header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
OM-D E-M10
DL
Pai esenta mirrorless-ului este ca imaginile sunt exceptional de clare in comparatie cu deseleurile sau cu sistemele cu telemetru manual, pentru ca sistemul nu poate sa aiba erori de punere la punct, daca subiectul permite punerea la punct ( daca e luminat si daca are microdetalii care sa poata sa fie folosite).
Am avut varfurile de la Canon si de la Nikon si am nenumarate fotografii pierdute pe motiv de backfocusing sau neclaritate in colturi, iar pe mirrorless rata de imagini OK la claritate e de 100% de cativa ani de cand folosesc asa ceva. De obicei probleme vin de la necunoasterea aparatului, de la setari defectuoase, de la miscarea subiectului sau aparatului intre memorizarea claritatii si declansare... sunt mii de cauze... dar nu aparatul poate fi o cauza. Ce sa mai zic de portret, unde aparatul pune la punct pe orice ochi doreste fotograful... dementiala chestie.
Editat de DL la 15-05-2014, 16:35
 
www.fotografu.ro
ctc
Salutare tuturor!
Proaspat "divortat" de un Nikon D5000, amator in ale fotografiei, ma bate gandul la un Oly M10 MII.
Printre altele, sunt uimit de faptul ca din 2014 nu mai sunt postari pe acest topic...
Intrebarea mea pentru cei in masura sa dea sfaturi... ce obiective ati recomanda pentru acest model? Nu incerc sa fac fotografie comerciala, sa produc bani din asa ceva... doar hobby (de la macro, portret, landscape, etc).
 
StefanSC
Salut,

Cam ce buget ai pentru obiective?

Dpmdv, un set de obiective faine si decente ca pret care sa acopere ce vrei tu ar fi:
Olympus 60mm f2.8 macro
Olympus 75-300mm II
Olympus 9-18mm.

Acestea trei sunt la Cashback pana in Ianuarie/februarie 2018 (cam 1250 RON reducere cumulata la toate 3).

La acestea as adauga un 25mm f1.8 sau 17mm f1.8 si un 45mm f1.8 .

Sau as sari peste 25/17 si 45mm si as lua un Olympus 12-40mm f2.8 si as strange mai multi bani si in loc de 9-18 as lua un Panasonic 8-18.
Panasonic GX-7+GF-1 + Samyang 7.5mm fisheye + PanaLeica 8-18 f2.8-4 + Olympus 12-40 f2.8 + Olympus 45mm f1.8 + Olympus 75mm f1.8 + Olympus 75-300II + Lensbaby Tilt Composer.

+10 kg de aparatura Nikon FF Grin
 
ctc
Multumesc de sugestie...
Momentan as lua aparatul cu obiectivul stock, si apoi, progresiv, sa largesc paleta lor. Am inteles ca pentru acest tip exista o varietate destul de mare de obiective, de calitate destul de buna, la preturi decente.
 
StefanSC
Da, acesta ar fi un plan bun.
Aparat, obiectiv stoc, apoi in functie de ce ai nevoie.

Olympus foloseste montura m4/3 comuna cu Panasonic asa ca ai de unde alege. In general nu exista obiective proaste in montura aceasta, ai destul de multe variante pentru a alege, in functie de buzunar, si mai poti profita si de promotii.
Panasonic GX-7+GF-1 + Samyang 7.5mm fisheye + PanaLeica 8-18 f2.8-4 + Olympus 12-40 f2.8 + Olympus 45mm f1.8 + Olympus 75mm f1.8 + Olympus 75-300II + Lensbaby Tilt Composer.

+10 kg de aparatura Nikon FF Grin
 
ctc
Thumbs up
Poate totusi reusesc sa mai scada din pret, ca doar, vorba aia, Black Friday e frate cu romanu' ... Rolling on the floor

Opinii privind Olympus E-M10 Mark II vs Olympus E-M10 Mark III ?
Editat de ctc la 07-11-2017, 21:22
 
organondinnou
Am avut acum3 ani omd5,omd10 mark2 nu.Am cumparat de o saptamana mark3.Ce pot sa confirm.Pe partea video e o distanta enorma fata de omd 5.Adica pe full hd ai 60p ,ai 4k la 30p si cu o rata generoasa de 102mb.Deci isi face treaba exemplar.Lucrezi excelent la nivel hd filmarea cu incetinitorul.Este foarte reusita.Tme lapse bun chiar foarte bun.Legat de foto mie mi se pare ca se misca bine focalizarea cu 121 de puncte.E un salt chiar daca nu e cu detectie de faza la la varfuld e gama.Cand voi lua probabil 12 40 2,8 ,ca 12 100 4 e prea mult pentru muschii mei,voi putea sa spun mai multe despre focalizare si calitatea fotografiilor.Nu sunt prea priceput sa folosesc tot ce ofera aparatul asta,dar cred ca ofera mult pentru pretul de achizitie.Nu are corpul din magneziu e adevarat,dar pentru cineva care nu e profesionist si incearca fotografii de suflet ,nefiind nevoit sa il expuna intemperiilor cred ca e generos prin ceea ce e capabil sa faca.Are un meniu stufos,iar pdf-ul pe care il descarci (manualul din cutie este o glumita)e cam greoi .Traiasca tutorialele.Multi pe un site sau altul considera ca nu e mare progres si ca nu cred ca un upgrade e justificat.O fi asa,nu sunt profesionist ci un umil utilizator.Cam atat deocamdata.
 
organondinnou
Uitasem de ptocesor csre e ca si la omd m2 mark2.Asta legat de viteza de focus .
 
organondinnou
Omd1 mark2 scuze.
 
organondinnou
Ce stiti ,Olympus omd10 mark3 are sau nu are filtru low pass sau antialiassing cum i se mai spune?
 
Paul
Zic si eu, ca ar fi frumos ca dupa ce s-au chinuit doua persoane sa iti raspunda sa dai un feedback in celalalt post, fara suparare, dar si asa suntem o comunitate mica care depune eforturi sa ramana activa.
Editat de Paul la 15-11-2017, 17:49
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
organondinnou
Promit sa nu mai insist .Oricum am aflat ca nu are acest filtru,ceea ce e de bine.
 
organondinnou
Am returnat pana la urma oms10 mark3.M-a nemultumit felul in care are configurat meniul.E prea stufos.Apoi folosirea touch e dstul de ciudata .Nu treci cu usurinta spre ceea ce vrei.Am returnat produsul si fac un mic upgrade.Am optat pentri Panasonic G80.Voiam G8x dar nu il au pe stoc.Are oricum niste functii care pe mine ma atrag.Faptul ca pot extrage cadre din filme 4k ,ca pot face potfocus din asemenea cadre.Faptul ca poti folosi simultan stabilizarea din obiectiv cu cea din camera e iarasi o chestie interesanta.Apoi si faptul ca e destul de bine izolat impotriva picaturilor de ploaie si a prafullui nu e chiar de colo.Obiectivele lor vin cu parasolar ceea ce este un mic plus .M ai e si obiectivul de kit care din ce am inteles e bun,vorbesc de 12 60 de la Panasonic.Voi lua si un fix .Oscilez inttre 42.5 1.8 si 55 2.8 panasonic leica?ambele cu stabilozafe pe ele.Probabil al doilea va fi in cele din urma alesul.
 
organondinnou
45 2
8 nu 55 2.8 evident.
 
organondinnou
A castigat PANASONIC LEICA 45 2,8 .Inseara asta au redus pretul la F64.Sa fie primit.
 
StefanSC
Si 42.5 f1.7-le avea pretul redus.

Personal l-as fi ales pe acesta (din cate am citit, 45mm f2.8-ul e cam meh, lent la focus, desi bun optic), mai ales ca aseara am tras cu 45mm f1.8-ul de la Olympus si a fost super distractiv.

Sa stapanesti sanatos G80-ul. Dpmdv e cam cel mai echilibrat body m4/3 la ora actuala.
Panasonic GX-7+GF-1 + Samyang 7.5mm fisheye + PanaLeica 8-18 f2.8-4 + Olympus 12-40 f2.8 + Olympus 45mm f1.8 + Olympus 75mm f1.8 + Olympus 75-300II + Lensbaby Tilt Composer.

+10 kg de aparatura Nikon FF Grin
 
organondinnou
Multumesc mult.Sper sa am parte de satisfactii si sa le impartasesc desigur.
 
organondinnou
Chestia cu lentoarea m-a pus pe ganduri si pe ultima suta,noroc cu intarzierile cauzate de black friday,am scimbat obiectivul.Am vrut sa schimb cu42,5 1,7 dar il aveau numai pe argintiu si ar fi aratat ca naiba pe G80.Asa ca am luat un Panaleica 25 1,4.M-m gandit ca desi este cam deschis are calitate certa si pentru portret,mai ales ca nu locuiesc la Versailles ci intr-un apartament inghesuit si nici nu voi face fotografii in nu stiu ce interioare vaste unde subiectii ar fi departe de mine.Ca sa fiu sincer l-am luat inprimul rand pentru nepotica .Dar nu numai ,evident.E bun si pentru noapte si pentru strada.De resul banilor am luat o geanta ca nu mai aveam ,filtre de protectie ,nu altfel,microfibra si un card bun de 32 de giga.Am vrut si un acumulator dar nu mai aveau pe stoc.O sa iau mai ieftin mai incolo.O zi buna si multumesc de consiliere.
 
StefanSC
E un obiectiv fain 25mm f1.4 Smile Cred ca iti va face placere sa il folosesti.
Panasonic GX-7+GF-1 + Samyang 7.5mm fisheye + PanaLeica 8-18 f2.8-4 + Olympus 12-40 f2.8 + Olympus 45mm f1.8 + Olympus 75mm f1.8 + Olympus 75-300II + Lensbaby Tilt Composer.

+10 kg de aparatura Nikon FF Grin
 
organondinnou
Pentru mine minivacanta asta a fost un mare stres.Asteptand rezolvarea cererii RmA,aproape decisesem sa fac un upgrade la GH5,sedus de supercapacitatile sale video .In fine ,pe ultima suta, azi am decis sa iau un G80 si un 12 40 2,8.Pana la urma body-urile le schimbi ,dar o sticla buna de obicei ramane.Cred ca am procedat bine.In plus am si economisit cam jumatate din suma.Sper sa se impace bine cu sumiluxul 25 1,4 si olympusul,dar mai ales cu mineSmile.
 
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 3
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,096,802 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.