header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
Rezolutie si compresie.
popins71
Salut , numele meu este Claudiu . Am si eu 2 dileme . 1 = care este rezolutia ideala la o fotografie pentru a se vizualiza cat mai bine pe desktop si pentru print foto ? 2= ce rata de compresie este ideala 1/2,7 sau 1/12 ? Multumesc anticipat .
 
DL
popins71 a scris:

Salut , numele meu este Claudiu . Am si eu 2 dileme . 1 = care este rezolutia ideala la o fotografie pentru a se vizualiza cat mai bine pe desktop si pentru print foto ? 2= ce rata de compresie este ideala 1/2,7 sau 1/12 ? Multumesc anticipat .


https://www.googl...p;ie=UTF-8

https://www.googl...p;ie=UTF-8
 
www.fotografu.ro
popins71
Multumesc pentru ajutor si indrumarea spre linkuri , explicatiile de acolo sunt mult prea tehnice . Inca mai astept sfaturi mai pe intelesul meu .
 
DL
popins71 a scris:

Multumesc pentru ajutor si indrumarea spre linkuri , explicatiile de acolo sunt mult prea tehnice . Inca mai astept sfaturi mai pe intelesul meu .


OK, atunci fiti mai explicit. Rata de compresie pentru ce si ce intelegeti prin rezolutie?
 
www.fotografu.ro
popins71
Sa incepem ; in primul rand care dintre cadre iese mai curat 4200/2800 sau 1280/960. ? In meniul aparatelor olympus exista o setare care se refera la compresie , aici se poate jongla su setarile si anume ; pe o sacala de la 1/2,7 pana la 1/12 , unde se pune aceeasi intrebare , pentru o acuratete mai mare a pozei si zgomot cat mai mic ce compresie se seteaza . Trag doar jpeg . Multumesc anticipat si pentru raspuns si pentru efortul de a lamuri un novice ! deocamdata nu in arta fotografica ci doar in pozat .
 
DL
popins71 a scris:

Sa incepem ; in primul rand care dintre cadre iese mai curat 4200/2800 sau 1280/960. ? In meniul aparatelor olympus exista o setare care se refera la compresie , aici se poate jongla su setarile si anume ; pe o sacala de la 1/2,7 pana la 1/12 , unde se pune aceeasi intrebare , pentru o acuratete mai mare a pozei si zgomot cat mai mic ce compresie se seteaza . Trag doar jpeg . Multumesc anticipat si pentru raspuns si pentru efortul de a lamuri un novice ! deocamdata nu in arta fotografica ci doar in pozat .


Bun, deci va referiti la MARIMEA imaginii si nu la REZOLUTIE.

Este bine, daca tragem jpg, sa setam la maxim marimea imaginii pe care o facem; dar daca stim ca ne uitam doar pe monitor si pe FB la poze, si nu avem nevoie niciodata de altceva, ceea ce m-ar mira, o imagine cu 1280 de pixeli latura lunga ajunge. Daca vreti insa sa folositi aparatul la valoarea lui sau sa printati sau sa editati candva imaginea, lasati rezolutia nativa a captorului, care este. O imagine mare poate fi micsorata, o imagine mica nu poate fi marita.
Este evident ca ar trebui sa folosim o compresie cat mai mica a jpg-ului, pentru a avea o calitate cat mai mare; daca insa nu avem decat un card de 4 Mp si plecam o saptamana, si nu avem spatiu de stocare, normal ca o sa alegem o compresie mai mare ca sa facem mai multe poze.
Deci oricine ar trebui sa foloseasca imagini la rezolutia captorului si cu compresie cat mai mica ( imagine calitate mare la setare) pentru o calitate acceptabila.
Pe de alta parte, exista nenumarate situri unde se explica exact si cu exemple concludente cum e cu rezolutia, marimea, compresia; daca nu le parcurgem si nu le citim, nu vom putea niciodata sa intelegem ce se intampla si ce sa facem. Explicatiile de pe forum nu pot tine loc de studiu individual, care este esential.
Exista si carti grozave, despre fotografia digitala, simple, clare, pedagogic facute, care ar trebui citite.
Folosirea unui aparat digital de catre un novice presupune prea multe probleme si elemente necunoscute, imposibil de lamurit pe un forum, si doar o perioada de cateva luni de studiu individual poate lamuri nenumaratele necunoscute de la inceput... daca niste linkuri catre explicatii de baza ni se par complicate, e o problema undeva.
Sau, si mai bine, ar trebui facut un curs - eventual prin corespondenta - ne poate ajuta mult; spre exemplu asta: http://www.euroco...gitala.htm
Pentru cineva care nu are timp sau stare sa caute el, un curs de fotografie digitala, macar la inceput, este de mare ajutor.
 
www.fotografu.ro
ToniGenes
popins71 a scris:
pentru o acuratete mai mare a pozei si zgomot cat mai mic ce compresie se seteaza .


"Acuratetea" adica detaliile si zgomotul, nu depind doar de compresia JPEG. Treaba cu compresia JPEG intervine abia la final, cand camera salveaza poza.

Mai sunt si alti factori:

-de regula ISO minim are cel mai putin zgomot si cele mai bune detalii. Pe camera mea (E-5), pot sa merg cu NR=OFF la ISO-100. Zgomotul este aproape inexistent, insa detaliile sunt excelente in absenta NR-ului (noise reduction);

-un obiectiv bun asigura rezolutie reala buna; fiind detalii bune si modulul de NR isi face treaba mai bine. Senzatia finala este ca ISO mare arata mai bine.
Am vazut poze facute cu E-3 + 35-100 F/2.0 care aratau superb la ISO-1600, E-3 fiind o camera vechiuta:
http://visualscie...-lens.html
Iata ce inseamna obiectiv bun. Chiar si o camera veche pare ca sta mai bine la ISO mare.

-un blit extern bun, care lumineaza uniform cadrul, are ca efect indirect reducerea raportului detalii/zgomot.

Si mai sunt multe artificii pentru imbunatatirea calitatii imaginii unei poze: cum/cand sa folosesti IS-ul, sa cunosti obiectivul (incepand cu ce diafragma este sharp, la ce focale daca e zoom)...etc.





-
Editat de ToniGenes la 24-11-2013, 22:11
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 5
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,098,439 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.