care probabil că o persoană de sex feminin de la o prezentare anterioară i-a lăsat o urmă de ruj... Nu sunt decât trei aparate în lume care să beneficieze de acest gen de stabilizare. OM-D M1 este unul dintre ele. Această stabilizare folosește tehnologia MAG-LEV. Adică levitație magnetică. Procesorul șade în...atmosferă! Sunt trei magneți (sau electromagneți) care ajută la - plutire -
Am luat unul dintre cele 8 OM-D-uri și am făcut niște =teste= Wink. Am intrat în meniu. Sunt setări după cum urmează: 1 - nici o stabilizare / 2 - I.S. puțin / 3 - I.S. mai mult / 4 - I.S full / 5 - I.S. movie. L-am dat pe I.S. treapta 3, adică la maximum. Am declanșat în timp ce-l zgâlțânam vârtos. Poza chrystal clear. Am declanșat în timp ce săream ca mingea (eu eram ăla de sărea ca un nebun și tremura Shock). Poza perfectă. Am zis că cineva o fi setat ISO la o valoare superioară, întrucât lumina era puțină în sală, și din acest motiv timpul de expunere era foarte scurt, deci pozele erau clare. Am setat ISO la 200 și apoi chiar și o treaptă mai jos unde nu mai erau scrise valori numerice, ci doar low ISO. Am reluat = testele =. Nici o diferență! Nu știam ce să mai cred. Poate că nu văd bine. Am dat pe zoom-in pe ecranul aparatului să văd marginile subiectelor din fotografie, să le văd mișcate. Nu erau mișcate. Mi-am dat seama că această invenție este ceva care frizează S.F.-ul. Chiar nu-mi imaginez cum va putea cineva să facă poze neclare (mișcate) - poate doar din galopul calului sau în timp ce merge cu motocicleta pe traverse printre șinele de tren.
Și acesta este doar un aspect excepțional al acestui aparat.

Mi se pare o analiză excelentă, Robert!
Și la E-M5 stabilizarea este pentru mine unul din punctele forte ale aparatului, datorită căruia nu l-aș înlocui cu nimic...în afară de E-M1 (dar nu mi-l permit și nici nu cred că e cazul, mai am multe de făcut cu E-M5).
Red, un nou prilej de meditație...
OM-D E-M5, OM-1n, zuiko 12mm/F2, panasonic 20mm/f1.7, panaleica 25mm/F1.4, zuiko 45mm/f1.8, Zuiko 40-150mm, Zuiko 50mm/F1.8
Galerie foto: http://www.flickr...?details=1
 
http://www.flickr.com/photos/75495350@N07/?details
Sorin
Bine ai venit Robert, te asteptam!
OM-D E-M1
OM-D E-M5
... si alte maruntisuri

Galerie foto:
http://www.flickr...601174@N08
https://www.faceb...tos_stream
 
DL
Robert a scris:

Am intrat în meniu. Sunt setări după cum urmează: 1 - nici o stabilizare / 2 - I.S. puțin / 3 - I.S. mai mult / 4 - I.S full / 5 - I.S. movie.


Daca asa au prezentat setarile cei de acolo, nu cunosc aparatul. Setarile se refera la tipul de panning. Nicidecum la mult sau mai mult. Citim pagina din manual si intelegem.
capture_003_04112013_212105.jpg
 
www.fotografu.ro
Sorin
Cu siguranta se referea la ultima pozitie S-IS Auto
OM-D E-M1
OM-D E-M5
... si alte maruntisuri

Galerie foto:
http://www.flickr...601174@N08
https://www.faceb...tos_stream
 
Robert
DL a scris:

Robert a scris:

Am intrat în meniu. Sunt setări după cum urmează: 1 - nici o stabilizare / 2 - I.S. puțin / 3 - I.S. mai mult / 4 - I.S full / 5 - I.S. movie.


Daca asa au prezentat setarile cei de acolo, nu cunosc aparatul. Setarile se refera la tipul de panning. Nicidecum la mult sau mai mult. Citim pagina din manual si intelegem.


Aveți dreptate Mister Dinu. Nu am fost super atent la ce scria, am vrut doar să-l setez pe funcția cea mai avansată din punct de vedere I.S.
 
ToniGenes
La prezentarea E-M1 am aflat multe chestii noi.
Despre unele nu s-a scris inca aici:

1. cele 37 de puncte de focus PDAF nu sunt in cruce, sunt in linie. Am scris asta si pe topicul de C-AF;

2. motorul de imagine aplica "sharpness" in functie de obiectiv:
-la cele mai slabe, aplica mai mult "sharpness";
-la cele bune, aplica mai putin "sharpness".

Modelele mai vechi de camere Olympus aplicau nivel constant de "sharpness" indiferent de obiectiv. Din cauza asta cei care faceau review-uri se plangeau ca imaginile au prea mult "sharp".
La E-M1 s-a rezolvat si problema asta, lucru confirmat de Robin Wong in review-ul E-M1.

-
Editat de ToniGenes la 05-11-2013, 09:13
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Ionut Trufin
Cu scuzele de rigoare pentru intarziere, vreau sa multumesc organizatorilor evenimentului de lansare a E-M1. Pe langa revederea colegilor de forum, pentru mine a fost o ocazie de a vedea aparatul si de a testa o serie de obiective. Chiar daca nu am postat nimic am urmarit cu interes postarile si imaginile din acest thread. De la un punct incolo a devenit insa obositor.

Am apreciat faptul ca o parte din cei care au testat camera au expus parerea personala cu bune si cu rele. Ce imi scapa este motivul pentru care unii colegi de forum se straduiesc din rasputeri sa gaseasca neajunsurile si defectele ca sa isi justifice alegerea de a nu cumpara aceasta camera. S-a ajuns la niste comparatii penibile cu camera x sau y. Cred ca cei interesati de detaliile acestea pot apela cu incredere la forumurile dedicate brand-urilor respective. Suntem pe forumul Olympus, la topicul despre lansarea lui E-M1 si exact cum spunea si therealhive, acest topic ar fi bine sa ramana curat si la subiect.

Alegerea unei camere foto este din punctul meu de vedere o chestiune extrem de personala si care depinde de o multitudine de factori (ergonomie, potrivire cu gusturile personale si cu genurile fotografice abordate, calitatea imaginii, pret, colectia de obiective detinuta si obiectivele disponibile in piata s.a.). Cu siguranta si parerea celor care au folosit aparatul conteaza intr-o oarecare masura insa nu inteleg motivul pentru care se cere o parere doar pentru a avea ce desfiinta mai tarziu.

Legat de discutiile despre cat de mult conteaza camera va invit sa urmariti ca exemplu imaginile din albumul colegului nostru Anakin (sunt convins ca nu e singurul insa el mi-a ramas intiparit in minte). O sa vedeti o multime de imagini excelente facute cu un E-500. Avand in vedere neajunsurile uriase pe care le are E-M1 ma intreb cum au fost facute imagini extraordinare cu acel aparat. O avea oare si fotograful o contributie? Cine stie? Poate ca da...

"Nu e nimic mai rau decat o imagine clara a unei idei confuze" spunea un mare fotograf din trecutul nu foarte indepartat. Varianta actualizata ar putea fi nu e nimic mai rau decat o imagine de 40Mpx, facuta la ISO 25600, fara pic de zgomot de imagine si care prezinta aceeasi idee confuza.
ZD 14-54, ZD 40-150, ZD 35, OM10, Epl1, Epl5, E-m1, micro 7.5, 17, 45, 40-150, 14-42
 
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 2
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,185,014 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.