header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
Alegere DSLR
ToniGenes
Banuiesc ca trebuie pus neaparat pe FF, ca sa scoata untul din el. Smile
APS-C-ul nu il exploateza la maxim.
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Bogdan Mitea
Asa cum am aflat, din surse, APS-C nu se mai fabrica. A fost confirmat ca imaginile captate de acesti senzori sunt false.
Prin urmare, toate aparatele dotate cu senzori APS-C, aflate inca in garantie, sunt rechemate in fabrica pentru a fi inlocuiti senzorii cu FF.

A fost scos si un program care sa transforme imaginile false generate de senzorii APS-C. Distanta focala si profunzimea de camp va fi in acest fel virtualizata si emulata ca si cand fotografia ar fi fost facuta pe un veritabil FF.

Doar un mic grup de profesionisti ar putea sa isi dea seama de diferente. Pentru diminuarea daunelor au fost declarati oficial ca paria societatii si dati in consemn la frontiere.

Noii senzori FF sunt de tip BIO; pentru realizarea lor s-a folosit materie lemnoasa regenerabila. Aproximativ 98%.
Olympus E-M1
 
Eddy
ce ti-o pus in pipa nepot-tu adminule?
 
Bogdan Mitea
Ceva bun...vrei?
Olympus E-M1
 
Eddy
Bogdan Mitea a scris:

Ceva bun...vrei?


hai, asaza-te si plimba luleaua aia...
coffeetable.jpg
 
Bogdan Mitea
Super masa. Hai ca ai tras destul, da si la altu...
Olympus E-M1
 
anakin
Daca tot vb de Olympus...
4123d9c542d9.jpg
 
www.fotoamb.blogspot.com
d3xmeister
Am spalat si eu 12-60mm dupa ce fusese manevrat de niste maini lipicioase. Bineinteles nici o problema.
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
toros
Sunt incepator in ale fotografiei si nu stiu daca voi depasi stadiul asta vreodata,detin un Nikon d40x(care e cam puturos in lumina slaba iar la iso mare zici ca e drujba),dar vreau sa trec pe Olympus,ce parere aveti de un E-620? Sunt diferente intre nikonul meu si poate viitorul meu aparat Olympus. Am un prieten care are un e-410 care e sub nikonul meu si ma intrebam daca se merita trecerea de la nikon la olympus. La Olympus m-a atras designul aparatelor si pretul relativ mai mic decat al celorlalte
 
toros
Iar din galeria de mai sus am vazut ca sunt foarte frumoase fotografiile facute cu e-620 si cred ca se merita sa-mi cumpar unulSmile
 
Paul
Intre E-410 si E-620 sunt diferente destul de mari la calitate, in favoarea lui E-620, eu le-am avut pe amandoua. Cele mai importante lucruri, ca diferente sunt:

- stabilizatorul de imagine
- apoi senzorul care este de o calitate net superioara fata de E-410
- vizor mai mare decat la E-410
- 7 puncte de focus in loc de 3
- body cu foarte multe optiuni, ecran rabatabil, calibrare obiective + multe alte optiuni.
- Cu obiectivul de kit nu exceleaza in viteza de focalizare.



Apoi, ca diferente majore fata de 40x e mai greu sa iti precizez eu pentru ca nu am avut Nikon-ul dar judecand dupa comparatiile de pe dpreview pare ca E-620 sa fie cel putinla nivelul lui D40x. Acum insa, daca deja ai ceva obiective pentru Nikon trebuie sa te gandesti daca nu merita totusi un Nikon D5000 care sta mai bine la zgomot decat E-620.

Bafta!
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
Bogdan Mitea
La Olympus, sistemul 4/3, se gasesc preturi destul de bune. Multi vand aparate gen E-620 destul de ieftin pentru ca vor mai mult: E-M5 sau E-5.
Dar trecerea la un sistem mirrorless de calitate sau la un sistem 4/3 avansat atrage niste costuri destul de mari.
Eu am un prieten care are acelasi Nikon D40, un kit cu 2 obiective. M-a intrebat incotro sa se indrepte. Criteriile sunt urmatoarele: calitate, portabilitate, suport. Banii nu reprezinta un obstacol.
Asa ca alegerea a fost intre Fuji X-Pro 1, Nex 7 si E-M5 de la Olympus.
Cel mai ieftin, la calitate fotografica apropiata de celelalte, cu mai multe obiective si cel mai frumos body (subiectiv poate) este E-M5.
Daca se pune problema de bani atunci un E-620 este o alegere potrivita mai ales ca poti gasi obiective de calitate, chiar daca sunt standard, mai bune decat ale concurentei (tot standard). Dar vei obtine un sistem mediu.
Olympus E-M1
 
ToniGenes
La sistemul 4/3 marele avantaj este ca se gasesc multe pomeni SH - obiective foarte ieftine si bune ca si performanta.

Este incredibil ca se poate cumpara un 40-150 cu 3.5 - 4 milioane, un obiectiv bun.
La fel 35 mm F/3.5 macro cu 4-4.5 milioane, un obiectiv foarte bun. Blituri la preturi de nimic si tot asa....

Cat despre E-620, este clar peste D40x la toate capitolele.
Pe de alta parte, performanta la ISO mare nu este impresionanta la E-620 fata de camerele care se vand in momentul asta pe piata.

Presupun ca nu poti sa le ai pe toate - si pret bun, si ultima tehnologie.

Daca bugetul este ceva mai mare, D5100 sta foarte bine la ISO mare iar pretul e destul de bun (parca e vreo 23 de milioane cu un obiectiv).

E-M5, campionul ISO de la Olympus, abia a aparut si costa destul de mult.

E-410 e cu 2 generatii mai vechi decat E-620, deci mult sub E-620.
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Eddy
daca primele cerinte pentru un sistem ar fi ISO inalt utilizabil si solutii rapide in lumina slaba, Olympus nu ar fi prima optiune

zicea odata cineva, caruia ii trecuse prin mana si Canon si Nikon si Olympus, ca recomanda pentru fotografia sport Nikon (rapiditate), Canon pentru reportaj (robustete) si Olympus pentru fashion (culori)
bineinteles, calitatile se intrepatrund in functie de model

E620 frustreaza prin lipsa filmarii, dar isi calibreza singur obiectivele (chiftelele mai bine zis, ca se gasesc la pret de nimic, vezi excelentul 11-22 care era pe aici) si poate fi gasit la preturi foarte mici
Editat de Eddy la 07-05-2012, 13:09
 
toros
Merci de raspuns,sa mai strang niste bani si Olympusul o sa-l iau probabil cu vro 3 obiective. Detin un d40x kit,nevasta-mea are un d3000 tot kit dar diferenta dintre cele 2 ap nu sunt chiar semnificative d3000 are sistem de curatarea senzorului ,are 11 puncte de focalizare fata de 3 pe care le are d40x-ul meu.Dar ce pot sa spun ca amandoua focalizeaza la fel de greu in lumina slaba si au zgomot la iso ridicat. Sa se descurce mai prost sau mai bine e-620-ul in situatiile astea?
 
Bogdan Mitea
Cel mai sanatos este se testezi un E-620 cu un 14-54mm pe el.
Olympus E-M1
 
ToniGenes
E-620 cred ca are un usor avantaj la ISO mare fata de D3000. Din punct de vedere practic, nu cred ca e o imbunatatire fundamentala la capitolul asta. Adica mai sus de ISO-1600 tot nu cred ca te vei duce.

O imbuntatire semnificativa vine insa de la stabilizatorul din E-620. In general stabilizatorul este eficace doar cand subiectul este static.

La subiect in miscare si lumina putina, te descurci cu ISO-1600+un obiectiv F/2.8 + FF cu blitul incorporat.

Cat despre focalizare, trebuie un obiectiv mai luminos in genul (14-54 F/2.8-3.5) ca sa simti o imbunatatire semnificativa. Lumea mai pune cate un blit mic pe camera strict pentru asistenta la focalizare. Blitul are o lampa cu care ajuta camera la focalizare.
Obiectivele de kit de la Olympus (14-42, 40-150), focalizeaza slab in lumina putina. Ok, pe E-5 focalizeaza binisor, dar n-are rost sa dezvoltam.

Putem auzi niste pareri de la posesorii de E-600/E-620 despre focalizarea in lumina slaba ?
Editat de ToniGenes la 07-05-2012, 15:19
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Eddy
11-22 - excelent
25 Summilux - f. bine
50 macro - dezastru
40-150 II - slab
 
ToniGenes
Banuiesc ca si 14-54 se descurca excelent; probabil nu ai avut ocazia sa-l testezi.
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Paul
Eu am avut ocazia sa testez 14-54 mk-1 pe E620 si mi s-a parut ca mi-am luat avion fata de 14-42. 14-42 este extrem de incet pe lowlight.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 2
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,190,112 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.