header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
Olympus E-M5 II
cojocaru27
si eu sper, prea o astept de mult timp. E ciudat ca in timpul acestei excursii in Irlanda, acolo unde am filmat "the journey", nevasta'mea a scapat o picatura de condens pe senzorul m5-ului in timp ce schimba lentilele. Mersesem mult cu bicla pe frig si fara sa-si dea seama ca-i curge nasul de la vant, cand schimba lentilele, o picatura a cazut fix pe senzor, legea lui MurphySmile cand l-am dus la curatat, la un service acolo, nu prea au vrut sa se bage ca ziceau ca e riscant din cauza sistemului de stabilizare. Au dat usor la suprafata dar nu s-a luat. Ziua aia a cam fost de doliu pentru noi. Si mai ales pentru ca am simtit inca o data ca nu as fi vrut sa fac urmatorul pas. NU era nimic pe piata sa ma faca sa vreau upgrade, nici macar fortat. Bine ca s-a terminat totul cu bine si au insistat putin pe raspunderea mea si s-a curatat senzorul. Smile
 
titeldragomir
http://www.academ...n-vedeanu/
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
ToniGenes
Bun articol, foarte bune si fotografiile.

-
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
AlexCarol
Salutare tuturor.Nu am mai intrat pe forum de vreo 4 ani(intre timp am fost pe Canon) si as vrea sa ma intorc la Oly.Mai exact la OMD EM5 MKII cu un 12-40 pro .Nu sunt profesionist,doar un amator entuziast.Canon (entry)e mare si deja prea greu ptr mine de carat prin munti.As dori sfaturile voastre :body, un obiectiv luminos wide si un tele mai lung.totul pana in 1500 euro.Va multumesc
OMD EM1 MKII,12-40 pro
 
ToniGenes
Salut Alex !
Bine ai revenit !

Sugestiile mele sunt:
-Samyang 7.5mm F/3.5;
-Panasonic 15mm F/1.7 sau Oly 17mm F/1.8;
-Olympus 40-150mm F/4.0-5.6 (gasesti si folosite la pret bun).

Am vazut ca la Fotohobby E-M5 II + 12-40 costa 5700 de Ron.
Nu stiu daca diferenta pana la 1500 Euro ajunge pentru restul obiectivelor. Poate le gasesti SH la pret mai bun.

Pentru mine fisheye-ul a fost o revelatie.
Sunt anumite tipuri de peisaj la care e musai sa am un fisheye.
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Paul
Salut Alex, eu merg pe munte destul de mult si pe trasee lungi de multe ore.

Iti recomand in primul rand sa te gandesti la un obiectiv care sa iti acopere cat mai mult din focale pentru ca nu prea iti vine sa schimbi in traseu lentilele si iti mai recomand sa lucrezi cu gama pro. Eu am facut un efort si am luat un 12-100mm desi am si 12-40, iar pentru interior, cel mai versatil mi se pare 25 cu f1.8 de la Oly, nu deformeaza, foarte sharp si bokeh fain. 12-100mm este extraordinar pentru ca are si el stabilizare. Eu am facut Pietrele-Bucura si inapoi cu E-M5 2, 12-100mm si 7-14mm(prins pe cureaua rucsacului in toc) si nu m-a deranjat deloc greutatea. Confortul pe care il ai cand lucrezi cu o lentila pro si ai toata plaja de la 24 la 200mm este foarte tare. Poti sa gasesti la SH la 4000 de lei 12-100, poate chiar mai jos.

Body gasesti la SH la preturi bune si ar trebuie sa verific ca poate iti recomand un E-M5 II cu garntie si cadre putine. Ma poti contacta pe la paul.paun[at]ymail.com si iti spun daca te pot ajuta.

Bafta!
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
AlexCarol
Multumesc TonyGenes.Am tot cautat pe net si am gasit astea :
-OMD EM5 MKII la 449 euro
-OMD EM1 MKII la 1059 euro. ambele pe E-Infinity.
Dupa informatiile de pe net EM5 ul nu sta bine la filmare,dar eu nu prea filmez,asa ca ma intreb daca la calitatea foto exista diferente mari (ca la bani este dif).https://www.e-infin.com/eu/category/mirrorless_cameras
 
StefanSC
@AlexCarol:
Din experienta mea, diferente majore intre senzorii m43 de 16 si 20 Mpx nu sunt, iar ce diferente sunt pot fi compensate/negate de obiective, tehnica fotografului, motorul JPEG al camerei daca tragi in JPEG samd.

Cu alte cuvinte, nu as face alegerea strict pe baza calitatii imaginilor.

Ce diferentiaza cu adevarat E-M1.2 fata de E-M5.2 este AF-ul primului (mult mai avansat) si multitudinea de functii din camera (plus calitatea constructiei si ergonomia).
Panasonic GX-7+GF-1 + Samyang 7.5mm fisheye + PanaLeica 8-18 f2.8-4 + Olympus 12-40 f2.8 + Olympus 45mm f1.8 + Olympus 75mm f1.8 + Olympus 75-300II + Lensbaby Tilt Composer.

+10 kg de aparatura Nikon FF Grin
 
AlexCarol
Multumesc de raspunsuri Stefan si Paul.Ceva musai sa cumpar dar trebe bine chibzuit.
 
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 1
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,193,545 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.